• Zašto je zdravije spavanje u hladnijoj sobi?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Spavanje u pretoploj sobi ne samo da dovodi do znojenja i neprijatnog osjećaja, već i do propuštanja brojnih pogodnosti koja se mogu dobiti spavanjem u hladnoj sobi.

    Temperatura od 18 stepeni Celzijusa može značiti razliku između lošeg i mirnog sna, napominju stručnjaci.

    Oni kažu da spavanje u hladnijoj sobi pomaže da ostanemo svježi i izgledamo mlađe.

    Spavanje u sobi s nižom temperaturom podstiče proizvodnju melatonina koji se naziva i tjelesnim hormonom spavanja. Također je i antioksidans, što znači da služi kao hormon protiv starenja tijela, piše Bright Side.

    Spavanje u hladnijoj sobi bi također moglo pomoći i u sprečavanju nesanice. Studije ističu da je nekoliko oblika nesanice zapravo povezano s višim tjelesnim temperaturama.

    Mnogi ljudi s nesanicom imaju poteškoće sa regulacijom tjelesne temperature, ograničavajući sposobnost gubitka toplote.

    Više temperature znače da tijelo oslobađa više hormona stresa zvanog kortizol. Hladnija soba može pomoći u održavanju nivoa kortizola, a to znači manje stresa i bolji kvalitet sna.

    Spavanje u hladnoj sobi može smanjiti šanse za razvoj metaboličkih bolesti poput dijabetesa. Također, poboljšava nivo hormona rasta koji pomaže u prevenciji bolesti srca, depresije i gojaznosti. Povišen melatonin također smanjuje rizik od Alzheimerove bolesti.

    Kad smo u dubokom snu, naše tijelo obavlja ključne zadatke poput popravljanja ćelija i konsolidacije memorije, ali nije u stanju da reguliše tjelesnu temperaturu.

    Više temperature mogu nas probuditi iz dubokog sna, pa boravak u hladnoj sobi smanjuje šanse da se to desi.

    Jedna od prednosti spavanja u hladnijoj sobi je i ta što spriječava gljivične infekcije. Žene mogu spriječiti infekcije gljivicama spavajući u sobi u kojoj je niža temperatura.

    Bakterije i gljivice vole da žive u toplom i vlažnom okruženju, pa ih hlađenje prostorije tokom noći može držati na distanci.

    Spavanje u hladnoj sobi može poboljšati i metabolizam tijela, aktivirajući „smeđe masti“ koje sagorijevaju kalorije iz tijela. Također bi moglo pomoći u uklanjanju neželjenih masnoća iz tijela, što može da rezultira gubitkom kilograma.

    I na kraju, spavanje u hladnoj sobi može imati umirujući efekat koji može pomoći u borbi protiv bolova i upala, što bi inače moglo prekinuti vaš san.

    Spavanje u pretoploj sobi ne samo da dovodi do znojenja i neprijatnog osjećaja, već i do propuštanja brojnih pogodnosti koja se mogu dobiti spavanjem u hladnoj sobi.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako nam male promene mogu izgraditi veliko samopouzdanje

    Samopouzdanje, nažalost, nije poklon koji dobijamo rođenjem, ali isto tako nije ni privilegija rezervisana za odabrane. Ono je rezultat svakodnevnog rada na sebi, pažljivih izbora koje pravimo i […]