• Danas je Svetski dan mačaka – podsetite se zašto ih toliko volimo

    Sigurno volite svoju mačku, ali možda niste u potpunosti svesni koliko je ona, kao vaš kućni ljubimac, zaista – posebna.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Danas je Svetski dan mačaka – podsetite se zašto ih toliko volimo
    Foto: 013info

    Da li ste znali da mačke imaju otisak nosa koji je jedinstven, slično ljudskim otiscima prstiju, ili da su razvile mjaukanje kao način da komuniciraju isključivo sa ljudima?

    Studije sugerišu da su se pripitomljene mačke prvi put pojavile oko 3.600. p.n.e. Vekovima su uz čoveka, pa nije ni čudo što su najpopularniji kućni ljubimci na svetu: u Sjedinjenim Državama ima ih oko 88 miliona kao kućnih ljubimaca.

    Zanimljivo je da je genom domaće/kućne mačke čak 95,6 odsto isti kao i onaj koji pripada tigru. Zato i dele određene vrste ponašanja sa divljim rođacima a tu spadaju obeležavanje teritorije urinom, igra sa plenom, način uhođenja plena…

    Govoreći o obeležavanju eritorije, mačke i vlasnika označavaju kao svoju teritoriju i to trljanjem lica i tela o telo vlasnika, pošto imaju mirisne žlezde u tim oblastima.

    Među zanimljivim činjenicama koje opisuju vašeg ljubimca, su i podatak da su mačke verovatno jedini sisari koji ne osećaju slatko, kao i to da su kratkovide, ali da su njihov periferni vid i noćni vid su mnogo bolji nego onaj kod ljudi.

    Mačke mogu skočiti do šest puta više od svoje dužine, i imaju 230 kostiju, što je, priznaćete priličan broj, imajući u vidu da ljudi imaju 206.

    Hodaju kao kamile i žirafe: prvo pomeraju obe desne, a zatim obe leve noge. Nijedna druga životinja ne hoda na taj način.

    Prema The Huffington Post-u, mačke obično spavaju 12 do 16 sati dnevno, a vreme u stanju budnosti, čak trećinu, provedu negujući se. Najaktivnije su u zoru i sumrak.

    Poznato je da je predenje kod mačaka znak da su raspoložene, međutim, to može biti i samoumirujuće ponašanje, jer proizvode ove specifične zvukove kada su bolesne ili uznemirene.

    O tome koliko su principijelne, svedoči podatak da će mačke odbijati neukusnu hranu do tačke gladovanja, a uprkos popularnom verovanju, mnoge mačke su netolerantne na laktozu.

    Ženke imaju mogućnost da ostanu gravidne kada imaju samo četiri meseca.

    Sterilizacija može produžiti život mačke. Istraživanje bolnice za kućne ljubimce u Banfildu pokazalo je da kastrirani mužjaci žive u proseku 62 odsto duže od nekastriranih, a sterilisane ženke žive u proseku 39 odsto duže od nesterilisanih.

    Unikatan rečnik

    Mačke imaju jedinstven „rečnik“ koji razvija sa svojim vlasnikom – svaka od njih ima drugačiji skup vokalizacija, predenja i uopšte ponašanja u komunikaciji.

    Imaju do 100 različitih vokalizacija dok recimo psi imaju samo 10. Mjaukanje je ponašanje koje su mačke razvile isključivo da bi komunicirale sa ljudima. Stručnjaci objašnjavaju da mačke doživljavaju ljude kao velike mačke bez dlake.

    Kada je reč o komunikaciji, smatraju pretećim ponašanje ako uspostavite direktan kontakt očima sa njima. Ali zato znajte da, ako vam mačka prilazi sa ravnim repom koji kao da vibrira, to znači da je izuzetno srećna što vas vidi. Takođe, kada vam mačka sedne na lice, smatrajte da to čini kao gest prijateljstva.

    S druge strane, kada vaša mačka maše repom, to je njen način da vas upozori da nije baš rapoložena.

    Marija Asunta i njen ljubimac Tomas, verovatno su se veoma dobro slagali kada je ona rešila da sve svoje bogatstvo od 13 miliona dolara ostavi baš mačku Tomasu, kada je preminula 2011.

    Još jedna mačka koja je postala poznata širom sveta je mačka nekadašnjeg predsednika SAD Bila Klintona. Soks je bila je miljenik medija tokom Klintonove administracije, i jednom prilikom je objavljeno da je primala više pisama od samog predsednika.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Koliko reči može da zapamti pas?

    Prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250, a apsolutni rekorderi mogu da zapamte čak 1.000 […]