• Preminuo režiser Veljko Bulajić

    Filmski režiser Veljko Bulajić preminuo je u 97. godini.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Preminuo režiser Veljko Bulajić
    Foto: Pixabay

    Veljko Bulajić je stekao kultni status režirajući filmove takozvanog partizanskog žanra, među kojima je najveći i najskuplji ratni spektakl bivše Jugoslavije – Bitka na Neretvi koji je nominovan i za Oskara, a poster za ostvarenje radio je Pablo Pikaso.

    Bulajić je rođen u selu Vilusi pored Nikšića 22. marta 1928. godine. Pristupio je partizanima kada je imao 15 godina, a nakon ranjavanja, odveden je u italijanski koncentracioni logor. Njegova braća takođe su rat provela u pokretu otpora i logoru, a kasnije će mu brat Stevan pomoći u pisanju Kozare i Bitke na Neretvi.

    Nakon Drugog svetskog rata, Bulajić je bio stacioniran u vojnoj bazi u Zagrebu, gde je razvio ljubav prema sedmoj umetnosti i zbog čega je otišao u Italiju na filmske studije. Kasnije je bio pomoćnik legendarnim rediteljima Federiku Feliniju i Vitoriju de Siki.

    Prvi dugometražni igrani film Vlak bez voznog reda režirao je 1959. godine. Složena drama o prisilnim migracijama siromašnog ruralnog stanovništva Dalmatinske Zagore postao je momentalni hit. Njegov debitantski film nominovan je za prestižnu Zlatnu palmu u Kanu, a osvojio je četiri Zlatne arene u Puli, uključujući Veliku zlatnu arenu za najbolji film. Naredna dva filma – Rat i Uzavreli grad – takođe su prošla veoma zapaženo, a Rat je nominovan za Zlatnog lava u Veneciji.

    Veliku pažnju međunarodne javnosti privuklo je naredno ostvarenje Kozara (1962), koja je takođe osvojila Veliku zlatnu arenu, a premijeru je imala u Luvru. Na Moskovskom filmskom festivalu dobila je zlatno priznanje.

    Nekoliko godina kasnije usledio je najskuplji projekat bivše Jugoslavije – Bitka na Neretvi, za koju je napisao scenario i režirao.

    Film je vrlo brzo stekao kultni status i zabeležio ogromnu popularnost. U Jugoslaviji ga je gledalo više od četiri miliona ljudi, a širom sveta čak 350 miliona. Popularnosti filma svakako je doprinela glumačka ekipa, koju su, osim domaćih zvezda, činili i Jul Briner, Sergej Bondarčuk, Orson Vels…

    Poster za film izradio je niko drugi do Pablo Pikaso koji je kao kompenzaciju tražio sanduk jugoslovenskog vina, a muziku komponovao oskarovac Bernard Herman. Bitka na Neretvi nominovana je za Oskara u kategoriji najboljeg stranog filma.

    Nakon ogromnog uspeha, Bulajić je nastavio da režira brojne filmove, poput Atentata u Sarajevu, Čovjeka koga treba ubiti, Velikog transporta, Obećane zemlje i drugih.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Obeležava se Dan planete Zemlje

    Danas se obeležava Dan planete Zemlje, međunarodna inicijativa kojoj je glavni cilj da se podigne svest o zaštiti životne sredine i očuvanju planete. […]

    Koliko košta putarina u Srbiji i zemljama regiona?

    Kako je došlo lepo vreme i bliže se brojni praznici, sve više ljudi planira putovanja, što po našoj zemlji, što po inostranstvu. Međutim, ukoliko neko na put kreće sopstvenim automobilom, […]