• Jutjub – glavni izvor dezinformacija i teorija zavere

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Jutjub je postao glavni kanal za dezinformacije širom sveta i ne čini dovoljno da se uhvati u koštac sa širenjem neistina na svojoj platformi, zaključak je Globalne koalicije organizacija za proveru činjenica.

     

    U pismu koje je potpisalo više od 80 grupa tvrdi se da video platforma omogućuje sadržaj koji širi dezinformacije o pandemiji korona virusa, kao i video snimke koji podržavaju narative o prevari tokom predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Potpisnice pisma između ostalih su i „Washington Post’s Fast Checker“, kao i „Full Fact“ u Ujedinjenom kraljevstvu, piše Nova.rs.

     

    „Jutjub dozvoljava da beskrupulozni akteri koriste ovu platformu kako bi manipulisali drugima i kako bi za svoje kampanje organizovali i prikupljali sredstva. Sadašnje mere za suzbijanje ovakvih pojava su nedovoljne“ naveli su u pismu izvršnoj direktorki Jutjuba, Suzan Vojcicki.

    U pismu se poziva Jutjub koji je u vlasništvu Gugla da izvrši četiri promene u svom radu:

    Posvećenost finansiranju nezavisnih istraživanja i suzbijanje dezinformacija

    Pružanje linkova za demantovanje lažnih činjenica u video snimcima koji šire takav sadržaj

    Sprečavanje algoritama mreže da promovišu ovakav sadržaj

    Da kompanija učini više u borbi protiv neistina u video snimcima koji nisu na engleskom jeziku

    „Nadamo se da će kompanija uvažiti i sprovesti predložene ideje koje su u interesu javnosti i na taj načini sprečiti širenje dezinformacija“, navodi se u pismu.

    Neuspeh Jutjuba da se uhvati u koštac sa dezinformacijama naročito je izražen na južnom delu polulopte. Ovo obuhvata Latinsku Ameriku, Aziju i Afriku, naglašeno je u pismu.

    Jutjubove smernice zajednice navode da su „određene vrste obmanjujućih sadržaja sa ozbiljnim rizikom štete“ zabranjene na platformi. Ovo uključuje promovisanje štetnih lekova ili tretmana, kao i mešanje u izbore neke zemlje. Jutjub takođe ukazuje da su zemlje sa najvećim brojem uklonjenih videa upravo zemlje van engleskog govornog područja. Na prvom mestu Vijetnam, Indija i Brazil.

    U svom odgovoru na pismo, potparolka Jutjuba Elena Hernandez rekla je da je kompanija uložila ogromna sredstva u politike kao što je smanjenje širenja dezinformacija, kao i sadržaja koji krži smernice zajednice na ovoj platofrmi.

    „Tokom godina smo uložili značajna sredstva u svim zemljama u kojima poslujemo kako bismo povezali ljude sa pravim sadržajem i sprečili širenje dezinformacija, kao i u uklanjanje snimaka koji krše zakon“, dodala je Hernandez. „Primetili smo značajan napredak u ovoj oblasti, zadržavajući ukupan broj dezinformacija na platformi ispod 1% svih pregleda na mreži. Uvek tražimo smislene načine za unapređivanje ovog mehanizma i nastavićemo da jačamo naš rad za zajednicama koje proveravaju činjenica“.

     

    Jutjub je postao glavni kanal za dezinformacije širom sveta i ne čini dovoljno da se uhvati u koštac sa širenjem neistina na svojoj platformi, zaključak je Globalne koalicije organizacija za proveru činjenica.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Naučnici otkrili koje su najpametnije rase pasa

    U životinjskom carstvu, veliki mozak je generalno povezan sa većom inteligencijom. Nova studija naučnika iz Francuske, međutim, pokazuje da to zapravo nije tačno kada su psi u […]

    Kako je nastala legendarna pesma „Bohemian Rhapsody“

    Postoji više “istinitih” priča o nastanku čuvene pesme grupe Queen. Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u svojoj kući u Londonu, dok je, prema Brajanu Meju, […]