• Najčešći mitovi kod nege zrele kože

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    U čemu to žene greše kada je nega zrele kože u pitanju? Otkrivamo najčešće mitove i zablude u koje žene veruju, što ne ide u korist pravilnoj nezi kože.

    Starenje je sasvim normalan, prirodan i neizbežan proces kroz koji čovek prolazi. Iako mnogi od nas žele da zadrže mladalački izgled, važno je zapamtiti da su znaci starenja normalna pojava, ali i da ih možemo ublažiti. Ako se usredsredimo na brigu o našoj koži i održavanje zdrave kože, možemo se osećati mnogo bolje u godinama koje dolaze.

    Predstavljamo vam najčešće mitove kada je nega zrele kože u pitanju.

    Mit broj 1: Sa negom kože počinje se kada primetimo bore

    Nega kože počinje mnogo pre pojave bora. Najbolje vreme da započnete negu zrele kože jeste u kasnim dvadesetim godinama. Potrebno je da izgradite svoju osnovnu i svakodnevnu rutinu od koje ne treba odustajati. Koža lica, vrata i dekoltea posebno je osetljiva i prvo što ćete početi da praktikujete jeste umivanje ujutru i uveče.

    Zatim, potrebno vam je sredstvo za čišćenje lica, bilo da se radi o losionu, gelu i micelarnoj vodi, važno je da koža bude čista. Nakon čišćenja kože, neophodna je hidratantna krema koja će koži pružiti neophodnu vlagu i, na kraju, noćna krema koja je sastavni deo dnevne rutine.

    Takođe, maske i pilinzi za lice igraju važnu ulogu u nezi kože, te nije na odmet s vremena na vreme probati nešto od toga.

    Ako želite da ublažite proces starenja i očuvate svoju kožu zdravom, preporučujemo da počnete sa svakodnevnom zaštitom od sunca, a možete i da razgovarate sa dermatologom koji će znati šta je za vaš tip kože najbolje. Možda će preporučiti da svoju svakodnevnu rutinu nege kože uvedete retinoide.

    Mit broj 2: Zrela koža bez akni i bubuljica

    Ako ste pomislili da su akne i bubuljice tipične samo za adolescente, varate se! Ovaj problem kože javlja se kod svih, bez obzira na životno doba: mogu se javiti i tokom trudnoće i dojenja, tokom menopauze i kasnije. Razlog može biti neravnoteža hormona ili lekovi koje uzimate, kao što su pilule za kontracepciju.

    Kada se pojave, akne i bubuljice mogu se lečiti gelom za bubuljice ili nekim kremama koje su napravljene na biljnoj bazi. Veoma je važno i to da ih ne cedite i stiskate sami, jer možete napraviti ožiljke koje se teško uklanjaju.

    Mit broj 3:  Bore su jedini znak starenja

    Kada primetimo fine linije na licu, oko usana i očiju, većina nas pomisli da su bore siguran znak da starimo. Međutim, postoje i znakovi starenja kože koji su izazvani nekim drugim faktorima kao što je, na primer, izloženost suncu. U tom slučaju javljaju se tamne mrlje i fleke. 

    Ukoliko primetite bore na svom licu, skupi tretmani neće učiniti da one nestanu, ali možete ih ublažiti kremama koje su napravljene specijalno za njih. Primera radi, za bore oko očiju je antirid krema koja hidrira kožu i sprečava oštećenja, a uz to i neguje zrelu kožu najbolji izbor.

    Kada koža počne da stari, primetićete, osim bora, i gubitak volumena i elastičnosti kože. To je zbog toga što struktura kože slabi, koža postaje suvlja, a opuštene konture lica dolaze do izražaja. Kako biste usporili vidljivost starenja na svojoj koži, koristite kreme koje hidriraju, smanjite izlaganje suncu i nosite zaštitne kape i odeću, jer je to ključni deo preventivne rutine i zaštite zdrave kože.

    Mit broj 4: Proizvodi protiv starenja koriste se u zrelim godinama

    Tvrdnja da proizvodi koji su napravljeni protiv starenja kože treba koristiti kada zakoračite u 6. ili 7. deceniju života potpuno je pogrešna. Kako starimo, proizvodnja kolagena se usporava, što dovodi do vidljivih znakova starenja. Nivo kolagena pada za 1 do 2% svake godine sve dok do 50. godine ne ostanemo sa vrlo malo kolagena. Proizvodi za negu kože pomažu u povećanju proizvodnje kolagena kako bi koža bila sjajna i vlažna. Zbog toga ove proizvode treba koristiti što ranije.

