• Najčešći kvarovi kućnih uređaja i kako ih rešiti samostalno?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Kućni uređaji, kao i sve mašine, imaju ograničen vek trajanja. Vremenom gube na efikasnosti, a u jednom trenutku će delimično ili u potpunosti i prestati sa radom. Na sreću, mnogi kvarovi mogu se rešiti na jednostavan način, a često ih korisnici i sami mogu otkloniti. 

    Ako imate frižider koji ne hladi kako treba, šporet kome ne radi ringla ili veš mašinu čija centrifuga ne cedi dobro odeću, možda možete uraditi nešto sami. Naravno, isključivo u slučaju da je garancija na uređaj istekla. U protivnom, najbolje rešenje je pozivanje ovlašćenog servisera, odnosno prodavca kod koga imate pravo da uložite reklamaciju na proizvod koji ste kupili.

    Evo liste najčešćih kvarova na kućnim uređajima koje sami možete rešiti.

    1. Kvarovi na mašini za pranje veša

    Kada je u pitanju mašina za veš najčešći kvar koji se dešava na ovom uređaju jeste stradanje ležajeva i semeringa usled preopterećenja bubnja, odnosno ubacivanja veće količine veša u mašinu od preporučene. Takođe, nepravilan rad pumpe za izbacivanje vode, pregorevanje grejača za vodu, zapušenost filtera i na kraju pucanje zaptivne gume na vratima veš mašine su problemi koji su uobičajeni.

    Kvarove nastale usled zapušenosti filtera možete rešiti jednostavnim čišćenjem tog filtera. Dovoljno je da u donjem delu mašine skinete filter, sačekate da se ocedi nakupljena voda, očistite ga i vratite. Dobro bi bilo da filter redovno čistite jer njegova začepljenost može prouzrokovati i druge ozbiljnije kvarove na veš mašini osim povremenog zastoja u radu.

    Takođe, ako se voda ne zagreva dovoljno dobro zbog čega mašina ne pere veš kako treba, velika je verovatnoća da postoji problem sa grejačem usled taloženja kamenca na njemu. I ovaj problem možete rešiti sami, jednostavnom zamenom grejača. Isključite uređaj sa mreže, otvorite zadnju stranu i na samom dnu bubnja ćete videti grejač. Pažljivo ga izvadite da ne oštetite falc, kako bi zaptivna guma novog grejača dobro nalegla i kako kasnije na tom mestu ne bi došlo do propuštanja vode. Ubacite novi grejač (držite ga horizontalno kako biste ga postavili u ležište) i zatvorite zadnji deo. 

    Ako niste uspeli da locirate kvar, odnosno niste uspeli da rešite problem čišćenjem filtera ili zamenom grejača, onda je nabolje da pozovete majstora sa iskustvom ili ovlašćeni servis. Na sreću, pouzdani servisi za veš mašine rade u svim većim gradovima – u Beogradu, Pančevu, Novom Sadu ili bilo gde drugde lako ćete pronaći dobrog majstora koji će otkloniti kvar.

    2.  Kvarovi na sudomašini

    Ukoliko se na dnu mašine nakon pranja posuđa nakuplja voda, potrebno je da očistite filter koji se nalazi na početku odvodnog kanala. Otklanjanje ovog “kvara” traje svega par minuta. Jednostavno izvucite donji nosač, pokupite preostalu vodu, očistite i operite filter i ponovo ga vratite na mesto. Glavni krivci za začepljenje filtera su ostaci hrane, ali i ostaci folije koja ostane greškom na tanjiru kada ga stavite na pranje.

    Drugi problem je ako mašina za sudove ne pere dobro posuđe. Jedan od razloga može biti začepljenje prskalica, koje lako možete očistiti. Uzmite čačkalicu ili iglu za šivenje i proverite da li su rupice začepljene. Baš kao i na tušu u kupatilu, vremenom usled taloženja kamenca rupice na prskalicama se mogu zapušiti, pa je potrebno očistiti ih.

    Kada već čistite sudomašinu, naš savet je da u praznu mašinu prospete dve ili tri šolje sode bikarbone i jednu do dve čaše belog sirća i pustite uređaj da radi na prazno. Osim što ćete očistiti aparat, uklonićete i neprijatne mirise iz mašine za pranje posuđa. Noviji modeli često imaju i poseban program za samočišćenje, što dodatno olakšava posao.

