• Šta se dešava kada vam nedostaje magnezijum?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Magnezijum je u našem telu povezan sa više od 300 biohemijskih procesa koji utiču na to da naš organizam pravilno funkcioniše. S obzirom na to da je nedostatak magnezijuma teško klinički dijagnostifikovati, naučnici ga često zovu i „nevidljivi simptom“.

    Brojne studije pokazale su da osobe koje pate od migrena imaju nižu koncentraciju magnezijuma u telu. Kako ovaj mehanizam funkcioniše za sada još nije precizno utvrđeno, ali se pretpostavlja da nedostatak ovog minerala remeti funkciju serotoninskih receptora, što povećava upalne procese u telu.

    Grčenje mišića

    Magnezijum pomaže da se mišići u telu brže oporave od stresa i umora. Nedostatak magnezijuma mišićima uskraćuje potrebnu energiju za oporavak, što pored grčeva, može izazvati i pojavu mučnine, povraćanja i vrtloglavice kada ste umorni.

    Neodoljiva želja za čokoladom

    Kod nedostatka potrebnih nutrijenata u organizmu, telo često daje znak u vidu potrebe za određenom hranom. Ukoliko vas mlečna čokolada neodoljivo privlači, ovo je pouzdani znak da vam treba magnezijuma.

    Česte promene raspoloženja i depresija

    Magnezijum je povezan sa funkcijom neurotransmitera u mozgu koji utiču na pamćenje, razmišljanje i emocije. Stoga, ukoliko imate neobjašnjive emotivne bure, razmislite još jednom da vašem telu pružite više magnezijuma.

    S obzirom na to da se samo 1 odsto magnezijuma nalazi u krvi, a ostatak u kostima, laboratorijskim metodom je jako teško ustanoviti da osoba pati od nedostatka ovog minerala. Ukoliko osećate neki od pobrojanih simptoma, rešenje se nalazi u ishrani, a navike možete da promenite na sledeći način:

    Izbegavajte alkohol i gazirana pića

    Iako se magnezijum redovnom ishranom unosi u dovoljnim količinama, problem nastaje kada se piju pića koja remete ravnotežu u organizmu, piše Republika.

    Gazirana pića su puna šećera, koji onemogućava apsorpciju vitamina D, što posledično vodi i ka lošoj iskorišćenosti magnezijuma koji smo uneli putem hrane. Alkohol takođe doprinosi lošoj apsorpciji, pa umesto „žestokih pića“, trudite se da pijete vino ili pivo, koji su puni antioksidanasa i flavonoida.

    Hrana bogata magnezijumom

    Magnezijum se nalazi u svežem povrću, naročito zelenim lisnatim biljkama kao što su zelena salata, spanać i blitva. Takođe, ima ga mnogo i u svežem voću. Prilikom termičke obrade hrane deo magnezijuma se gubi, zato se potrudite da koristite sveže namirnice bez dodatne obrade.

     

    Magnezijum je u našem telu povezan sa više od 300 biohemijskih procesa koji utiču na to da naš organizam pravilno funkcioniše. S obzirom na to da je nedostatak magnezijuma teško klinički dijagnostifikovati, naučnici ga često zovu i „nevidljivi simptom“.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Zbog čega petak 13. uliva strah mnogima

    Famozni petak 13. mnogima predstavlja baksuzan i nesrećan dan. I, iako nekima ovo možda deluje kao glupost, najnesrećniji broj mnogih civilizacija u kombinaciji sa petim danom u nedelji, svake […]

    Zašto se čini da vreme brže teče kako starimo?

    Postoji snažna veza između percepcije vremena i obrade informacija. Što više informacija naš um obrađuje, čini se da vreme sporije prolazi. Zbog toga nam događaji tokom kojih upijamo veliki […]