• Bolest koja se dobija samo sedenjem – prvi simptomi vrtoglavica i smanjena osetljivost na koži

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Diskopatija se odnosi na degenerativno oboljenje diskova između pršljenova, a može se razviti bilo gde u kičmi. Najčešće nastaje u lumbalnom ili cervikalnom delu kičme. Danas je ova bolest sve češća, a sve više obolevaju i mladi zbog nepravilnog načina sedenja.

    Uzrokuje snažnu bol u predelu leđa koji je zahvaćen, a najčešće se leči fizikalnom terapijom.

    Mogući uzroci

    Diskovi su „jastučići“ koji se nalaze između pršljenova koji čine kičmu fleksibilnom i ublažavaju stres. Kod diskopatije diskovi su povređeni iz različitih razloga. Do toga može da dođe zbog prevelike aktivnosti kao što je sport, ili zbog smanjene aktivnosti. Postoje dva moguća uzroka diskopatije:

    Degenerativni procesi su najčešći razlog diskopatije. Nastaje zbog dugotrajnog stajanja ili sedenja u neobičnom položaju, što uzrokuje trošenje diska.

    Takođe, može da nastane zbog trošenja diska starenjem, traume – kao što su udarac, saobraćajna nesreća, pad sa visine, dizanje prevelikog tereta, iako su ovi uzroci retki slučajevi nastanka diskopatije.

    Simptomi diskopatije su bol, ukočenost i vrtoglavica. Takođe, intenzitet bola može da bude u velikom rasponu. Od malog bola do onog koji će vam onemogućiti kretanje i bilo kakav vid pmeranja.

    Najčešći simptom je snažan bol u području povređenog diska.

    Prvi simptomi

    Postoje još neki mogući znakovi diskopatije, a to su ukočenost mišića, ograničena pokretljivost, skolioza, smanjena osetljivost na koži zahvaćenog područja, slabost i atrofija mišića, bol prilikom okretanja tela.

    Kod lečenja je pre svega potrebno da uklonite simptome. Ako je to samo diskopatija, nema drugih patoloških procesa u kičmi, onda to obično nije teško, jer ona dobro reaguje na fizikalnu terapiju i masažu.

    Za ublažavanje i kontrolu bola korisno je uzeti vitamin B6, koji doprinosi obnavljanju hrskavice.

    Fizikalna terapija

    Fizikalna terapija koja se primjenjuje kod lečenja diskopatije je elektroterapija, termoterapija, magnetoterapija, terapijski laser, terapijski ultrazvuk, tecar terapija i manuelna masaža.

    Kada prođe bolna faza, sledi najvažniji deo rehabilitacije – kineziterapija. Problem se rešava samo vežbanjem. Istežu se i ojačaju mišići kičme, posebno oni koji se nalaze na bolnom području.

    Diskopatija se odnosi na degenerativno oboljenje diskova između pršljenova, a može se razviti bilo gde u kičmi. Najčešće nastaje u lumbalnom ili cervikalnom delu kičme. Danas je ova bolest sve češća, a sve više obolevaju i mladi zbog nepravilnog načina sedenja.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Naučnici otkrili koje su najpametnije rase pasa

    U životinjskom carstvu, veliki mozak je generalno povezan sa većom inteligencijom. Nova studija naučnika iz Francuske, međutim, pokazuje da to zapravo nije tačno kada su psi u […]

    Kako je nastala legendarna pesma „Bohemian Rhapsody“

    Postoji više “istinitih” priča o nastanku čuvene pesme grupe Queen. Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u svojoj kući u Londonu, dok je, prema Brajanu Meju, […]