• Kako pomoći detetu da pobedi strah od mraka

    Za većinu odraslih mrak je samo deo noći, ali za decu može postati izvor strahova i pozornica nevidljivih čudovišta. Zašto se najmlađi plaše tame i kako im možemo pomoći da u toj tami pronađu svetlo?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako pomoći detetu da pobedi strah od mraka
    Foto: Pixabay

    Strah od mraka je prirodna faza u razvoju. Najčešće se javlja između druge i treće godine života, kada deca postaju svesnija sveta oko sebe i počinju intenzivnije da razvijaju maštu, navodi RTS.

    U mraku, čak i poznato okruženje postaje nejasno i zbunjujuće.

    „Fantazija je pogonsko gorivo za noćni strah ili za strah od mraka. Deca koja imaju bujnu maštu, deca koja vole i rado konzumiraju sadržaje koji raspiruju tu maštu su deca koja su možda sklonija tome da razviju neki oblik straha od mraka.

    Ali, u isto vreme su to deca sa kojima na igrovni način možete praviti strategiju kako da se te opasnosti, pod znacima navoda, nekako i odagnaju. Tako da su to u isto vreme i deca koja su prijemčivija za svaku vrstu intervencije i za roditeljsko vođenje u tom kontekstu”, kaže psiholog Radmila Vujić Bojović.

    Blaga svetlost u sobi, rutinske aktivnosti pre spavanja, poput čitanja omiljene priče, i postepeno navikavanje na mrak, mogu da pomognu smanjenju straha. Ključni korak je, svakako, razgovor s detetom.

    „U svakom slučaju – ne negirati strah, ne praviti se kao da ga nema, ne preuveličavati strah, ne govoriti samo o tome, ne fiksirati dete na tu situaciju, praviti sa detetom zajedno neku igrovnu strategiju kako da se bori protiv tih nekih strašnih `ala i bauka` koje u mraku možda vrebaju. To neko noćno svetlo kao sasvim dobro prelazno rešenje i onako jedan zdrav pristup tome da je ok i nekad da se nečega i plašiti”, objašnjava Vujić Bojović.

    Ipak, strah od mraka ima i svoju pozitivnu stranu. On pomaže deci da nauče da se suočavaju sa izazovima i da razviju hrabrost.

    Pobeda nad strahom od mraka gradi samopouzdanje i pokazuje detetu da je sposobno da savlada i veće prepreke u budućnosti.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako pomoći detetu da pobedi strah od mraka

    Za većinu odraslih mrak je samo deo noći, ali za decu može postati izvor strahova i pozornica nevidljivih čudovišta. Zašto se najmlađi plaše tame i kako im možemo pomoći da u toj tami […]

    Koliko traje baterija električnog automobila

    Cena električnog automobila, brzina punjenja baterije i putna autonomija su najšešći problemi sa kojima se susreću vozači električnih automobila. Kako godine prolaze, postavlja se i novo […]

    Kako se piše – „idiot“ ili „idijot“?

    Reč koja se često koristi u kolokvijalnom govoru, ali koja je sa aspekta pristojnog ophođenja apsolutno neprihvatljiva, neretko izaziva nedoumice oko pravopisa srpskog jezika – da li je pravilo […]

    Mesec stavljen na spisak ugroženih lokaliteta

    Mesec je prvi put stavljen na spisak ugroženih lokaliteta Svetskog fonda za spomenike (WMF) zbog strahovanja da bi sve veći broj planiranih komercijalnih putovanja mogao da ošteti tragove koji […]