Skaču cene sudskih taksi, ministar objašnjava kako će se novac ubuduće trošiti
Sudske takse bi uskoro mogle da budu više, a deo prihoda bi se usmerio na poboljšanje materijalnih uslova zaposlenih u pravosuđu.

Ministar pravde Nenad Vujić rekao je za RTS koliko će visoko povećanje biti i kako će se novac od taksa ubuduće trošiti. Osvrnuo se na zastoj u izboru tužilaca i naveo koje su primedbe EU.
Ministar Vujić je u Jutarnjem programu izjavio da će najavljeno povećanje sudskih taksa biti oko deset odsto.
„Takse nisu menjane od 2009. godine, ali to nije poenta zakona, već da menjamo proporciju unutar koje se raspoređuju materijalni troškovi i radimo na poboljšanju materijalnog položaja. Umesto dosadašnjih 20 odsto, 40 odsto će ići na zaposlene“, naveo je Vujić.
Vujić je najavio povećanje dodatka za zaposlene od 7.500 dinara u okviru poboljšanja njihovog materijalnog položaja.
Najavljen je i produžetak perioda za zastarele predmete, sa tri na pet godina.
Prvi osnovni sud je evidentirao više od 400 miliona dinara neplaćenih ili zastarelih potraživanja.
„Ove izmene prvenstveno su usmerene ka efikasnijem mehanizmu naplate. Sudskim taksama mi obezbeđujemo bolje funkcionisanje čitavog sistema“, istakao je Vujić, koji očekuje da bi tokom julskog zasedanja zakon mogao da se nađe pred poslanicima u Skupštini.
Zastoj u izboru tužilaca, koji su propusti
Prethodne izmene ustava donele su i novi način izbora tužilaca, Visokog saveta tužilaštva i Saveta sudstva. Konkurs za nove glavne tužioce je prekinut i ostalo je 19 upražnjenih mesta.
„Imamo određene primedbe koje nam dolaze od Evropske unije. One se navode u izveštaju o napretku iz 2024. godine, gde se kaže da imamo određene propuste u transparentnosti, jasnosti kriterijuma i ovo je sada samo jedan kratak period u kojem ćemo, ne samo zbog izveštaja o napretku nego i zbog same tužilačke i opšte javnosti, uraditi poboljšanje tih kriterijuma“, rekao je Vujić.
Ministar je naveo da se glavni javni tužilac bira na period od šest godina, i da njegove kolege i javnost moraju da znaju zašto je neko postavljen na tu funkciju.
Njegov predlog je da se formira radna grupa, pozovu strukovna udruženja i da se do početka septembra završi postupak.
„Ulica ne može da sudi i presuđuje“
Vujić tvrdi da pravosudne institucije trpe višemesečne pritiske, što, kako kaže, osuđuje.
„Sami znate moj stav, a to je da ulica ne može da sudi i presuđuje, jer to je jako opasno. Sudove treba pustiti da rade svoj posao. Građani ispred zgrade suda predstavljaju jedan pritisak na njihov rad i sumnju koja može da se pojavi u određenoj presudi“, zaključio je Vujić.