• Pet saveta za savršeno čist vazduh u vašem domu

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Često se priča o kvalitetu spoljašnjeg gradskog vazduha, što jeste veliki problem, ali ne smemo zanemariti ni kvalitet vazduha koji udišemo u našem domu, jer ima izuzetan uticaj na naše zdravlje i dobrobit.

    Čist vazduh je ključan za održavanje svežeg i zdravog okruženja, posebno u zatvorenim prostorima.

    U ovom članku ćemo vam pružiti pet saveta kako da održavate čist vazduh u svom domu i stvorite prijatnu atmosferu za vas i vašu porodicu.

    Korišćenje prečišćivača vazduha

    Jedan od najefikasnijih načina za održavanje čistog vazduha u vašem domu je korišćenje prečišćivača vazduha. Ovi uređaji su dizajnirani da filtriraju i uklone čestice prašine, alergene, dim, polen i druge zagađivače iz vazduha.

    Prilikom odabira prečišćivača vazduha, obratite pažnju na njegove karakteristike. Neki prečišćivači imaju HEPA filtere koji efikasno uklanjaju sitne čestice iz vazduha, dok drugi mogu imati i dodatne filtere za uklanjanje specifičnih zagađivača kao što su gasovi ili mirisi.

    Redovno čišćenje i zamena filtera ključni su za održavanje efikasnosti prečišćivača vazduha.

    Možete koristiti prečišćivač vazduha i biti potpuno uvereni da će vam pomoći u održavanju kvaliteta vazduha, ali obavezno ispratite i sledeće savete kao dodatnu pomoć.

    Redovno provetravanje prostorija

    Provetravanje prostorija je jednostavan, ali moćan način da osvežite vazduh u svom domu.

    Otvaranje prozora omogućava cirkulaciju svežeg spoljašnjeg vazduha i izbacivanje zagađivača koji se nakupljaju u zatvorenim prostorijama.

    Preporučljivo je provetravati prostorije nekoliko puta dnevno, posebno ujutru i tokom večeri kada je vazduh svežiji. Složićemo se da je provetravanje prostorija u zimskom periodu posebno nezgodan zadatak. Naša je preporuka da provetrite sobe u kojima ne boravite u tom trenutku i to makar na 5 minuta, dok tako možete uraditi naizmenično sa svakom prostorijom.

    Leti je problem drugačije prirode, ali svakako jednako rešiv. Ukoliko živite na mestu gde je spoljašnji vazduh zagađen, možete koristiti mrežice za prozore koje sprečavaju ulazak insekata, ali omogućavaju protok vazduha.

    Održavanje čistoće u domu

    Čistoća doma je takođe važna kada se radi o temi održavanja kvaliteta vazduha, pa zato nikako nemojte zanemariti vaše domaćinstvo.

    Redovno čišćenje (makar jednom nedeljno) prašine, usisavanje tepiha i prostirki, brisanje površina vlažnom krpom i održavanje higijene u kupatilima i kuhinjama pomaže u smanjenju prisustva alergena, bakterija i drugih zagađivača.

    Čišćenjem ćete uništiti skoro sve mikroorganizme, koji bi eventualnim “podizanjem prašine” ukućana odletetli u vazduh.

    Pri čišćenju, koristite sredstva za čišćenje koja su prirodna i ne sadrže štetne hemikalije koje mogu doprineti zagađenju vazduha. Takođe, pripazite da ne koristite previše sredstava za osvežavanje vazduha, jer ona mogu emitovati štetne supstance.

    Biljke za čist vazduh

    Biljke mogu imati povoljan uticaj na kvalitet vazduha u unutrašnjim prostorima. One su sposobne da apsorbuju štetne hemikalije iz vazduha i da poboljšaju njegovu čistoću.

    Ovaj proces se naziva fitoremedijacija.

    Kada biljke rastu, one apsorbuju zagađivače iz vazduha kroz svoje listove i korene. Ove zagađivače onda razgrađuju ili skladište u svojim tkivima.

    Kroz proces fotosinteze, biljke takođe emituju kiseonik i pomažu u održavanju ravnoteže vazduha.

    Neki od najpoznatijih zagađivača koje biljke mogu ukloniti iz vazduha uključuju formaldehid, benzen, ksilene, amonijak i toluen. Ovi zagađivači se često nalaze u unutrašnjim prostorima zbog upotrebe hemijskih proizvoda, nameštaja, tepiha, boja i drugih materijala.

    Neka od najpoznatijih biljaka za čišćenje vazduha uključuju zmajevu palmu, filadendron, paukovu biljku, aloe veru i mirisnu ljubičicu. Postavite ove biljke u različite prostorije svog doma kako biste uživali u čistom vazduhu i svežini koju one pružaju.

    Važno je napomenuti da iako biljke mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta vazduha, njihov efekat je ograničen. U zatvorenim prostorima, koncentracija zagađivača može biti visoka, a biljke mogu apsorbovati samo određenu količinu. Stoga, upotreba biljaka za čišćenje vazduha treba da bude deo šire strategije za održavanje zdravog unutrašnjeg prostora.

    Kontrola vlažnosti vazduha

    Previsoka ili preniska vlažnost može izazvati probleme poput suvog kašlja, iritacije očiju i kože, kao i stvaranje plijesni.

    Dodatni negativni efekti po zdravlje od neadekvatne vlažnosti u unutrašnjem prostoru svakako jesu i alergije, kožne iritacije, kao i mnogi disajni problemi, pa zato koristite uređaje koji će suzbiti manifestacije vlažnosti vazduha koji dišete svakodnevno.

    Korišćenje ovlaživača vazduha tokom suvih zimskih meseci pomaže u održavanju optimalne vlažnosti u prostorijama.

    S druge strane, upotreba uređaja za dehumidifikaciju može pomoći u suzbijanju previsoke vlažnosti, posebno u područjima gde je prisutnost plijesni uobičajena.

    Održavanje čistog vazduha u vašem domu je ključno za vaše zdravlje i dobrobit. Upotreba prečišćivača vazduha, redovno provetravanje, održavanje čistoće, biljke za čišćenje vazduha i kontrola vlažnosti vazduha su efikasni načini da se postigne čist vazduh u vašem domu. Implementirajte ove savete i uživajte u svežem i zdravom okruženju u svom domu.

    Često se priča o kvalitetu spoljašnjeg gradskog vazduha, što jeste veliki problem, ali ne smemo zanemariti ni kvalitet vazduha koji udišemo u našem domu, jer ima izuzetan uticaj na naše zdravlje i dobrobit.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako napisati i prezentovati akademski rad?

    Pisanje i prezentovanje akademskog rada jedan je od ključnih zadataka svakog studenta i istraživača, koji zahteva temeljno razumevanje metodologije, sposobnost pronalaženja relevantne literature, […]

    Rase pasa koje ne podnose hladnoću

    Neki psi uživaju da provode dosta vremena napolju, na snegu, dok, sa druge strane, ima i onih koji ne podnose zimu i hladnoću i više vole da su […]