Ako se plašite zubara ili slabo trpite bol – najbolje da na popravku zuba idete popodne
Stomatološka bušilica buši i zuji, usta vam se pune pljuvačkom i ne možete da gutate. Mnogi su paničili u trenucima poput ovog, ali ima i onih koji se generalno boje lekara i pate od iatrofobije.
Ako možete da se poistovetite s tim, moglo bi vam pomoći saznanje da je doba dana presudno za količinu bola koji ćete osetiti. Savet stomatologa Johena H. Šmita svima koji se ustručavaju da odu na pregled ili zahvat glasi: dođite popodne jer tada pacijenti osećaju manji bol izazvan injekcijama i bušenjem.
Naime, u to doba dana mozak proizvodi naročito velike količine endorfina i opioida koji umanjuju bol, tvrdi taj kelnski stomatolog. Anestetik će tada delovati nešto bolje i, pre svega, nešto duže.
Prema nekim procenama, otprilike 12 odsto stanovništva boji se lekara, a kod dece taj broj iznosi i do 19 odsto. Međutim, smatra se da je pacijenata s ozbiljnijom iatrofobijom ipak manje.
Što duže iatrofobi odlažu posetu lekaru, to se njihovo stanje više pogoršava, što je čest problem, kažu stručnjaci. Zbog toga i medicinski zahvat na kraju bude mnogo neugodniji ako napokon i odu kod lekara, što onda samo potvrđuje i pojačava njihov strah – kao u začaranom krugu.
Na sreću, iatrofobija se može izlečiti kognitivno-bihevijoralnom terapijom. Pacijent i terapeut analiziraju sled događaja pri lekarskoj intervenciji, kao na usporenom snimku. Zatim se pacijent postepeno izlaže okidačima njegovih strahova.
Stomatolozi danas nude mogućnost lečenja plašljivih pacijenata pod generalnom anestezijom ili hipnozom. Tehnike opuštanja ili odvlačenja pažnje muzikom ili filmovima takođe mogu pomoći. Važno je i da pacijenti koji se suočavaju sa intervencijom ne potiskuju svoj strah.
Stomatološka bušilica buši i zuji, usta vam se pune pljuvačkom i ne možete da gutate. Mnogi su paničili u trenucima poput ovog, ali ima i onih koji se generalno boje lekara i pate od iatrofobije.