Kultna staza u Monci slavi 102. rođendan
Stazu u Monci, gde se vozači Formule 1 takmiče za Veliku nagradu Italije, nazivaju „kraljicom brzine“, a ove godine proslavlja 102. rođendan.
Monca, često posmatrana i kao Ferarijeva teritorija, nije bila pokorena četiri godine od vozača iz ovog slavnog tima. Ipak, ovaj neslavni niz prekinuo je Šarl Lekler pobedom u trci za Veliku nagradu Italije pre nekoliko dana.
Monca je posmatrajući istoriju Formule 1 bila treća stalna staza na svetu posle britanskog Bruklendsa, koji je zatvoren 1945, i američkog Indijanopolisa. Radovi na izgradnji staze u gradiću nadomak Milana počeli su 15. maja 1922. godine, a završeni su nakon 110 dana. Na izgradnji je radilo 3.500 radnika, 200 mašina i vozna pruga od pet kilometra sa dve lokomotive i 80 vagona koji su prenosili materijal.
Prvobitno je staza trebalo da bude napravljena u obliku osmice, ali je odlučeno da se iskoriste već postojeći putevi, dugi pet i po kilometara sa sedam krivina i jednim prstenom koji omogućava visoku brzinu sa dve krivine poput nadvožnjaka koje i danas postoje, ali se ne koriste.
Krivine u Monci čine ovu stazu legendarnom, a trka je uopšte postala jedna od najvažnijih u sezoni. Vozači u bolidima neretko dostižu brzinu od oko 320 kilometara na čas, a ponekad na dužini od 140 metara uspevaju da uspore na nešto više od 80 kilometara na sat.
Važna krivina na stazi u Monci je i Curva biassono, široki deo koji vodi na desno i na kome vozači dostižu veliku brzinu, te se tu često i pripremaju za preticanje. Zanimljivo, 1995. godine sa bolida Žana Alesija, vozača Ferarija, otpala je kamera, te je odletela, udarila i slomila deo oko točka drugog vozača Ferarija Borgera, koji je morao da se povuče sa trke.
Oni koji vole trkačku stazu u Monci vole i krivinu Variante ascari, nazvanu po rečici koja protiče nedaleko od staze.
Curva lesmo 1 i Curva lesmo 2 su takozvane krivine bliznakinje koje se nalaze na međusobnoj udaljenosti od 200 metara.
Šumaher je na krivini Curva lesmo 1 1998. godine pretekao rivala za titulu Miku Hakinena nekoliko sekundi pre nego što je Dejvidu Kultardu, koji je bio prvi, otkazao motor.
Osim poštanske marke koja je posvećena stazi u Monci, ovo mesto dobilo je omaž i na kovanici od pet evra.
Rekorderi po broju pobeda na stazi u Monci su Mihael Šumaher i Luis Hamilton – pobeđivali su po pet puta.