• Socijalno distanciranje biće nužno do 2022.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Aktuelne mere socijalnog distanciranja moraće da se primenjuju sve do 2022. godine, upozoravaju naučnici sa Harvarda.

    To je nužno tvrde dalje, kako bi se sprečio kolaps zdravstvenih sistema imajući u vidu sadašnju putanju kretanja epidemije u Sjedinjenim Državama, prenose tamošnji mediji.

    Studija je objavljena u trenutku kada SAD beleže crni rekord u svetu po broju zaraženih  i preminulih, a uprkos tome vlasti pojedinih američkih država razmatraju ublažavanje oštrih mera, piše Danas.

    Istraživanje tima sa Harvarda, objavljeno u časopisu “Science” pretpostavlja da će kovid-19 postati sezonski grip poput blisko povezanih infekcija koje izazivaju srodni virusi korona, sa simptomima temperature i kašlja koji se češće javljaju u zimskim mesecima.

    Istraživanje, bazirano na projekcijama koje uzimaju u obzir sve vrste promenljivih, zaključuje da se život kakav poznajemo pre pandemije kovid-19, verovatno neće vratiti u to stanje u kratkom vremenskom periodu.

    Autori studije ističu da i dalje mnogi aspekti ove pandemije ostaju nepoznanica, uključujući i to da li imunitet stečen preležanom infekcijom garantuje da se bolest više neće vratiti niti koliko dugo taj imunitet traje.

    Kako navodi Stiven Kisler, vodeći autor studije, „otkrili smo da jednokratne mere socijalnog distanciranja verovatno neće biti dovoljne da bi se sprečilo dalje širenje kovid-19 u granicama kapaciteta zdravstvene nege u Sjedinjenim Državama.

    Kisler dalje tvrdi da će „u nedostatku drugih vrsta tretmana biti nužni povremeni periodi socijalne distance“.

    Ipak, potrebni su generalizovani virusni testovi da bi se utvrdilo kada je pređen prag da bi se ponovo aktivirale mere socijalnog distanciranja, upozoravaju autori studije.

    Međutim, jedno je gotovo sigurno: virus je tu da ostane. Harvardski tim tvrdi da je malo verovatno da je imunitet dovoljno jak i da traje dovoljno dugo da kovid-19 izumre nakon početnog talasa, kao što je bio slučaj sa epidemijom SARS 2002/2003.

    Mark Vulhaus, epidemiolog na Univerzitetu u Edinburgu smatra predstvaljenu studiju odličnom, iako napominje da je važno prepoznati da je to samo model.

    „U skladu je sa trenutnim podacima, ali se ipak zasniva na velikom broju pretpostavki, na primer o stečenom imunitetu, koje još nisu potvrđene“.

     

    Aktuelne mere socijalnog distanciranja moraće da se primenjuju sve do 2022. godine, upozoravaju naučnici sa Harvarda.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako napisati i prezentovati akademski rad?

    Pisanje i prezentovanje akademskog rada jedan je od ključnih zadataka svakog studenta i istraživača, koji zahteva temeljno razumevanje metodologije, sposobnost pronalaženja relevantne literature, […]

    Rase pasa koje ne podnose hladnoću

    Neki psi uživaju da provode dosta vremena napolju, na snegu, dok, sa druge strane, ima i onih koji ne podnose zimu i hladnoću i više vole da su […]