• Šta znači „obojena revolucija“?

    Termin “obojena revolucija” u svakodnevnoj komunikaciji uglavnom nema pozitivnu konotaciju, ali – evo šta zapravo znači i kako je nastao.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Šta znači „obojena revolucija“?
    Foto: Unsplash (ilustracija)

    Šta je “obojena revolucija”?

    Ovim terminom se u politikologiji opisuju promene režima i društvenog uređenja koje su početkom 21. veka zahvatile bivše sovjetske države

    Cilj obojenih revolucija bio je promena postkomunističkih vlasti, demokratizacija društva, kao i uspostavljanje liberalnog političkog sistema zapadnog tipa. Promene su predvodile opozicione snage koje su se bunile protiv autoritarnih režima, korupcije, gušenja ljudskih i građanskih sloboda…

    Neposredan povod za izbijanje uglavnom su bili izborni rezultati za koje se verovalo da su falsifikovani, a ove revolucije obeležili su nenasilan otpor, veliko učešće građanskih i nevladinih organizacija, masovna upotreba interneta kao sredstva komunikacije i mobilizacije javnosti, međunarodna podrška…

    Zašto “obojene” revolucije?

    Obojene revolucije, ponekad nazivane i revolucije u boji, ime su dobile zbog cveća koje su demonstranti koristili tokom nenasilnih protesta simbolično ističući razliku u odnosu na nasilje i represiju koje koristi državni aparat.

    Tako je u Gruziji 2003. izvedena revolucija ruža, u Ukrajini 2004. narandžasta revolucija, u Kirgistanu 2005. revolucija lala…

    Iako se ove revolucije generalno smatraju uspešnim, režimi koji su tako došli na vlast uglavnom nisu dugo trajali. Sa druge strane, obojenim revolucijama kritičari zameraju (stvarno ili izmišljeno) mešanje stranih faktora koji na taj način žele da prošire svoj uticaj, pa iz tog razloga termin danas uglavnom ima negativnu konotaciju.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako nam male promene mogu izgraditi veliko samopouzdanje

    Samopouzdanje, nažalost, nije poklon koji dobijamo rođenjem, ali isto tako nije ni privilegija rezervisana za odabrane. Ono je rezultat svakodnevnog rada na sebi, pažljivih izbora koje pravimo i […]

    Da li je Kopaonik dobra opcija za letovanje na planini

    U trenutku kada mnogi biraju more kao sinonim za letnji odmor, čini se da planine ostaju nepravedno zapostavljene, iako nude brojne prednosti. Jedan od primera je i Kopaonik, kao najpopularniji […]