• Zašto se kaže „Dan D“?

    To je jedan od retkih frazema koji se veoma često upotrebljava u različitim značenjima, što nije baš svojstveno frazeologizmima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Zašto se kaže „Dan D“?
    Foto: Unsplash

    Da bi se odgovorilo na pitanje šta je to dan D, kako je nastao taj izraz i koje mu je izvorno značenje, potrebno je vratiti se mnogo godina, i decenija, unatrag, u vreme Drugog svetskog rata, kada je nacistička nemačka vojska držala pod okupacijom gotovo celu Evropu.

    Izgubivši dve presudne bitke protiv Crvene armije na istoku, pod Staljingradom (u zimu 1942) i kod Kurska (u leto 1943), Hitlerova ratna mašinerija bila je ozbiljno uzdrmana. U tom trenutku trebalo joj je zadati odlučujući udarac i na Zapadnom frontu, pa su Saveznici (anglo-američke oružane snage, uz pomoć francuskog pokreta otpora) planirali i izveli veliku desantnu operaciju u Normandiji (od 6. juna do 30. avgusta 1944). To je bila dotad najveća desantna operacija u istoriji ratova i u njoj je sudelovalo 39 savezničkih divizija, blizu 12000 aviona, 4500 tenkova, 5000 brodova i oko 4000 manjih barki i drugih pomorskih transportnih sredstava. Samo se po sebi razume da su se pripreme za tako veliku i važnu vojnu operaciju morale vršiti u strogoj tajnosti. Stoga je dan početka invazije (6. jun 1944) označavan šifrom D, što, u stvari, znači „dan” (engleski day). Sat je označavan sa H (od engleskog hour, što znači „čas, sat”). Svi ostali dani i sati, pre i posle toga, označavani su sa D +, D − i H +, H −.

    Tako je u engleskom jeziku nastao izraz D-day (čita se: „di dej”), ili, u prevodu na srpski, dan D („dan de”). Njime se u početku označavao samo datum savezničkog iskrcavanja u Francuskoj, 6. jun 1944. godine.

    Kasnije je taj izraz dobio opšte značenje i danas se upotrebljava, najčešće u štampi i političkom jeziku, kao oznaka za „važan, značajan, presudan dan (datum)”, „dan odluke”, „dan kada se očekuje neki veliki preokret”, a potom i „težak, dramatičan dan” i slično.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako nam male promene mogu izgraditi veliko samopouzdanje

    Samopouzdanje, nažalost, nije poklon koji dobijamo rođenjem, ali isto tako nije ni privilegija rezervisana za odabrane. Ono je rezultat svakodnevnog rada na sebi, pažljivih izbora koje pravimo i […]

    Da li je Kopaonik dobra opcija za letovanje na planini

    U trenutku kada mnogi biraju more kao sinonim za letnji odmor, čini se da planine ostaju nepravedno zapostavljene, iako nude brojne prednosti. Jedan od primera je i Kopaonik, kao najpopularniji […]

    Pet ideja za savršeno okupljanje sa prijateljima

    U vremenu kada nas obaveze i brz način života svakodnevno razdvajaju, okupljanje sa prijateljima postaje više od običnog druženja – ono postaje pravo malo slavlje života. I dok kafe i […]