• Preteča modernih Olimpijskih igara – Palićka olimpijada

    Preteča modernih Olimpijskih igara bile su Palićke sportske igre, ili kako su je zvali Palićka olimpijada. Održane su prvi put 26. avgusta 1880. godine, 16 godina pre nego što je francuski baron Pjer de Kuberten u Atini zvanično obnovio antičke Olimpijske igre.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Preteča modernih Olimpijskih igara – Palićka olimpijada
    Foto: 013info

    Veruje se da su počeci olimpizma začeti na sportskim terenima današnje teritorije Bačke koja je u tom periodu pripadala Austrougarskoj monarhiji. Ovaj podatak većinski nije poznat kako sportskoj javnosti Srbije tako i svetu uopšte.

    Inicijator, organizator i sponzor prvih Palićkih sportskih igara /Palićke olimpijade/ bio je Subotičanin, baron Lajoš Vermeš (1860 – 1945). Kao bogati veleposednik na Paliću imao je brojne kuće i imanja. Studirao je medicinu u Budimpešti i bio ljubitelj sporta. Po povratku u rodni grad, zajedno sa braćom Belom i Nandorom osnovao je dva sportska kluba, gimnastički i atletski. Osim što je bio ljubitelj sporta takođe se bavio istim i to atletikom, gimnastikom, rvanjem, plivanjem, mačevanjem i biciklizmom. Prvak Ugarske u biciklističoj trci na 10 km (na biciklu sa velikim prednjim točkom) postao je 1898. godine, a 1900. je pobedio u trci na 1025 m u Beogradu.

    Na ideju da na Paliću obnovi antičke Olimpijske igre došao je 1876. godine kada je otputovao u Italiju da sa skulpture „Diskobolos“ uzme mere za disk. Hteo je da napravi isti takav sportski rekvizit i obnovi tu antičku disciplinu. Međutim, na prvim Palićkim sportskim igrama nije se bacao disk. Bile su zastupljene samo tri sportske discipline: rvanje, skok u dalj i bacanje kugle. Kasnije je njihov broj povećan. Pored atletike bila je zastupljena i gimnastika, plivanje i biciklizam.

    Sportska takmičenja na Paliću, u to vreme poznatom odmaralištu bogataša, okupljala su sportiste iz zemalja Srednje Evrope. Palićke sportske igre verovatno su tada inspirisale Pjera de Kubertena da osnuje Međunarodni olimpijski komitet. On je izložio ideju o obnovi antičkih Olimpijskih igara na Univezitetu Sorbona u Parizu 1892. godine, 23. juna 1894. godine ideja je usvojena kada je osnovan i Međunarodni Olimpijski komitet. Prve Igre održane su dve godine kasnije, one se od tada održavaju svake četvrte godine kao nekada u staroj Grčkoj.

    Palićke sportske igre održavale su se sve do 1914. godine, kada je I svetski rat stavio tačku na Vermešov životni san. U međuvremenu on je od bogatog plemića, veleposednika spao skoro na prosjački štap. Celokupno bogatstvo koje je posedovao uložio je u taj san. Na svom imanju na Paliću napravio je atletske staze, postavio je sprave za gimnastiku i izgradio prvu biciklističku stazu u ovom delu Evrope. Ta asfaltirana staza elipsastog oblika, duga 500 metara, bila je okružena tribinama sa sedištima. On je svoj voćnjak na Paliću još 1880. godine opremio fiskulturnim spravama, a jedan deo je preuredio u sportske staze sa tribinama gde su se odvijala sportska takmičenja. Nešto posebno bilo je i otvaranje kladionice.

    Na Paliću je 1891. godine završen i prvi sportski kompleks. Igre su time bile unapređene, a stvoreni su mnogo bolji uslovi za takmičare. Na Igre se dolazilo u svečanim odelima, u fraku, a žene u svečanim haljinama jer su smatrali da je u to vreme to bio i najveći događaj na kojem se trebalo prikazati u najlepšem svetlu.

    Vermeš je svojim novcem na obali Palićkog jezera podigao vilu „Bagojvar“, u prevodu „Sovin grad“, vilu „Lujza“ izgrađenu za njegovu majku, kao i Vermeš vilu. Pomenute vile su bile prvo olimpijsko selo u kojem su sportisti smeštani bez naknade, a postoje i dan danas.

    Foto: 013info

    Sportisti iz Kraljevine Srbije su se na Palićkim igrama prvi put pojavili 1884. godine. Lajoš Vermeš je 1900. godine na prvenstvu Srbije u Beogradu pobedio u dve trke. Medalje mu je lično uručio kralj Aleksandar Obrenović. On se oduševio njegovom namerom da populariše sport u Srbiji, postavio ga je za dvorskog majstora i učitelja mačevanja.

    Kralj Aleksandar je nagradio Lajoša pešadijskom sabljom Srpske vojske iskovanu u Nemačkoj u znak zahvalnosti što ga je podučavao mačevanju. Sablja se čuva danas u muzeju u Subotici. Iste te godine subotički fudbaleri su u Topčideru tamošnjim gledaocima demonstrirali fudbalsku igru.

    Lajoš Vermeš nosio je olimpijsku baklju kada je ona prošla kroz Suboticu pre održavanja Olimpijskih igara u Nemačkoj 1936. godine. Tim činom mu je odato priznanje za sve što je uradio za afirmaciju sporta na Paliću i Subotici. Bez obzira što je imao preko 70 godina, kao mladić je trčao ulicama Subotice.

    Lajoš Vermeš je izgradio tramvajsku prugu od Subotice do Palića sve u cilju da dođe što više građana da gledaju takmičenja, kao i za unapređenje turizma.

    Kad je izgubio sav novac u sportu jedino što mu je ostalo bila je doživotna besplatna tramvajska karta.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Koliko reči može da zapamti pas?

    Prosečan pas može da zapamti oko 160 reči, malo motivisaniji pas može da zapamti 250, a apsolutni rekorderi mogu da zapamte čak 1.000 […]