• Polazak u peti razred – veliki korak u životu školarca

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Za sve svršene četvrtake raspust koji je u toku može biti u znaku velike zabrinutosti – kako će se snaći u petom razredu? Završen je jedan važan period u životu vašeg školarca, nema više učiteljice, a ni toliko vremena za igru.

    Obaveze i odgovornosti zaista postaju veće za sve petake. Počev od toga što će za svaki predmet imati različite nastavnike, preko ozbiljnijeg gradiva koje treba savladati do očekivanja po pitanju organizacije i planiranja vremena, jedanaestogodišnjacima uistinu nije lako.

    Veliki korak u obrazovanju, ali i u životu predstavlja polazak u peti razred. Kako onda da pomognete svom detetu da što uspešnije započne ovu novu fazu i izbegne nepotreban pritisak? Ključ je u adekvatnoj pripremi, ali i emocionalnoj podršci koja je svakom mališanu dobrodošla.

    Iskoristite raspust za pripremu za školu

    Nijedan školarac ne voli preterano da priča o školi dok traje raspust, tačno je. Međutim, raspust između četvrtog i petog razreda je idealna prilika da se dodatno povežete sa svojim mališanom, otkrijete o čemu mašta, šta ga brine i naravno, da li ima tremu od novih obaveza.

    Neka su deca otvorenija za razgovor, pa će biti lako započeti dijalog, dok su druga zatvorenija i zahtevaju suptilniji pristup. U svakom slučaju, možete započeti pripremu za školu pričom o školskom priboru, sveskama i knjigama, a tek posle ozbiljnije popričati o detetovim očekivanjima i eventualnim strahovima.

    Pre nego što zapodenete razgovor na temu škole, dobro se informišite kako o predmetima, tako i o udžbenicima i školskom programu. Uz udžbenike koji su vam možda već poznati ako imate decu u starijim razredima, postoje i knjige za 5. razred koje se prvi put pojavljuju ove godine. Ispratite sve nove informacije kako biste mogli da pružite svom detetu adekvatnu podršku i pomognete da se pripremi.

    Podstičite čitanje na bilo koji način

    Čitanje je važno, a roditeljski podsticaj u ovom smislu od vitalnog značaja, i to ne važi samo za čitanje knjiga tokom raspusta, već i tokom cele školske godine. Bilo bi dobro, čak i ako vaše dete još ne razume sve razloge, da stalno podstičete čitalačke navike. Ako dete voli da čita to može poboljšati učenje u svim predmetnim oblastima, a uz to ga izlaže obilju korisnih informacija, stimuliše maštu, neguje emocionlni rast i izgrađuje verbalne veštine.

    Bez obzira na to u koji razred polazi, svakodnevno čitanje je verovatno najvažnija stvar koju možete da uradite za svoje dete. Ne treba da brinete toliko o tome koliko dobro ili brzo vaše dete čita, to je individualna stvar. Međutim, možete podsticati ljubav prema čitanju tako što ćete svom detetu pružiti mnogo zabavnih iskustava sa literaturom.

    Uverite se da u kući postoji mnogo različitih vrsta materijala za čitanje koji su prilagođeni uzrastu i detetovim interesovanjima. Tretirajte ga kao da je “stručnjak za čitanje” bez obzira koje knjige voli da čita. Primera radi, ako voli horor priče, podstaknite ga na razgovor pitanjem: „Čitao si mnogo tih knjiga horor priča. Šta misliš, koja je najbolja? Zašto?“

    Postarajte se da vaše dete svaki dan ima malo slobodnog vremena kada može da se sklupča u stolici i čita. Budite primer. Čitajte svoju knjigu ili časopis dok vaše dete čita.

    Matematika kao svakodnevica

    Ostavite radne listove i matematičke zadatke nastavniku. Najbolji način da kod kuće pomognete svom detetu da voli matematiku jeste da mu pokažete kako da se igra brojevima. Ukoliko često ukazujete na različite načine na koje nam matematika olakšava život,  radeći sa opipljivim predmetima, brojanjem, sortiranjem, procenom, merenjem, traženjem obrazaca i rešavanjem problema iz stvarnog života, dete će naučiti da razmišlja u matematičkim terminima. Umesto da brinu da li su “dovoljno pametna” da se matematikom bave, jednostavno će biti uvučena u sve računjanja.

    Skoro sve što radite, a uključuje brojeve i rešavanje problema, izgradiće matematičke veštine vašeg deteta. Igrajte društvene igre, igre sa kockicama i kartama i ohrabrite mališana da smišlja sopstvene igre.

    Razgovarajte o tome kako koristite matematiku kada podešavate kućni budžet, polažete novac u banku, kupujete rođendanske poklone itd. Naučite svoje dete da planira sopstveni novac, pomažući mu da uštedi za specijalnu igračku ili aktivnost. Uključite ga u merenje sastojka za recepte ili zatražite pomoć pri kupovini hrane.

    Najviše od svega, pokušajte da budete pozitivni prema matematici, čak i ako vam je to bio najgori predmet u školi. Ako vaše dete ima problema u tome, ili počne da se žali da je preteško ili previše dosadno, ponašajte se kao da znate da će se poboljšati ako nastavi da pokušava. Možete mu reći da svako uči različitom brzinom i na različite načine i da će mu nastavnik pomoći da savlada sve poteškoće.  

    Učite dete da postane odgovorno i nezavisno

    Odgovornost i nezavisnost su dva neophodna faktora za samostalno učenje. Ako se dete na vreme nauči da bude odgovorno, biće mu mnogo lakše da se prilagodi zahtevima škole i da se uklopi u razredu. Kad god je to moguće, umesto preterane brige, pustite dete da radi stvari za sebe i za druge.

    Kada počne školska godina, na primer, dopustite mu da se aktivno priprema za svoj dan. Neka samo izabere odeću za školu, spakuje svoj ranac, namesti krevet. Za početak napravite zajedno kontrolnu listu koja će pomoći mališanu da zapamti sve što treba da uradi.

    Deca koja kreću u peti razred trebalo bi da već imaju izgrađenu rutinu pisanja domaćeg zadatka. Međutim, sa više novih predmeta i ozbiljnijim gradivom koje treba savladati možda će vašem petačiću trebati podrška da se disciplinuje i dosledno i na vreme završava svoje obaveze. Najbolje je da dogovorite uvek isto vreme i mesto za pisanje domaćeg. Tako su manje šanse da dete zaboravi ili da se raspravlja kako može da uradi „kasnije“.

    Lekcije iz odgovornosti se ne završavaju kod domaćih zadataka i učenja. Važno je da se mališan nauči da  pokupi nered za sobom, počev od igračaka po podu, preko bicikla usred dvorišta do mokrih peškira u kupatilu. Možda će vam trebati više vremena i više truda da insistirate da vaše dete samo preuzme stvari na sebe. Međutim, na duge staze je za njega bolje nego da vi to uvek radite. U školi, neće imati izbora.

    Podstaknite ga da obavlja kućne poslove koji su korisni za celu porodicu. Čak i male stvari poput redovnog iznošenja smeća pomoći će vašem detetu da sebe vidi kao deo većeg porodičnog tima. Ujedno, na ovaj način gradi osećaj kompetentnosti i samopouzdanja.

    Na kraju, samopouzdano dete koje veruje u svoje sposobnosti sigurno će se bolje snaći u petom razredu i biti spremnije da se uhvati ukoštac s novim izazovima.

    Za sve svršene četvrtake raspust koji je u toku može biti u znaku velike zabrinutosti – kako će se snaći u petom razredu? Završen je jedan važan period u životu vašeg školarca, nema više učiteljice, a ni toliko vremena za igru.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako napisati i prezentovati akademski rad?

    Pisanje i prezentovanje akademskog rada jedan je od ključnih zadataka svakog studenta i istraživača, koji zahteva temeljno razumevanje metodologije, sposobnost pronalaženja relevantne literature, […]

    Rase pasa koje ne podnose hladnoću

    Neki psi uživaju da provode dosta vremena napolju, na snegu, dok, sa druge strane, ima i onih koji ne podnose zimu i hladnoću i više vole da su […]