• Pomeranje kazaljki utiče na san, apetit, pažnju i telesnu temperaturu

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Pomeranje kazaljki časovnika za sat unazad, što smo imali protekle noći, može uticati na više aspekata ljudskog života.
     
    Prema mišljenju psihologa Nevene Čalevski promenjeno računanje vremena može uticati na ljude, a pre svega na njihov san, apetit, telesnu temperaturu, dok na psihološkom planu mogu uslediti promene u mišljenju i održavanju pažnje.
     
    „Možemo postati psihološki tromiji, malo razdražljiviji. Sve ove moguće promene, posledica su promene naših navika i promene uobičajenog ritma koja nam je pomeranjem kazaljki nametnuta“, rekla je Čalevski za Tanjug.
     
    Istakla je da je san kod čoveka najosetljiviji a pošto, kako objašnjava san čuva ritam, ova promena može da utiče upravo na san.
     
    Uticaj ove promene može da bude i pozitivan, jer ako ima više svetlosti kada se probudimo, što je posledica činjenice da ustajemo sat kasnije, to može delovati tako da budemo bolje raspoloženi.
     
    „Svetlo deluje na sintezu melatonina i drugih neurotransmitera, pa i čuvenog serotonina koji zovemo hormonom sreće“, objašnjava Čalevski.
     
    Ona dodaje i da glavobolja može da bude povezana sa pomeranjem kazaljki na satu ali samo kod osetljivih ljudi koji inače reaguju glavoboljom u stresnim situacijama.
     

    Pomeranje kazaljki časovnika za sat unazad, što smo imali protekle noći, može uticati na više aspekata ljudskog života.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako je nastala legendarna pesma „Bohemian Rhapsody“

    Postoji više “istinitih” priča o nastanku čuvene pesme grupe Queen. Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u svojoj kući u Londonu, dok je, prema Brajanu Meju, […]