• Koje zemlje imaju najvišu stopu smrtnosti od COVID-19?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Sa više od 660.000 slučajeva korona virusa i oko 33.000 preminulih, Sjedinjene Američke Države nalaze se na prvom mestu crne liste korona virusa u svetu, ali je stopa smrtnosti u Americi od 4,9 odsto ipak značajno niža od one koju beleži Belgija, koja je juče postala vodeća po tom statičkom parametru.

    Prema najnovijim podacima američkog Univerziteta „Džons Hopkins“, stopa smrtnosti u Belgiji naime upravo je dostigla 14 odsto.

    Visoku stopu smrtnosti beleže i Velika Britanija (13,2 odsto), Italija (13,1 odsto), Francuska (12,2 odsto), Holandija (11,3 odsto), Španija (10,4 odsto), i Švedska (10,6 odsto).

    Podaci za naš region su sledeći:

    Zaključno sa jučerašnjim danom, stopa smrtnosti u Srbiji iznosila je 1,93 odsto a, prema statistici koju objavljuje Univerzitet „Džons Hopkins“, najveću stopu u regionu beleži Rumunija (5,1 odsto), a slede Albanija (5 odsto), Slovenija i Bugarska (4,8 odsto), Severna Makedonija (4,3 odsto), Bosna i Hercegovina (3,7 odsto), Hrvatska (2 odsto), i Crna Gora (1,3 odsto).

    Kada je reč o Belgiji, objašnjenje za ovakvu statistiku delom leži u tome što ta zemlja i dalje ima relativno nizak broj testiranih na COVID-19, a podatak o stopi smrtnosti dobija se tako što se broj preminulih podeli sa brojem potvrđenih slučajeva bolesti.

    Zemlje kao što su Južna Koreja i Nemačka sprovodile su, u skladu sa opštim preporukama Svetske zdravstvene organizacije, relativno opsežne kampanje testiranja još u ranoj fazi epidemije, što je, između ostalog, rezultiralo većim brojem potvrđenih slučajeva, a samim tim i nižom stopom smrtnosti, koja u Južnoj Koreji iznosi 2,2 odsto.

    Iz istog razloga, vredi napomenuti da neke zemlje sa tek dvocifrenim brojem potvrđenih slučajeva, kao što su Sudan i Bahami, imaju stope smrtnosti od nešto iznad 15 odsto, koliko beleži i Alžir, ali sa više od 2.200 potvrđenih slučajeva.

    Međutim, Belgija ne stoji praktično ništa bolje ni kada se pogleda broj preminulih na 100.000 stanovnika, koji u toj zemlji iznosi 42,52, a slično stoji Španija (41,34), Italija (36,69), Francuska (26,78), Velika Britanija (20,69), Holandija (19,31) i SAD (10,06), dok je u Iranu taj broj 5,95, Nemačkoj 4,89, a u Kini 0,24.

    Jedan od uzroka leži u tome što se čini da je korona virusom naročito pogođena starija populacija u Belgiji, posebno u domovima za stare, a slični trendovi pojavili su se i u Francuskoj i Velikoj Britaniji.

    U statistici broja preminulih na 100.000 stanovnika ipak prednjače male države, kao što su San Marino (112,48) i Andora (42,85), u kojima je broj preminulih dvocifren, a broj potvrđenih slučajeva trocifren.

    Kako navodi „Njuzvik“, razlike u stopi smrtnosti između pojedinih zemalja mogu se objasniti i time što načini na koji se ona izračunava nisu svuda isti.

    Za razliku od Velike Britanije i nekih delova SAD, Belgija je preminule u domovima za stare uvrstila u svoju statistiku COVID-19, što je značajan podatak ako se ima u vidu da i do 50 odsto smrtnih slučajeva u Evropi usled korona virusa potiče iz tih i sličnih ustanova.

    Kostelo: Visoka smrtnost u Britaniji zbog grešaka u sistemu

    Vodeći britanski stručnjak za javno zdravstvo Entoni Kostelo rekao je danas da Velika Britanija verovatno ima najvišu stopu smrtnosti od koronavirusa u Evropi zbog „grešaka u sistemu“, iako je vlada branila uspešnost svog reagovanja na pandemiju.

    Kostelo, direktor Instituta za globalno zdravlje na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je da bi Ujedinjeno Kraljevstvo „moglo imati 40. 000 smrtnih slučajeva“ do trenutka završetka prvog talasa epidemije, prenosi AP.

    Britanska vlada je izvestila da je do četvrtka u bolnicama širom zemlje umrlo 13. 729 ljudi koji su bili pozitivni na korona virus.

    Ovaj broj ne uključuje stotine, a možda i hiljade smrtnih slučajeva povezanih sa virusom u staračkim domovima i drugim sredinama.

    Britanija je sporije od mnogih drugih evropskih zemalja nametala obavezne restrikcije u poslovnom i svakodnevnom životu, kako bi usporila širenje korona virusa.

    Mere su uveden 23. marta i produžene juče za još tri nedelje.

    Škole, restorani i većina prodavnica su zatvoreni, a kuću je dozvoljeno napuštati samo zbog osnovnih potrepština ili vežbanja.

    Prema agenciji, ministar zdravlja Met Henkok rekao je da misli da je „vlada preduzela prave mere u pravo vreme.“

    Britanska vlada se obavezala da će do kraja aprila sprovoditi 100. 000 testova na korona virus dnevno, više nego petostruko koliko ih sada obavlja.

    Takođe je obećala da će smrti u staračkim domovima uključiti u zvanične podatke o smrtnosti.

     

    Zaključno sa jučerašnjim danom, stopa smrtnosti u Srbiji iznosila je 1,93 odsto a, prema statistici koju objavljuje Univerzitet „Džons Hopkins“, najveću stopu u regionu beleži 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Novembar ove godine drugi najtopliji u istoriji merenja

    Novembar 2024. bio je drugi najtopliji novembar u istoriji, posle rekordnog prošlogodišnjeg, pokazuju podaci iz najnovijeg klimatskog biltena koji je objavila Služba za klimatske promene […]