• Papa nema platu, ali ima sve obezbeđeno – kako funkcioniše finansijski sistem Vatikana

    Papa upravlja duhovnom odanošću više od milijardu katolika širom sveta, ima jednu od najprepoznatljivijih uloga na svetu i vodi suverenu državu. Međutim, papa, vrhovni poglavar Rimokatoličke crkve, ne prima tradicionalnu platu, piše N1 Zagreb.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Papa nema platu, ali ima sve obezbeđeno – kako funkcioniše finansijski sistem Vatikana
    Foto: Pixabay

    Umesto toga, Vatikan, najmanja nezavisna država na svetu, obezbeđuje sve papine potrebe – od smeštaja i hrane do putovanja, zdravstvene zaštite i bezbednosti, piše ovaj medij.

    U stvari, papa Franja, prethodnik Lava XIV, poznat po svom skromnom i jednostavnom načinu života, aktivno je odbijao bilo kakav oblik ličnog prihoda tokom svog vremena kao poglavara Crkve, od 2013. do 2025. godine.

    Iako je tehnički papa, Franjina odluka je odražavala posvećenost njegovog imenjaka Franje Asiškog jednostavnosti i brizi za siromašne.

    Bez raskošnih plata

    Takođe se ne zna da su prethodne pape primale velike plate. Umesto toga, Vatikan plaća sve njihove životne troškove. Tradicionalno su smešteni u luksuznoj Apostolskoj palati, iako je papa Franja, na primer, odlučio da odsedne u jednostavnijoj gostinskoj kući Svete Marte, navodi ovaj medij.

    Iako papa ne prima platu, daleko je od siromaštva. Procene vrednosti onoga što je Franja imao na raspolaganju, što uključuje pristup fondovima i uslugama koje finansira Vatikan, kretale su se oko 14 miliona evra, piše N1 Zagreb. Papa ima pristup voznom parku, službenim rezidencijama i izdašnom iznosu za dobrotvorne donacije, pa je Franja dao 200.000 evra zatvorenicima rimskog zatvora, navedeno je.

    Međutim, ovi resursi nisu za lično uživanje. Od papa se očekuje da održavaju duhovno upravljanje, a ne finansijsku dobit. U stvari, ova uloga dolazi sa doživotnim obavezama – čak i nakon penzionisanja, kao što se vidi u slučaju pape Benedikta XIV, koji je živeo u Vatikanu do svoje smrti 2022.

    Kako se finansira Vatikan?

    Sam Vatikan se oslanja na složenu kombinaciju donacija, povrata investicija i prihoda od turizma, posebno iz Vatikanskih muzeja.

    Jedan od njegovih najpoznatijih izvora prihoda je takozvani Petrov novčić – godišnja kolekcija koja generiše približno 23 miliona evra godišnje, piše ovaj medij. Najveći doprinosi dolaze iz Sjedinjenih Država, Nemačke i Italije. Ali dok bi reputacija Vatikana mogla da implicira vrtoglavu dobit, njihova finansijska situacija je bila sve samo ne stabilna, prenosi Tportal.

    Franja smanjuje plate kardinalima

    Kao odgovor na stalne finansijske zabrinutosti, pogoršane pandemijom, papa Franja je 2021. godine sproveo velika smanjenja plata. Kardinalima, koji su ranije zarađivali između 4.000 i 5.500 evra mesečno, plate su smanjene za deset odsto, navodi se u tekstu.

    Biskupi sada primaju oko 3.000 evra mesečno, dok obični sveštenici u Rimu u proseku primaju samo 1.200 evra, piše N1 Zagreb.

    Monasi i monahinje, koji se često zavetuju na siromaštvo, uglavnom ne primaju nikakvu platu osim ako ne zauzimaju administrativne funkcije u Crkvi.

    Uzgred, papa Franja je takođe odlučio da prekine tradiciju nuđenja subvencionisanih stanova u Vatikanu višim sveštenstvom, što je takođe pokušaj da se troškovi stave pod kontrolu i demonstrira njegovu posvećenost transparentnosti i pravičnosti, naveo je ovaj medij.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako nam male promene mogu izgraditi veliko samopouzdanje

    Samopouzdanje, nažalost, nije poklon koji dobijamo rođenjem, ali isto tako nije ni privilegija rezervisana za odabrane. Ono je rezultat svakodnevnog rada na sebi, pažljivih izbora koje pravimo i […]