Kako će visoke temperature uticati na početak berbe grožđa u južnom Banatu?
Visoke temperature pogoduju grožđu, pa vinogradari kažu da će ove godine ranije započeti berbu. Za sad je grožđe u južnom Banatu dobrog kvaliteta, a ako u narednih mesec dana ne bude obilnijih kiša, i rod će biti rekordan.
Stevica Deđanski u svom vinogradu na pet hektara očekuje oko 40 tona grožđa. Uzgaja 4 sorte od kojih će dobiti oko 20.000 litara belog i crnog vina. Kaže da će ove godine zbog izuzteno toplog leta biti najranija berba i da će početi već krajem avgusta.
Bitno je da ima šećera, ali važna je i kiselina i zato treba odabrati pravi momenat za berbu da bi se sve dobro izbalansiralo. Od kvaliteta grožđa zavisi i kvalitet vina i jako je bitno odrediti pravi momenat za berbu. Neki se uplaše i krenu ranije, pa nemaju dovoljno šećera, a neki sačekaju, pa zakasne sa berbom i zato sve to treba prepustiti struci”, smatra Stevica Deđanski, vinar.
U vinariji imaju prostoriju za odležavanje vina u kojoj je temperatura uvek oko 17 stepeni i sve što se radi mora se početi i završiti u pravo vreme da bi se dobilo kvalitetno piće koje će biti po ukusu potrošača.
“Veoma je bitno da se sve radi sa mnogo ljubavi i uz reč stručnih tehnologa. Mi sarađujemo sa jednim tehnologom iz Vršca, a imamo i jednog iz Italije sa kojim sarađujemo na proizvodnji dobrog vina”, objašnjava Vladimir Bajić, vinar-podrumar.
U vršačkom vinogorju ističu da sve što proizvedu prodaju na domaćem tržištu i tvdre da su domaća vina po kvalitetu u rangu sa inostarnim najboljim vinima.
“Nalazimo se ispod Guduričkog vrha koji je najviši vrh u Vojvodini i vršačko vinogorje je najbolje u Srbiji. Ovde je dobra klima i košava koja stalno duva, tako da su po meni zato sva vina izuzetno kvalitetna i slatka pre svega”, navodi Marija Deđanski, vlasnica vinarije.
Vinare raduje što se promenila i svest potrošača u Srbiji i što savke godine ima sve više onih koji kupuju njihove proizvode, a možda je to i zato što je sve veća ponuda kvalitetnih domaćih vina.