    Mit broj 5: Dijeta ne doprinosi starenju kože

    Hrana koja sadrži visok glikemijski indeks, poput belog hleba, krompira i testenina, pretvara se u šećer u krvotoku. Posledica je smanjena elastičnost kolagena, odnosno opuštanje kože i njena veća podložnost oštećenjima od sunca. Pre nego što počnete neku dijetu obavezno proverite koje namirnice smete jest ii da li one imaju visok glikemijski indeks ili ne.

    U cilju zadržavanja mladolikosti, ishrana bi trebalo da se bazira na unosu vitamina i minerala, kao i nekih drugih vrednosti. Uvek je najbolje posavetovati se sa nutricionistom pre rigoroznih dijeta i promena načina ishrane.

    Mit broj 6: Svakodnevna upotreba retinola usporava starenje kože

    Pre svega važno je znati da neki tipovi kože ne mogu tolerisati svakodnevnu upotrebu retinola. U slučaju da vaša koža dobro podnosi retinol, možete očekivati pozitivne rezultate. U prve dve do četiri nedelje svakodnevne upotrebe ovog preparata, koža prolazi kroz proces koji se zove retinizacija, pa dolazi do iritacije. Kako bi smanjila crvenilo, suvoću kože, svrab i slično, potrebno je koristiti retinol svaki drugi dan u početku, kako bi koži dala vremena da se privikne.

    Najbolje je da polako povećavate upotrebu retinola kako bi koža postala tolerantnija. Međutim, ako otkrijete da česte doze i dalje izazivaju iritaciju, najbolje je da proredite tretmane.

    Mit broj 7: Ako koža pecka, znači da preparat deluje

    Možda jedan od najčešćih mitova kada probamo nov proizvod za negu zrele kože, kada se javi peckanje, a naša prva pomisao je da preparat deluje. Međutim, osećaj peckanja prilikom nege kože nikada nije dobar znak.

    To znači da je koža iritirana, a iritirana koža sklona je aknama i bubuljicama. Takođe, to pokazuje da je pH ravnoteža kože narušena upotrebom previše jakih i oštrih proizvoda. Sve to zajedno dovodi do ranjivijeg tena i bržeg starenja kože, pa se pobrinite da svoju kožu nahranite proizvodima koji čuvaju njena prirodna zaštitna ulja.

    Kako onda tretirati zrelu kožu?

    Na tržištu postoji mnogo krema koje se koriste u nezi kože koja stari. Uz sve to, valja odabrati onu koja pogoduje baš vašem tipu kože. Zato, kada kupujete takvu kremu obavezno proverite da li sadrži sledeće sastojke: vitamin E, ši buter, ekstrakt korena sladića i kore afričkog drveta. Takođe, mnoge kreme sadrže i hijaluronsku kiselinu koja ublažava starenje kože i odlična je za bore.

    Naravno, korišćenje kreme za sunčanje je ključni deo zaštite kože od UV zraka, raka kože, preranog starenja i oštećenja od sunca. Ne zaboravite da potražite kremu za sunčanje kako bi osigurala zaštitu od UVA i UVB zraka.

    Sve u svemu, starenje je sasvim normalan deo života. Znamo da se lako fokusiramo na stvari koje bismo želeli da promenimo u vezi sa svojom kožom, ali treba prihvatiti i promene na koži i usredsrediti se na brigu o njoj kako bi održali njeno zdravlje.

    U čemu to žene greše kada je nega zrele kože u pitanju? Otkrivamo najčešće mitove i zablude u koje žene veruju, što ne ide u korist pravilnoj nezi kože.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako prepoznati da li je med pravi?

    Pravi med je jedan od najzdravijih prirodnih proizvoda, poznat po brojnim zdravstvenim koristima, od jačanja imuniteta do poboljšanja kvaliteta sna. Međutim, tržište je preplavljeno različitim […]

    Naučnici otkrili koje su najpametnije rase pasa

    U životinjskom carstvu, veliki mozak je generalno povezan sa većom inteligencijom. Nova studija naučnika iz Francuske, međutim, pokazuje da to zapravo nije tačno kada su psi u […]