• Ergofobija – uzrok, simptomi i kako se leči iracionalan strah od posla?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Ergofobija je iracionalan strah od posla, obavljanja radnih zadataka ili strah od odgovornosti pri radu. Isto tako se može raditi i o strahu od neuspeha na poslu i nemogućnosti rada zajedno s grupom ljudi.

    Ova fobija se može jednostavno prepoznati po promenama koje se događaju u telu za vreme rada, a leči se psihoterapijom, piše N1.

    Što je tačno ergofobija?

    Ova fobija može se prepoznati po osećaju teskobe i straha koji se pojavljuju kod odlaska na posao, kao i kod obavljanja zadataka na radnom mestu. Ovaj strah može biti i kombinacija više faktora i strahova povezanih s radnom okolinom.

    Na primer, može se pojaviti strah od neuspeha, strah od nadređenog, strah od govora pred grupom ljudi, strah od komunikacije s kolegama, strah od mobinga. Ova fobija može dovesti i do izgaranja na poslu, kao i do toga da osoba ne može normalno da obavlja svakodnevne zadatke.

    Šta uzrokuje ergofobiju?

    Nije poznat tačan uzrok ove bolesti. Može se raditi o više faktora iz prošlosti koji se sada ponavljaju i izazivaju probleme. Možda se radi o konstantnim problemima na radnom mestu, zbog kojih dolazi do ergofobije, ali i o traumi iz detinjstva, gde je osoba kao dete morala puno raditi, a kao posledica se javlja problematičan odnos prema poslu.

    Isto tako, osoba kojoj neko u porodici ima mentalni poremećaj može i sama imati predispoziciju za razvoj mentalnog poremećaja i fobija, a samim time i ergofobije.

    Kako prepoznati ergofobiju?

    Ergofobija se može manifestovati kroz niz telesnih, ali i psihičkih simptoma koji će se kod svake osobe drugačije pokazati. Osoba koja ima ovu fobiju može na samu pomisao na svoje radno mesto da razvije anksioznost i nervozu, a jednako tako se na samom radnom mestu mogu pojaviti i telesni simptomi kao što su: ubrzani rad srca, preterano znojenje, suva usta i panični napadi.

    Neke osobe mogu da imaju svakodnevno panične napade, što onda zahteva i hospitalizaciju. Isto tako, određene osobe se zbog svog straha mogu osećati nesposobnim za obavljanje poslova pa se može razviti i depresija.

    Dakle, ergofobija se može prepoznati po:

    anksioznosti na radnom mestu
    preteranom znojenju
    paničnim napadima
    potrebom za odmorom
    izgaranju na poslu

    Kako se leči ergofobija?

    Baš kao i sve vrste fobija, ergofobija se leči psihoterapijom, pri čemu najbolji učinak ima kognitivno-bihevioralna terapija, kao i terapija izlaganja gde se pacijent približava svojoj fobiji i u ovom slučaju se smanjuje strah od radnog mesta. Osim terapije, pomoći mogu i meditacija, joga, vežbanje te razne tehnike disanja koje se primenjuju u stresnim situacijama.

    Dakle, ergofobija je neutemeljeni strah od radnog mesta i svega povezanog s poslom. Svaka osoba će imati drugačije simptome, drugačijeg intenziteta, a najčešće se može prepoznati po anksioznosti pri pomisli na radno mesto, kao i po nizu telesnih simptoma. Važno je potražiti pomoć stručne osobe kako ova fobija ne bi uticala na život.

     

    Ergofobija je iracionalan strah od posla, obavljanja radnih zadataka ili strah od odgovornosti pri radu. Isto tako se može raditi i o strahu od neuspeha na poslu i nemogućnosti rada zajedno s grupom ljudi.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako je nastala legendarna pesma „Bohemian Rhapsody“

    Postoji više “istinitih” priča o nastanku čuvene pesme grupe Queen. Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u svojoj kući u Londonu, dok je, prema Brajanu Meju, […]