Oktobar je već uveliko sa sobom doneo dobro poznatu svakodnevicu – tu je žuto lišće, tu su kišobrani ali najčešće šmrcanje nosa i kijavica. Imuni sistem dece u predškolskom i školskom uzrastu nije potpuno razvijen, pa kontakt s drugarima. često, donese i razne infekcije. Kako spremno dočekati sezonu virusa, pitanje je koje roditelji najčešće postavljaju. Jasno je da ne postoji „čarobni štapić“ i da više faktora utiče na jačanje imuniteta.
Nagle promene vremena, polazak u kolektiv, boravak u zatvorenim prostorijama i nepridržavanje mera lične zaštite kao što je pranje ruku pogoduje razvoj virusnih infekcija. Procenat je dominatno prisutan kod male dece, primetan je broj respiratornih ali i crevnih infekcija. Kako bi ojačali imunitet deteta, roditelji moraju da usvoje zdrave navike, a one se pre svega odnose na ishranu deteta.
„Izbegavati brze namirnice, gotovu hranu i slatkiše koje imaju nisku nutritivnu vrednost, ishrana mora biti bogata vitaminima i mineralima. Deca, takođe, treba da borave napolju, čak i kada je hladno ili pada kiša, uz adekvatnu odeću i obuću „ne postoji loše vreme, postoji samo neadekvatno obučeno dete“, kaže dr Snežana Kopčanski, pedijatar DZ „Liman“.
Još jedan bitan elemanat koji utiče na zdravlje deteta je redovan san.
Ona dodaje i da je nesumnjivo virus gripa već prisutan a kako bi se zaštitili roditelji od šest meseci pa do 18 godina. Vakcina je dostupna a o vakcinaciji se roditelji mogu informisati kod timske sestre izabranog lekara.
Oktobar je već uveliko sa sobom doneo dobro poznatu svakodnevicu – tu je žuto lišće, tu su kišobrani ali najčešće šmrcanje nosa i kijavica. Imuni sistem dece u predškolskom i školskom uzrastu nije potpuno razvijen, pa kontakt s drugarima. često, donese i razne infekcije. Kako spremno dočekati sezonu virusa, pitanje je koje roditelji najčešće postavljaju. Jasno je da ne postoji „čarobni štapić“ i da više faktora utiče na jačanje imuniteta