Najpoznatiji hram u Japanu: Fushimi Inari-taisha
Fushimi Inari-taisha jedan je od najpoznatijih i najposećenijih hramova u Japanu. Smešten u Kjotu, ovaj šintoistički hram posvećen je Inariju, božanstvu riže, plodnosti, poljoprivrede, industrije i blagostanja. Najpoznatiji je po hiljadama jarko crvenih tori kapija koje formiraju duge i čarobne staze kroz šumovite planinske predele iza glavnog hrama.
U čemu je značaj ovog znamenitog verskog objekta u Zemlji izlazećeg sunca i zašto biste trebali da ga posetite kada odete na putovanje u Japan? O tome ćemo govoriti u nastavku teksta.
Istorija hrama i njegov značaj
Hram je osnovan u 8. veku i od tada je postao ključni centar šintoističke tradicije. Fushimi Inari-taisha simbolizuje vezu između prirode, duhovnog sveta i ljudskog blagostanja. Glavni hram u kompleksu smešten je u podnožju planine Inari, dok se ostala svetilišta nalaze duž
staza koje vode ka vrhu planine.
Rituali u Fushimi Inari-taishi
Hram je otvoren za sve turiste i posetioce, ali da biste mogli da ga obiđete moraćete da ispoštujete određen procedure.
1. Očišćenje (Temizuya)
Pre ulaska u hram, posetioci učestvuju u ritualu očišćenja. Koriste posebne kutlače za pranje ruku i ispiranje usta na izvorima vode. Na taj način, simbolično se pročišćavaju od negativne energije i pripremaju se za molitvu.
2. Molitva
Unutar hrama posetioci slede tradicionalni šintoistički obrazac molitve:
● Dva naklona.
● Dva pljeska rukama kako bi privukli pažnju božanstva.
● Jedan završni naklon.
3. Ostavljanje ema pločica
Posetioci često ostavljaju male drvene pločice, poznate kao ema, na kojima pišu svoje želje i molitve. U Fushimi Inari-taishi mnoge od ovih pločica imaju oblik lica lisice, koja je simbol Inarija.
Vrste meditacije u Fushimi Inari-taishi
Fushimi Inari-taishi je poznat kao jedan od najvećih centara meditacije u ovom delu Japana.
1. Šintoistička meditacija
Šintoistička praksa meditacije fokusira se na povezivanje s prirodom i božanstvima. Posetioci meditiraju u mirnom prostoru okruženi šumom, fokusirajući se na disanje i zahvalnost prema prirodnim silama.
2. Hodajuća meditacija
Staze kroz tori kapije idealne su za hodajuću meditaciju. Posetioci se fokusiraju na ritam disanja i koraka dok prolaze kroz kapije, uživajući u spokoju prirode i duhovne energije hrama.
3. Kontemplacija pred oltarom
Mnogi posetioci provode vreme u tihoj kontemplaciji ispred glavnog oltara ili manjih svetilišta duž staza. Ovo je prilika za introspektivno razmišljanje i traženje unutrašnjeg mira.
Turističke informacije za posetu hramu
Kjoto je jedan od najznamenitijih gradova Japana i deo je skoro svakog turističkog aranžmana za zemlju izlazećeg sunca. A kada već dođete u njega, hram Fushimi Inari-taisha je nezaobilazna destinacija.
Kada posetiti Fushimi Inari-taishu?
Hram je otvoren za posetioce 24 sata dnevno i ulaz je besplatan.
Proleće: Period cvetanja trešnje (mart-april) idealan je za posetu jer su pejzaži oko hrama posebno lepi.
Leto: Iako je leto toplo i vlažno, rani jutarnji sati nude prijatnu atmosferu.
Jesen: Period opadanja lišća (oktobar-novembar) donosi spektakularne jesenje boje, čineći staze kroz tori kapije još magičnijim.
Zima: Hram prekriven snegom pruža mirnu i gotovo nadrealnu atmosferu.
Kako stići do hrama?
Do hrama možete stići kratkim hodom od železničke stanice Fushimi Inari, koja je lako dostupna linijom JR Nara iz Kjota. Poseta traje otprilike 2-3 sata, ali istraživanje cele staze može potrajati i duže.
Fushimi Inari-taisha nije samo duhovni simbol Japana, već i mesto izuzetne prirodne lepote i istorije. Bilo da dolazite zbog kulture, mira ili nezaboravnih pejzaža, ovaj hram je destinacija koju ne treba propustiti.