• Solarijumom do tena – i smrtonosnog raka kože

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Opsednutost preplanulim telom je sve češća pojava kod žena, a posebno kod srednjoškolki i mladih devojaka. Iz tog razloga veliki broj njih posećuje solarijume, uprkos mogućim posledicama.

    U želji da što brže dođu do tamnijeg tena, mnoge žene se pre opredeljuju za posetu solarijumu nego za prirodno sunčanje, smatrajući da je jednako štetno kao i samo sunce, a za kraće vreme se dođe do cilja, piše 021.rs. Takođe, postoji mišljenje da pocrnelost kože predstavlja zaštitu od sunca, koja traje duže u odnosu na kozmetička sredstva za zaštitu, budući da je vodootporna.

    Polemike oko toga da li je solarijum štetan ili ne stalne su teme diskusija u društvu. Vlasnica solarijuma Valentina Leković smatra da solarijum ne mora biti nužno zlo ukoliko se pravilno koristi i ukoliko se ne preteruje.

    „Moje klijentkinje su u najvećem broju mlade devojke, mada ima dosta i starijih žena, dok su mušarci veoma retki, ali ih ima. Najveći broj njih dolazi samo preko leta, kako bi se pripremili za more. Međutim, ima i onih koji dolaze od februara do septembra. Što se tiče trajanja tretmana, to zavisi od tipa kože, da li je sklona crvenilu, iritaciji, da li brzo gori i slično. Zbog toga se preporučuje tretman u trajanju od 5-6 minuta, ali opet ima i onih koji preteruju“, navodi Leković za 021.rs.

     S druge strane, kozmetodermatolog Darjana Radović ističe da se vreme provedeno u solarijumu ne može porediti sa prirodnim sunčanjem, kako neki smatraju. Naime, ona dodaje da je solarijum štetniji za tri do šest puta.

    „Čak i jedan odlazak u solarijum može biti štetan, budući da se osoba izlaže preteranom UV zračenju, što dovodi do rizika od raka kože. Poseban problem predstavlja to što mlade devojke danas ne vode preterano računa prilikom izlaganja UV zracima. Naime, poseban oprez treba da imaju osobe svetle puti, svetle dlake i svetlih očiju, kao i osobe koje imaju mladeže, što je posebno opasno“, upozorava Radović.

    Kako dodaje, ljudi bi trebalo da shvate da je zdrava koža lepa koža, bez obzira na ten i da nema poente da svoje zdravlje narušavaju iz bilo kog razloga.

    Loše iskustvo sa solarijumom je imala Katarina Čočović, koja se već dve godine bori sa rakom kože. Kaže da je bila rob trenda preplanulog tena i da nije bila svesna kakav rizik predstavlja solarijum. Dodaje da je išla svake godine pred leto u solarijum, jer je dobila preporuku da pripremi kožu pred sunce, kako ne bi dobila opekotine.  

    „Od 2015. godine meni je dijagnostikovan melanom i medicinski je potvrđeno da je to posledica solarijuma, jer je jedan od bitnih faktora ove bolesti genetska predispozicija, koju ja nisam imala, ni sa tatine ni sa mamine strane. Nijednoj devojci, ženi ne bih preporučila solarijum, zbog brojnih posledica koje sam lično imala“, napominje ona.

    Iako je korišćenje solarijuma zabranjeno u mnogim zemljama u svetu, u Srbiji još uvek nije donet takav zakon. Dermatolozi se nadaju da će se situacija promeniti u bližoj budućnosti.

     

    Opsednutost preplanulim telom je sve češća pojava kod žena, a posebno kod srednjoškolki i mladih devojaka. Iz tog razloga veliki broj njih posećuje solarijume, uprkos mogućim posledicama.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Ove biljke su otrovne za vaše pse i mačke

    Sa dolaskom prolećnih dana mnogi se odlučuju da osveže prostor i naprave prijatnu atmosferu ukrašavajući svoje domove nizom prelepih biljaka. Međutim iako biljke mogu da poboljšaju naš […]

    Kako se piše – malopre ili malo pre?

    Često nas je u školama tokom pismenog zadatka iz srpskog jezika i književnosti zbunjivalo kako se pravilno piše ovaj prilog. Neretko smo tražili i sinonime zbog straha od greške kad je ova […]