• Punjači se će prodavati odvojeno od uređaja

    Do kraja 2024. svi mobilni telefoni, digitalni foto-aparati, slušalice, ručne konzole za video-igre, prenosivi zvučnici, e-čitači, tastature, miševi, prenosivi navigacijski sistemi i slušalice koje se prodaju u Evropskoj uniji (EU) moraće da imaju univerzalnu USB utičnicu za punjenje, tipa C.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Punjači se će prodavati odvojeno od uređaja
    Foto: Pixabay

    Od proleća 2026. godine to će da važi i za laptop računare, saopšteno je iz Odbora za zaštitu potrošača Evropskog parlamenta. Punjači će moći da se prodaju odvojeno od uređaja, što će biti označeno piktogramom, na osnovu kojeg će potrošač moći da odluči da li će da kupi novi uređaj s punjačem ili bez njega.

    Nova pravila donose i nalepnice sa specifikacijom kapaciteta punjenja s podacima o minimalnoj i maksimalnoj snazi potrebnoj za efikasno punjenje elektronskih uređaja. U EU svake godine gotovo 13 tona punjača završi na otpadu, što je zabrinjavajući podatak. Procenjuje se da potrošači na kupovinu dodatnih punjača potroše oko 250 miliona evra godišnje, a kupci se vrlo često žale na cene uređaja koji se prodaju bez punjača. Već godinama se u Evropskom parlamentu bore za donošenje novih propisa, što je sada i zvanično velika prednost za sve građane koji su do sada morali da kupuju različite punjače za uređaje i većina ima pune fioke starih modela.

    Iz Odbora za zaštitu potrošača su rekli da je vrlo važno da potrošači u budućnosti prilikom kupovine novih uređaja budu jasno i nedvosmisleno informisani o tome da li kupuju proizvod s punjačem ili bez njega. Takođe, ne bi trebalo da se događa da cena tog uređaja bude ista i kada se prodaje s punjačem ili kada je bez njega. Kako je rečeno, prosečna cena punjača je oko 35 evra, pa se smatra da bi trebalo da uređaji za toliko pojeftine budući da više neće obavezno sadržati i punjač.

    Inače, već godinama je EU proizvođačima prepuštala da sami smisle zajedničko rešenje oko jedinstvenog punjača, ali to nije bilo moguće, jer su se mahom protivili ovoj novini. Zato je Veće EU odlučilo da pokrene pregovore sa Evropskim parlamentom kako bi USB-C postao univerzalni punjač, čime bi se znatno smanjila količina elektronskog otpada.

    Jedinstveni punjač će sigurno dovesti do smanjenja elektronskog otpada, a kada je reč o potrošačkoj elektronici, predviđa se da će globalna prodaja obnovljenih mobilnih telefona i računara do kraja 2024. godine dostići 65 milijardi dolara. Budućnost je, dakle, i u popravci postojećih uređaja, kako bi se još smanjile količine otpada. Kako je „Politika” već pisala, u EU se godišnje proda čak 210 miliona pametnih telefona. Oko 77 odsto građana više voli popravku nego kupovinu novog proizvoda, a u slučaju kvara tek 11 odsto uređaja se popravi, a ostali se bace. To stvara veliku štetu za životnu sredinu, ali i udar na budžet građana.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Nobelova nagrada: Zašto nema nagrade za matematiku?

    Ove nedelje se saopštavaju imena dobitnika Nobelovih nagrada. Znate li ko su najstariji, a ko najmlađi dobitnici? Koliko ima žena dobitnica? Kome je sve dodeljena nagrada u odsustvu? I zašto nema […]

    Objavljen dobitnik Nobelove nagrade za mir

    Dobitnik Nobelove nagrade za mir je japanska organizacija Njiho Hidankju za svoje napore da se postigne da svet bude bez nuklearnog oružja, da se ono nikada više ne sme […]