• Kako se piše – „boranija“ ili „buranija“?

    Boranija je zeleni mlad pasulj i zato se figurativno koristi za nešto što je sitno, nevažno, zeleno, neiskusno. Narodni naziv buranija otkriva priču o nastanku ove reči – o ženi po imenu Buran.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako se piše – „boranija“ ili „buranija“?
    Foto: Unsplash

    Buran je bila druga supruga kalifa Al Mamuna (786 – 833), potomka dinastije Abasidi koja je vladala u Bagdadu. Ostao je poznat kao pokrovitelj kulturnog uspona u muslimanskom svetu. Njegova žena Burani ostala je, pak, upamćena po jelu koje se tada spremalo od plavog patlidžana. Arapski trgovci otkrili su ovo povrće tokom svojih putovanja po Indiji, probali jela od njega i poneli seme sa sobom.

    Ukusni recepti su u Bagdadu bili na ceni, a legenda kaže da je Burani do tada nepoznato jelo od patlidžana sa belim lukom i jogurtom naručila na svom venčanju pa je njoj u čast i počelo da se naziva burani. Ovo jelo se tokom vremena pravilo na razne načine. Recimo, u vreme vladavine sultana Mehmeda Osvajača borani je spanać pržen sa pirinčem, služen uz kiselo mleko.

    Ta imenica preuzeta je iz turskog jezika, u kojem ona glasi borani i burani.

    U srpskom je, međutim, pravilan samo oblik sa o i piše se boranija.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Novih 245 generičkih lekova na listi RFZO

    Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) usvojio je novu listu lekova na koju je stavljeno čak 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali […]

    Kako rešiti probleme sa komšijama u zgradama?

    Život u zgradi ima svoje prednosti – sve je na dohvat ruke, zajednički troškovi su često manji, a komšijska solidarnost može biti od velike pomoći. Ipak, deljenje prostora sa drugima nosi i […]