• Gde sve turisti iz Srbije mogu da iskoriste besplatno zdravstveno osiguranje

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    I ove godine oni koji idu na godišnje odmore u inostranstvo mogu da iskoriste mogućnost besplatne zdravstvene zaštite ukoliko se radi o hitnoj medicinskoj pomoći.

    Republički fond za zdravstveno osiguranje izdaje dvojezične obrasce za korišćenje zdravstvene zaštite tokom boravka u inostranstvu, a ova potvrda omogućava da to pravo ide na teret države, ali samo u slučaju hitne medicinske pomoći kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje.

    Da bi osiguranici mogli da koriste ovu povoljnost u zemljama sa kojima Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju potrebno je da pre polaska na put pribave dvojezični obrazac, osim u slučaju Poljske i Velike Britanije, gde je potreban samo dokaz o osiguranju i putna isprava.

    RFZO ima međudržavne ugovore sa 21 državom među kojima su Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Velika Britanija, Italija, Luksemburg, Mađarska, Severna Makedonija, Nemačka, Poljska, Rumunija, Slovačka, Francuska, Holandija, Hrvatska, Crna Gora, Češka, Slovenija, Turska i Švajcarska.

    Srbija ima sporazumom i sa provincijom Kvebek.

    Kako do potvrde?

    Dvojezični obrazac ili potvrdu izdaje nadležna filijala RFZO, a na osnovu nalaza i mišljenja Lekarske komisije da osoba ne boluje, odnosno da nije bolovala od akutnih ili hroničnih bolesti u poslednjih 12 meseci, za koje je potrebno duže ili stalno lečenje.

    Potrebnu dokumentaciju, gde su nalaz i mišljenje izabranog lekara i važeća karticu zdravstvenog osiguranja, osiguranik podnosi lično Lekarskoj komisiji nadležne filijale RFZO, a obrazac potvrde o zdravstvenom stanju koji popunjava izabrani lekar može da se nađe na sajtu Republičkog fonda.

    Fond potvrdu može da izda najduže za period do 90 dana od dana izdavanja, a u slučaju potrebe za medicinskom pomoći u zemlji sa kojom Srbija ima zaključen ugovor, osiguranik predaje dvojezični obrazac nosiocu inostranog zdravstvenog osiguranja u mestu gde privremeno boravi.

    Ukoliko obrazac nije izdat pre polaska na put, a ukazana je hitna medicinska pomoć u inostranstvu, dvojezični obrazac se, na zahtev inostranog nosioca zdravstvenog osiguranja, izuzetno može i naknadno izdati, navode u RFZO, ukoliko je ova mogućnost predviđena međunarodnim ugovorom.

    Potvrda o ostvarivanju prava na korišćenje zdravstvene zaštite u inostranstvu može se koristiti u državnim klinikama u zemljama sa kojima postoji potpisan međudržavni sporazum.

    Šta ako je odmor u zemlji sa kojom Srbija nema potpisan ugovor?

    U slučaju da osigurano lice nije pribavilo potvrdu pre odlaska na put i hitne zdravstvene usluge u inostranstvu budu naplaćene, po povratku u zemlju direkciji RFZO podnosi zahtev za naknadu troškova.

    Sa onim zemljama sa kojima nemamo sporazumom neophodno je, kako navode u RFZO pre polaska na put pribaviti  „Potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu“.

    U slučaju da nije pribavljena potvrda pre odlaska na put, a plačeni su troškovi hitnog lečenja u zemlji sa kojom Srbija nije zaključila ugovor, onda nema pravo na naknadu tih troškova.

    I ove godine oni koji idu na godišnje odmore u inostranstvo mogu da iskoriste mogućnost besplatne zdravstvene zaštite ukoliko se radi o hitnoj medicinskoj pomoći.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    MUP: Protekle noći nisu zabeleženi ozbiljniji incidenti

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 386 lica, pri čemu je 13 lica dovedeno do službenih prostorija zbog izvršenih prekršaja. […]