• Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji rođeno više od 13 miliona beba

    Od rođenja prve „bebe iz epruvete“ 1978. godine, broj dece donete na svet pomoću vantelesne oplodnj – koje se zajednički nazivaju asistirane reproduktivne tehnologije (ART) – dostigao je milionske brojke.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Zahvaljujući vantelesnoj oplodnji rođeno više od 13 miliona beba
    Foto: Pixabay

    Više od 13 miliona ljudi širom sveta rođeno je putem i duguje svoj život vantelesnoj oplodnji. Danas se na svakih 35 sekundi rodi jedna beba začeta putem ART, a vantelesna oplodnja (postupak u kojem se jajna ćelija oplodi spermatozoidom van tela u laboratoriji) najčešće je primenjivan metod.

    Da bi utvrdili koliko je beba začeto pomoću ART od nastanka ove tehnologije, međunarodni tim istraživača sakupio je zdravstvene podatke iz 101 države.

    Prema procenama tima, do 2018. godine rođeno je između 10 i 13 miliona beba, dok preliminarni podaci za period od 2018. do 2023. ukazuju na još tri do četiri miliona novorođenih.

    „Svake godine procenjujemo koliko je beba rođeno u prethodnih 12 meseci – ali nikada do sada nismo uradili sveobuhvatnu procenu unazad, koristeći doslednu metodologiju i ekstrapolaciju podataka tamo gde ih nema“, kaže vodeća autorka Georgina Čejmbers, epidemiološkinja sa Univerziteta Novi Južni Vels.

    Procene nisu savršene, ali Čejmbersova i njene kolege tvrde da predstavljaju „razumnu i pouzdanu približnu vrednost“ zasnovanu na „najrobusnijim dostupnim podacima u literaturi“.

    Informacije iz studije, koja je objavljena u časopisu Fertility and Sterility, potiču od Međunarodnog komiteta za praćenje asistiranih reproduktivnih tehnologija.

    Australija je početkom 1980-ih postala prva zemlja na svetu sa zvaničnim registrom vantelene oplodnje. Iako su joj mnoge bogatije države kasnije sledile primer, neke, poput Singapura, još uvek nemaju formalne registre koji izveštavaju komitetu, ili su kao u Kini značajno kasnili s njihovim uspostavljanjem.

    Čak i u zemljama gde postoje registri, neke regionalne klinike ne predaju izveštaje komitetu, kao što je slučaj u Sjedinjenim Državama, Indijom i nekim afričkim državama.

    Da bi nadoknadili nedostatak podataka, istraživači su izbrojali broj klinika u određenim zemljama i na osnovu toga procenili stopu primene ART. Takođe su uračunali i stope pobačaja tamo gde su prijavljene samo trudnoće, a ne i porođaji.

    Rezultati pokazuju da je u 40 godina od pojave ART-a, u 101 državi rođeno između 9,4 i 12,4 miliona beba pomoću reproduktivne tehnologije, s eksponencijalnim porastom nakon početka 21. veka.

    Evropa prednjači sa između 3,6 i 4,5 miliona beba, sledi Azija sa tri do četiri miliona, a zatim Severna Amerika sa 1,4 do 1,6 miliona.

    U poslednje dve decenije tehnologija vantelesne oplodnje je značajno napredovala – postala je jeftinija, bezbednija i uspešnija.

    Iako uspeh vantelesne oplodnje nije zagarantovan, zdravstveni podaci iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuju da je prosečna stopa trudnoća pomoću zamrznutih embriona porasla sa sedam odsto tokom 1990-ih na 36 odsto u 2021. godini.

    Više nije potrebno prenositi više oplođenih jajnih ćelija kako bi se povećala šansa za trudnoću. Kao rezultat, broj blizanaca i trojki od vantelesne oplodnje značajno je u opadanju.

    „Danas se u više od 93 odsto ciklusa vantelesne oplodnje primenjuje transfer jednog embriona, što rezultira stopom višestrukih trudnoća manjom od tri odsto. Kako se sve više beba rađa putem vantelesne oplodnje nadamo se da će pristup bezbednoj, kvalitetnoj nezi postati pravedniji širom sveta“, kaže Čejmbersova.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet