Rekordan broj od 45 zemalja, sa preko 400 učesnika, okupilo se od 12. do 19. novembra u
    Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u gradu Fudžaira, na 64. Kongresu svetske federacije za
    problemski šah.

Tokom ove manifestacije održano je 45. Svetsko prvenstvo u rešavanju
    šahovskih problema, kao i prateća takmičenja u šahovskoj kompoziciji.

Deo ovog elitnog društva bio je i mladi Pančevac Ilija Serafimović, koji je na najbolji način predstavljao naš grad i državu,
    osvojivši čak 5 trofeja. Ilija je bio član reprezentacije Srbije zajedno sa velemajstorima
    Marjanom Kovačevićem i Bojanom Vučkovićem, koja je osvojila srebrnu medalju na Svetskom
    prvenstvu u rešavanju šahovskih problema, iza ekipe Poljske, a ispred Nemačke.

Naš 18-godišnji sugrađanin je sa postignutih 76,25 poena, od 90 mogućih, bio najuspešniji član naše reprezentacije
    i ispunio jedini preostali uslov za osvajanje titule internacionalnog majstora u rešavanju
    šahovskih problema. Novi internacionalni majstor rešavač popravio je lični rejting za još 42
    poena i stigao do granice od 2500 bodova čime je na najboljem putu ka osvajanju velemajstorske
    titule.

U pojedinačnom plasmanu Ilija je zauzeo 7. mesto na svetu i osvojio bronzanu medalju u
    konkurenciji juniora do 23 godine. Mladi Pančevac je napravio pravi podvig na takmičenjima u
    kompoziciji šahovskih problema. Na turniru mladih kompozitora do 23 godine zaslužio je još tri
    zlatne medalje, ostvarivši do sad nezabeležen rezultat trijumfom u sve tri sekcije takmičenja:
    matovi u dva poteza, šahovske studije i slobodne teme. Ovo je bio šesti uzastopni trijumf mladog
    Serafimovića na ovom takmičenju koje se održava od 2016. godine.

Sjajnim nastupom u Emiratima, Ilija izrastao u predvodnika naše reprezentacije koja je na tri poslednja velika
    takmičenja kompletirala zbirku medalja po čemu je jedinstvena na svetu.