Vrh poplavnog talasa stigao u Mađarsku – borba sa visokim vodostajem u Češkoj i Poljskoj
Uprkos tome što su padavine prestale, zemlje Srednje Evrope bore se sa posledicama ciklona „Boris“. Poplavni talas je sinoć stigao u Mađarsku.
Na snagu je stupio ukaz premijera Viktora Orbana kojim su naložene mere zaštite za teritoriju cele zemlje. Orban je rekao da očekuje da će najteži period zaštite trajati do osam dana. Sa poplavama se bore i u Poljskoj – vrh poplavnog talasa se sutra očekuje u Vroclavu.
Vrh poplavnog talasa zahvatio je Mađarsku, a u potpunosti je poplavljeno selo Venek kod Đera uz granicu sa Slovačkom. Mađarske vlasti su odlučile da otvore branu na kanalima reke Lajte, kako grad Mošonmađarovar ne bi bio poplavljen.
Ukaz mađarskog premijera Viktora Orbana o zaštiti od poplava, prema kojem su naložene koordinisane mere zaštite za celu teritoriju Mađarske stupio je na snagu, a Orban je danas izjavio da je u toku najteža faza zaštite, za koju se očekuje da će trajati do sledećeg četvrtka.
Orban je naveo da će nadležne službe, vojska, Ministarstvo unutrašnjih poslova i volonteri raditi na zaštiti oblasti ugroženih poplavnim talasom iz zapadnih delova zemlje, prenosi MTI.
„Ovo je najteži period. Trajaće oko nedelju dana ili osam dana počev od danas“, rekao je Orban.
Prema njegovim rečima, do sada je evakuisano 4.392 ljudi, a najugroženije oblasti trenutno su Pilišmarot, neki delovi autoputa 11 na severozapadu zemlje i ostrvo Margaret, kao i metro stanica Baćanji skver u Budimpešti, gde stručnjaci za upravljanje vodnim resursima rade na skretanju toka vode.
Orban je izrazio nadu da ta stanica metroa neće morati da bude zatvorena. Prema ukazu koji je on potpisao, a u utorak uveče stupio na snagu, aktivnostima u oblasti odbrane koordiniše ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter, prenosi mađarski portal Indeks.
Vladin ukaz se odnosi na „određivanje koordinisanih odbrambenih aktivnosti i uvođenje određenih mera u njenom okviru“ .
Ukazom koji je Orban potpisao naložena je koordinisana zaštitna aktivnost za celokupnu teritoriju Mađarske u cilju koordinacije zadataka zaštite odbrambeno-bezbednosnih organizacija i organa državne uprave zbog velikih i dugotrajnih poplava na rekama Mađarske. Ukaz je na snazi do 24. septembra.
Vrh poplavnog talasa na Odri sutra stiže u Vroclav
Borba sa poplavama i u Poljskoj. U Vroclavu se postavljaju vreće sa peskom na obale reke Odre, a vrh poplavnog talasa u tom gradu očekuje se sutra, preneo je Rojters.
Mesta južnije od Vroclava, kao što je Levin Brzeski, već su osetila punu snagu poplava, pa su mnogi stanovnici spas od vode potražili na krovovima kuća.
Na kriznom sastanku u Vroclavu poljski premijer Donald Tusk hitno je zatražio informacije o posledicama poplava u gradovima kroz koje je prošao poplavni talas, a ministar finansija Andžej Domanski poručio je da su za sanaciju štete obezbeđene dve milijarde zlota, odnosno oko 468 miliona evra.
Borba sa visokim vodostajem na jugu Češke
Vodostaji se polako spuštaju u Češkoj, ali je poplavni talas na vrhuncu na pojedinim rekama na jugu zemlje.
Čisti se pruga između Praga i Ostrave od rečnih nanosa, a ministar finansija Zbinjek Stanjura rekao je da očekuje da parlament usvoji predlog rebalansa budžeta kako bi se obezbedila pomoć poplavljenim područjima.
Iako se ne zna kolika je šteta, Stanjura očekuje da će za sanaciju biti potrebno oko 3,5 miliona evra.
Uprkos tome što su čelnici gradova koji se nalaze na reci Opavi zatražili odlaganje izbora za regionalne skupštine i za jednu trećinu gornjeg doma češkog parlamenta zbog toga što su pojedina biračka mesta poplavljena i nedostatka struje, vlada je odlučila da se izbori održe, kao i da će obezbediti montažna biračka mesta.
Rekordne padavine u istočnoj i centralnoj Evropi je izazvalo je više faktora, u prvom planu klimatske promene. Sve to je stvorilo savršenu oluju u kojoj su se pomešali hladan vazduh sa Arktika i topla struja sa Mediterana, objašnjavaju stručnjaci.