Organski proizvodi su proizvodi koji se uzgajaju bez upotrebe pesticida, đubriva, hormona i ostalih veterinarskih lekova, u njihovoj proizvodnji primenjuju se tradicionalne poljoprivredne metode i sva proizvodnja je zakonski regulisana i kontrolisana.
Upravo zbog ovih razloga sve veći broj ljudi okreće se organskoj ishrani koja predstavlja znatno zdraviju opciju.
U nastavku teksta pročitajte kakva je organska proizvodnja u Srbiji, kao i na šta treba da obratite pažnju prilikom kupovine, gde da ih kupujete, kao i koja je razlika između prirodne i organske proizvodnje.
Organska proizvodnja u Srbiji – kakvo je stanje?
Iako se sa organskom proizvodnjom u Srbiji počelo još pre tri decenije, ona je posebno zaživela poslednjih godina, pa se čak i supermarketima danas mogu naći izdvojeni delovi sa organskom hranom.
Međutim, ono što sprečava ljude ponekad da pređu na organsku ishranu je budžet koji za nju traba da izdvoje.
Cena organskih proizvoda znatno je veća od cene konvencionalne hrane, pa ukoliko niste u mogućnosti da izdvojite novac za nju, potrudite se da u svoju ishranu uvrstite bar neke organske proizvode. Cena kurkume u prahu je veoma povoljna, a ima brojne benefite za zdravlje, te se preporučuje njeno redovno konzumiranje.
Koja je razlika između prirodnih i organskih proizvoda?
Veoma često dolazi do izjednačavanja prirodne i organske proizvodnje. Međutim, razlika između prirodnih i organskih proizvoda je u tome što prirodne namirnice ne poseduju sertifikat.
Da li su prirodni proizvodi nižeg kvaliteta od organskih?
Ovo zavisi od načina proizvodnje, međutim i prirodni proizvodi mogu biti visokokvalitetni ukoliko su uzgajani po organskim principima. Na primer, veoma čest slučaj na našim prostorima je prirodno uzgajan med. Iako većina proizvođača meda ne poseduje sertifikat o organskoj proizvodnji, on najčešće potiče iz delova Srbije gde pčele nisu izložene toksičnim materijama.
Kako da prepoznate proizvode koji imaju nizak nivo pesticida?
Po pravilu, za voće i povrće koje ima deblju koru potrebno je manje pesticida, dok je za one sa tanjom korom suprotno.
Zato ukoliko ne možete kompletno da pređete na organsku i prirodnu ishranu, već samo kupujete određene namirnice koje su uzgojene na potpuno prirodan način – neka to budu one namirnice koje imaju tanju koru ili koje je uopšte ni nemaju.
Proizvodi za koje se ne morate brinuti da li su organski su kukuruz, kivi, luk, pasulj i špargla. Ovo je najbolji način da sačuvate svoj budžet, a istovremeno se hranite što zdravije.
Kako se kupuju organski proizvodi?
Ono što treba da znate je da organski proizvodi imaju manji rok trajanja od konvencionalno proizvedenih proizvoda koje možete naći u supermarketima, te da bez obzira što ih držite na određenoj temperaturi, oni će se znatno brže pokvariti.
Ovo je upravo iz razloga što je proizvodnja potpuno prirodna, bez upotrebe hemikalija koje omogućavaju da proizvodi duži vrmenski period budu sveži.
Zato, prilikom kupovine razmislite koja količina proizvoda vam je stvarno potrebna i češće ih kupujte u manjim količinama. Ovo važi kako za voće, što se najviše može videti na primeru organskih jabuka, tako i za povrće – zeleno povrće kao što su salata, kelj i blitva imaju znatno kraći rok trajanja.
Prilikom kupovine mesa i mesnih prerađevina, takođe je važno da kupujete količine koje ćete konzumirati isti dan, jer se njihovim zamrzavanjem gubi njihov kvalitet.
A gde kupovati organske proizvode?
Iako postoje delovi u supermarketima u kojima se mogu naći organski proizvodi, ipak je najbolja opcija da se nabavljaju sa lokalnih pijaca, iz specijalizovanih organskih prodavnica, kao i direktno od proizvođača. Na taj način ćete biti sigurni u kvalitet namirnica koje kupujete.
Ukoliko ove proizvode kupujete online, vodite računa o vremenu transporta, jer i ono utiče na svežinu namirnica koje ćete dobiti.
Kako znati da su proizvodi organski?
Proizvodi koji su nastali organskom proizvodnjom imaju specijalnu oznaku – logotip koji je izdat od nadležne državne institucije i koji pokazuje da proizvođač poseduje sertifikat za proizvodnju.
Kako je za dobijanje ovog sertifikata potrebno čak 3 godine, pojedini proizvođači i u ovom periodu prodaju svoje proizvode, ali sa naznakom da su još u periodu sticanja sertifikata.
Šta znače Eko i Bio oznake?
Ukoliko naiđete na proizvode sa Eko i Bio oznakama, znajte da to ne mora da znači da su oni stvarno organski proizvedeni – sertifikat je jedina sigurnost za to!
Veoma često, naići ćete i na oznaku Domaće – iako ovo znači da su proizvodi verovatno prirodno proizvedeni, oni takođe ne moraju biti organski – za to im je potreban sertifikat.
Nadamo se da ste čitanjem našeg teksta uvideli razliku između prirodne i organske proizvodnje i naučili kako i gde da odaberete i kupite organske proizvode, te da ćete ih uvrstiti u svoju ishranu.
Organski proizvodi su proizvodi koji se uzgajaju bez upotrebe pesticida, đubriva, hormona i ostalih veterinarskih lekova, u njihovoj proizvodnji primenjuju se tradicionalne poljoprivredne metode i sva proizvodnja je zakonski regulisana i kontrolisana.