Novosadski studenti osvojili bronzanu medalju na ICPC svetskom finalu u Bakuu
Tim studenata Univerziteta u Novom Sadu se vratio sa bronzanom medaljom sa svetskog finala Međunarodnog univerzitetskog takmičenja u programiranju (International Collegiate Programming Contest – ICPC) održanog u Bakuu, Azerbejdžan.

Ovo je po prvi put u 49 godina dugoj istoriji ovog takmičenja da se neki srpski tim okitio medaljom i to u ogromnoj konkurenciji studenata iz čitavog sveta. Kroz kvalifikacije i finale, ukupno 73.083 studenta sa 3.424 univerziteta iz 103 države je uzelo učešće u ovom takmičenju, pa je ovaj rezultat naše ekipe – neverovatan podvig, koji još jednom pokazuje visoki kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji i neverovatan talenat i rad naših studenata.
Tim Univerziteta u Novom Sadu na čelu sa trenerom Markom Savićem sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu činili su:
• Nikola Pešić (Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad)
• Viktor Lučić (Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad)
• Tadija Šebez (Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad).
Ovo takmičenje okuplja najbolje studente sa univerziteta širom sveta, a podrazumeva rešavanje složenih algoritamskih zadataka u ograničenom vremenu.
Pored znanja i tehničkih veština, presudnu ulogu imaju timski rad, strategija i sposobnost snalaženja pod pritiskom.
Posle osvajanja prvog mesta u Jugoističnoj Evropi na reginalnom takmičenju krajem prošle godine – ova bronza u finalu je kruna uspeha ovog izvanrednog tima.
Tim posebno zahvaljuje kompaniji Databricks na podršci.