• Transplantacija u KCV – Žena mužu dala bubreg

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    U Kliničkom centru Vojvodine u ponedeljak je urađena transplantacija bubrega od nesrodnog davaoca, i to je prva transplantacija koja je urađena u ovoj ustanovi nakon osam meseci. 
    Primalac organa je 35-ogodišnji V. S, a donor je njegova supruga O. L, saznajemo od upravnika Centra za transplantaciju ćelija, tkiva i organa Kliničkog centra Vojvodine i upravnika Klinike za neforlogiju KCV profesora dr Igora Mitića.

    – Primalac organa V. S. je dve godine na dijalizi i 20 godina je bubrežni bolesnik, a i on i davalac organa, njegova supruga, su dobro i postoperaivni tok protiče u redu – kazao je profesor Mitić za “Dnevnik” i dodao da su i donor i primalac iz Srema.

    Prema njegovim rečima, od marta su, zbog epidemije kovida, obustavljene kadaverične transplantacije, jer je rizik bio jako veliki, pa su obustavljeni i drugi transplantacioni programi.

    – Sada smo ponovo počeli da radimo transplantacije i pre dve nedelje urađene su transplantacije kostne srži kod dvoje pacijenata, koji su dobro i danas idu kući – ispričao je dr Mitić.

    Transplantacija bubrega je prošla u redu, uz sve mere prevencije širenja i zaraze kovid infekcijom. Davalac i primalac su bili izolovani pre transplantacije, imali su česta testiranja na kovid-19, a kod njih je ulazio manji broj lekara i medicinskih sestara i tehničara.
    – Time smo smanjili rizik, iako je on uvek prisutan, ali korist od transplantacije za bolesnike je daleko veća od rizika. Ukoliko epidemiološka situacija u Novom Sadu i Vojvodini bude povoljna, nadamo se da ćemo moći da nastavimo transplantacioni program. Naravno, uz sve mere opreza i preporuke, kao i odluke Kriznog štaba – naglasio je dr Mitić.
    U Kliničkom centru Vojvodine se nadaju i da će osim bitke sa kovid infekcijom, nastaviti da pružaju i kompleksne medicinske usluge građanima, koje su neophodne, jer ljudi boluju i od drugih bolesti.

    Moždana smrt

    – Moždana smrt je potpuni gubitak moždane funkcije. Od tog tenutka, organi mogu da se uzmu samo u roku od 24 sata, jer bez obzira na disanje uz pomoć aparata, organi propadaju. Čak i ako bi pacijent ostao na aparatu za disanje, umro bi u roku od nekoliko dana. Operacioni zahvat prilikom vađenja organa, eksplantacije, je klasičan i radi se u anesteziji, iako pacijent ne može da oseti nikakav bol, a nakon eksplantacije radi se obdukcija – objasnio je ranije dr Mitić i dodao kako je stanje moždane smrti poraz lečenja i predstavlja gubitak i za medicinsko osoblje koje je lečilo pacijenta.

    – Transplantacija je izuzetno važna, i to i od živih srodnika i nesrodnih osoba, kao i kadaverične transplantacije, jer je to najbolji način lečenja obolelih – istakao je dr Mitić.

    O značaju transplantacije profesor Mitić je i ranije govorio za “Dnevnik”, kada je isticao kako su one znak civilizacijskog napretka i solidarnosti.

    – Transplntacija je jedini način preživljavanja pacijenata sa bolestima srca, pluća i jetre, a jedina je šansa za lečenje bubrega. Pri tome, transplantacija bubrega je i jedinstvena medicinska procedura koja ja najbolja za bolesnika, a  najjeftinija za državu – kazao je ranije dr Mitić.

    Objasnio je da, kada je reč o kadaveričnim transplantacijama, o njima se ni ne razmišlja dok se ne potvrdi moždana smrt i tek moždano mrtva osoba postaje potencijalni donor. Pacijent koji je moždano mrtav, diše uz pomoć aparata, a jedino je rad srca spontan i ne zavisi od mozga. Međutim, bez podrške aparata za disanje, srce bi stalo u roku od dva do tri minuta.

    U Kliničkom centru Vojvodine u ponedeljak je urađena transplantacija bubrega od nesrodnog davaoca, i to je prva transplantacija koja je urađena u ovoj ustanovi nakon osam meseci. 
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako da pripremite stan za izdavanje

    Izdavanje stana nije uvek jednostavan posao. Sa velikom ponudom na tržištu nekretnina, može biti poprilično izazovno da se stan izda brzo i lako i po ceni koja vam odgovara. No, uz odgovarajuću […]

    Koji benefit zaposleni podrazumevaju i zašto?

    Benefiti, poput dodatnog zdravstvenog osiguranja, fleksibilnog radnog vremena ili rada od kuće, predstavljaju pogodnosti koje kompanije nude svojim zaposlenima kako bi unapredile njihovu motivaciju, […]

    Mnogi vozači zimi pogrešno pumpaju gume

    U područjima sa više snega na putevima zimi, postoji staro verovanje da su točkovi sa nedovoljno naduvanim gumama bolji za vožnju po snegu jer ostvaruju veći kontakt sa […]