Trećina internet korisnika su deca, a najčešći izazovi kojima su izloženi su prikupljanje ličnih podataka, lažne vesti, ugrožavanje privatnosti, zloupotreba u komercijalne svrhe i izloženost štetnim i uznemirujućim sadržajima, saopštila je digitalna agencija Namics, povodom Dana za bezbedniji internet.
„UNICEF-ovo istraživanje ‘Bezbedan internet’ za celu porodicu je pokazalo da manje od 10 odsto dece uzrasta od četiri do osam godina ne koristi digitalne uređaje, a da neka deca pristupe internetu i pre svoje treće godine„, istakao je predstavnik Namicsa Filip Gort, navedeno je u saopštenju.
Kako je ocenjeno, zbog uzrasta u kom se susreću sa novim tehnologijama, današnja deca se smatraju „digitalnim domorocima“ (eng. digital natives). Ovaj termin koristi se za osobe koje odrastaju u digitalnoj eri i koje se razlikuju od onih koje su se sa modernim tehnologijama upoznale tek u odraslom dobu.
„Najčešće aktivnosti dece na internetu su konzumacija i reprodukcija video i foto sadržaja, slušanje muzike i igranje video igara, a ako samo uzmemo za primer da 80 odsto školaraca provodi slobodno vreme uz igrice, jasno je da digitalna tehnologija oblikuje načine na koji deca komuniciraju i na koji se druže„, naveo je Gort.
On je dodao da je zato važno da deca imaju dovoljno znanja o internetu i izazovima modernog doba. Podsetio je i da su deca koja nemaju pristup internetu mahom iz nerazvijenih i siromašnih područja.
„Ona uglavnom ne poseduju uređaje pomoću kojih mogu pristupiti internetu ili ne znaju engleski – jezik najvećeg broja internet sadržaja. U modernom svetu, nemogućnost korišćenja interneta samo produbljuje razlike, jer nisu svi u prilici da pristupe istim obrazovnim sadržajima, niti da koriste prednosti mobilnosti prilikom zapošljavanja„, kazao je Gort.
U Namicsu smatraju da se odgovori na izazove digitalne revolucije nalaze u podizanju svesti o internetu, bezbednosti u onlajn sferi, kao i širenju digitalne pismenosti.
„Moderno doba zahteva saradnju roditelja, učitelja i drugih koji se bave edukacijom dece sa predstavnicima industrije i donosiocima odluka. Svi nivoi bi trebalo da pošalju poruku da internet nije sam po sebi loš, ali da se mora upotrebljavati na određen način koji podrazumeva odgovornost, kritičko razmišljanje i kreativnost„, zaključio je Gort.
Dan za bezbedniji internet je kampanja započeta 2004. godine koja obuhvata najrazličitije teme od sajber maltretiranja do korišćenja društvenih mreža. Obeležava se u više od 150 država širom sveta i fokusira na aktuelne teme koje se odnose na prisustvo na mreži. Cilj Dana za bezbedniji internet, koji se u utorak obeležava pod sloganom „Zajedno za bolji internet“, jeste da ukaže na pozitivnu stranu novih tehnologija i načine za odgovornu upotrebu digitalnih platformi.
Trećina internet korisnika su deca, a najčešći izazovi kojima su izloženi su prikupljanje ličnih podataka, lažne vesti, ugrožavanje privatnosti, zloupotreba u komercijalne svrhe i izloženost štetnim i uznemirujućim sadržajima, saopštila je digitalna agencija Namics, povodom Dana za bezbedniji internet.