• Vojvođanskim mlekarima država dužna šest meseci premije

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Mlekarama u Vojvodini nisu isplaćene premije za mleko koje one treba da podele poljoprivrednicima. Reč je o dugu za dva kvartala. Istovremeno, premije su isplaćene mlekarama u ostatku Srbije. Vukašin Baćina, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije i poljoprivrednik iz Jaše Tomića kaže da je to „prosto čudno“ i da nema ideju kako je do toga moglo da dođe. „Znate da je bila suša, proizvođači mleka su u problemu , ne mogu da obezbede hranu za stoku. Nemam ideju kako je uopšte moglo da se desi da vojvođanske mlekare ne dobiju premiju, a da istovremeno ostale mlekare dobiju“, ističe Baćina. On kaže da mlekare ucenjuju poljoprivrednike otkupnom cenom mleka, koja bi trebalo da bude od 80 do sto dinara. „Trgovinski lanci najviše zarađuju u lancu proizvodnje i prodaje mleka. Potom prerađivači, dok su na gubitku – jedino poljoprivrednici“, ističe Baćina.

    „Država je pre mesec dana isplatila premije za mleko mlekarama iz centralne Srbije – Imlek i Ub, dok Somborska mlekara, Mlekoprodukt Zrenjanin  i Pančevačka mlekara još nisu dobile novac za premiju koju treba da podele proizvođačima“, kaže Vukašin Baćina, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

    On ističe da je reč o ogromnom dugu – za ukupno šest meseci.

    „Dva kvartala nam nisu platili premije za mleko. Reč je o 10 dinara po litru, ili 15 ako bude toliko. Čudno je da su isplatili mlekarama u ostatku Srbije, a u Vojvodini nisu. Mislim da je i Vojvodina Srbija i da bi svi trebalo da budemo isti“, kaže Baćina.

    Na pitanje kako je to moglo da se desi, sagovornik N1 – nema odgovor.

    „To je prosto čudno. Znate da je bila suša, proizvođači mleka su u problemu , ne mogu da obezbede hranu za stoku. Nemam ideju kako je uopšte moglo da se desi da vojvođanske mlekare ne dobiju premiju, a da istovremeno ostale mlekare dobiju“, ističe Baćina.

    Odgovor su, dodaje, tražili od Uprave za agrarna plaćanja pošto se premije isplaćuju iz iste kase.

    „Zvali smo državu upravu više puta, ponekad se neko i javi i kaže da nema novca, da čekamo novu vladu, pa da čekamo rebalans…“, navodi on.

    Bez novca od premije za mleko, proizvođači su u još težoj situaciji. 

    „Proizvođači mleka su u velikoj krizi. Ne može da funkcioniše, ne može da kupi hranu za stoku“, kaže on. 

    Pomoć zbog suše, koje je desetkovala i hranu za stoku – nisu dobili. Jedino, kaže, moratorijum na kredite od godinu dana.

    „Proizvođači mleka nisu dobili nikakvu pomoć, a svedoci smo da mleka – nema“, kaže Baćina.

    Pre dve, tri godine Srbija je, kaže, imala oko 500 hiljada muznih krava. Sada ih ima oko – 100 hiljada.

    „Sada nema dovoljno stočne hrane i pola od toga će otići na prinudno klanje, pa očekujem da će se stočni fond prepoloviti“, objašnjava Baćina.

    Kriza u stočarstvu je, kaže, počekla „kada je bivša vlast prodala mlekare strancima“.

    „Mlekare u stranom vlasništvu držale su monopol, pogotovo u Vojvodini. Plaćale su mleko 22, 23 dinara po litru i praktično terale ljude da rasprodaju stoku. U poslednje dve, tri godine mleko nije vredelo ničemu, davali smo ga i za 19 dinara. Ucenjeni smo od stranaca koji su kupili mlekare u Srbiji . Upravo su oni izazvali tu nestašicu. Srbija je ostala bez mleka, mora da ga uvozi“, ističe Baćina.

    Mlekare i dalje otkupljuju mleko.

    „Ucenjivali su nas cenom. Naša proizvođačka cena je 50, 60 dinara po litru, a morali smo litar da prodajemo po 23 dinara. Zato su mnogi prodali stoku. Ostali smo mi, koji to držimo i radimo iz ljubavi i zbog tradicije. Nikakve ekonomske računice tu nema“, navodi gost N1.

    Od rođenja teleta, pa dok ne postane krava koja daje mleko neophodno je, kaže, da protekne skoro tri godine.

    „Država mora hitno da uveze neke junice, podeli ih stočarima. Razumem da su mlekare privatne, ali država mora da nađe način – a može to da učini – da mlekare ne budu u monopolskom položaju i otkupljuju mleko po 23 dinara, istovremeno ga u trgovinama prodajući po ceni od 150 do preko 200 dinara. Nego, cena na otkupu treba da bude od 80 do 100 dinara, plus premija 15 dinara, da bi mi proizvođači mogli da proizvedemo mleko“, pojašnjava Baćina.

    U lancu proizvodnje i prodaje mleka najviše, ističe – zarađuju trgovinski lanci.

    „Posle njih prerađivači mleka. Na gubitku su jedino poljoprivrednici – proizvođači mleka“, kaže Vukašin Baćina.

    Mlekarama u Vojvodini nisu isplaćene premije za mleko koje one treba da podele poljoprivrednicima. Reč je o dugu za dva kvartala. Istovremeno, premije su isplaćene mlekarama u ostatku Srbije. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina