Svetski dan šale obeležava se u Evropi od početka 19. veka, ali postoji mnogo različitih teorija i objašnjenja kako je do njega došlo.
Prema nekim tumačenjima, ovaj praznik vodi poreklo iz starog Rima i biblijskih predanja, dok drugi smatraju da je nastao u srednjovekovnoj Evropi.
Sa razvojem radija i televizije u 20. veku, mediji su se uključili u prvoaprilske šale, zavaravajući publiku širom sveta.
Evo nekih od najzanimljivijih prvoaprilskih šala:
1. Godine 1962. televizori u boji bili su retkost. Švedska nacionalna televizija je to iskoristila i među svoje gledaoce plasirala informaciju da prijemnike mogu momentalno pretvoriti u kolor ako preko uređaja navuku par najlona.
2. Godine 1966. američka kompanija brze hrane Taco Bell objavila je da će kupiti Liberti Bell od vlade SAD i preimenovati ga u Taco Liberty Bell. To zvono je jedan od najdragocenijih spomenika iz vremena američke revolucije, pa je na stotine izašlo na proteste. Smirili su se kada je kompanija „Taco bell“ objavila da se samo šale.
3. Uvaženi britanski astronom Patrik Mur objavio je 1. aprila 1976. da će retka pozicija planeta privremeno potpuno smanjiti Zemljinu gravitaciju, zbog čega će svi ljudi imati priliku da lebde neko vreme! Stotine slušalaca pozvale su redakciju da objavljuju da je eksperiment uspeo.
4. 1. aprila 1998. časopis New Mexicans for Science and Reasons je izvestio da je Skupština države Alabama promenila vrednost Pi sa matematičke konstante 3,14 na biblijske 3,00 – što je mnogo zgodnije.
5. Čuveni konceptualni umetnik Skaggs već godinama najavljuje da će 1. aprila organizovati specijalnu paradu u Njujorku. Novinari se okupljaju svaki put, ali mogu samo da vide da su ponovo naleteli na prvoaprilsku šalu. Ipak, dolaze, jer se nikad ne zna.
6. 1. aprila 2003. godine, mnoge korejske i kineske veb stranice objavile su da je CNN izvestio da je vlasnik Majkrosofta Bil Gejts ubijen. Rezultat je ukupan pad akcija na korejskoj berzi za 1,5 odsto.
7. Britanski Dejli mejl izvestio je 1. aprila 2006. da je britanski premijer Toni Bler ofarbao vrata Downing Street-a u crveno, a ona su tradicionalno ofarbana u crno, dok je Tajms objavio članak o novom sistemu zaštite kreditnih kartica koji se aktivira pevanjem.
8. Švedski dnevnik Dagens Nyhter je 1. aprila 2006. godine uplašio na hiljade biciklista tvrdnjom da će vlasti u Stokholmu uvesti ograničenje brzine za bicikliste od 20 kilometara na sat u centru grada.
9. U Belgiji, iste godine, radio mreža VRT saopštila je da je regionalna vlada u Flandriji bila toliko zabrinuta zbog uticaja tmurnog vremena na stanovništvo u zemlji da je odlučila da građanima podeli 10.000 „čekova od sunca“ za besplatne posete solarijumu.
10. Poznati lanac brze hrane Burger King objavio je 1998. godine veliki oglas u novinama u kojem je predstavio hamburger za levoruke. Iz kompanije su objasnili da će ostati isti kao original, samo što će svi sastojci biti rotirani za 180 stepeni kako se ne bi prosuli na desnu stranu hamburgera.
Svetski dan šale obeležava se u Evropi od početka 19. veka, ali postoji mnogo različitih teorija i objašnjenja kako je do njega došlo.