    3. Kvarovi na frižideru

    Kada su u pitanju problemi sa frižiderom, u najvećem broju slučajeva korisnici se žale da uređaj ne hladi dovoljno dobro. Osim što će morati da radi duže kako bi dovoljno rashladio namirnice i time povećati račune za struju, ovo može biti opasno i zbog bezbednosti po zdravlje, jer se hrana može brže pokvariti. Razlozi za slabije hlađenje frižidera mogu biti različiti, a često vašem uređaju neće biti potrebna popravka već samo temeljno čišćenje.

    Dakle, potrebno je dobro očistiti, odnosno usisati namotaje na zadnjoj donjoj strani frižidera. Isključite uređaj iz struje pre nego što temeljno očistite zavojnice. Takođe, proverite da li su zaptivke na vratima frižidera u redu. I njih dobro očistite, jer ako se vrata ne zatvaraju dobro sigurno je da i frižider neće dobro hladiti. Osim toga, upravo u naborima dihtung gume se najčešće stvara buđ od ostataka hrane koji tu dospeju, što opet povećava rizik od kontaminacije namirnica.

    Drugi česti kvarovi na frižideru mogu biti loš termostat ili problem sa kompresorom. U prvom slučaju, isključite termostat (postavite ga na nulu – kod starijih modela) i motor bi trebalo da prestane sa radom. Ako to nije slučaj, definitivno treba zameniti termostat. U zavisnosti od modela frižidera, ovaj posao možete uraditi sami, ali će vam kod nekih modela ipak biti neophodna pomoć majstora. Kada je u pitanju kvar kompresora, najbolje je odmah se obratiti serviserima.

    4. Kvarovi na električnom šporetu

    Prestanak rada ringli, neispravni grejači u rerni i elektronika predstavljaju najčešće kvarove koji se javljaju kod električnih šporeta. U sva tri slučaja pre nego što krenete sa popravkom obavezno isključite šporet iz električne mreže.

    Ako ste ustanovili da jedna od ringli ne radi, proverite kontakte, jer ako su oni slabi možda je to uzrok kvara. Ukoliko je ipak ringla pregorela, jednostavno je treba zameniti. Podignete ploču, odšrafite ringlu i zamenite je novom, iste veličine, odnosno onakvom kakva je bila i stara.

    Rerna kod većine električnih šporeta ima gornji i donji grejač. Gornji se najčešće vidi i vizuelno možete pregledati da li je negde probio. Uostalom, domaćice znaju sa koje strane im se kolač ne ispeče dobro. Kako biste zamenili grejač, potrebno je da odšrafite zadnji lim na šporetu, skinete kontakte sa grejača koji menjate, odšrafite ga, zamenite novim, vratite kontakte i rerna je ponovo spremna za upotrebu.

    Kada je u pitanju elektronika, vrlo je verovatno da će vam biti potrebni i određeni merni instrumenti da biste ustanovili problem, pa vam savetujemo da ovaj posao odmah prepustite majstorima.

    Za sam kraj, da napomenemo da probleme sa povremenim kvarovima na kućnim uređajima možete izbeći njihovom pravilnom upotrebom i održavanjem. Ipak, pre ili kasnije će svaki kućni aparat otkazati tako da ga sami ne možete popraviti. Tada imate dve opicije – možete pozvati majstora ili kupiti nov uređaj.

    U većini slučajeva jedna ili dve popravke neće predstavljati problem, ali svakog narednog puta verovatno vam se više neće isplatiti da popravljate aparat, već treba razmišljati o njegovoj zameni, odnosno o kupovini novog, energetski efikasnijeg uređaja.

    Kućni uređaji, kao i sve mašine, imaju ograničen vek trajanja. Vremenom gube na efikasnosti, a u jednom trenutku će delimično ili u potpunosti i prestati sa radom. Na sreću, mnogi kvarovi mogu se rešiti na jednostavan način, a često ih korisnici i sami mogu otkloniti. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako prepoznati da li je med pravi?

    Pravi med je jedan od najzdravijih prirodnih proizvoda, poznat po brojnim zdravstvenim koristima, od jačanja imuniteta do poboljšanja kvaliteta sna. Međutim, tržište je preplavljeno različitim […]

    Naučnici otkrili koje su najpametnije rase pasa

    U životinjskom carstvu, veliki mozak je generalno povezan sa većom inteligencijom. Nova studija naučnika iz Francuske, međutim, pokazuje da to zapravo nije tačno kada su psi u […]