• Zašto se kaže „Labudova pesma“?

    Poslednji važniji rad ili delo nekog stvaraoca pre njegove smrti (ili na kraju aktivnog umetničkog, naučnog ili kakvog drugog stvaranja) naziva se obično labudova pesma.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Zašto se kaže „Labudova pesma“?
    Foto: Pixabay

    U srpskom jeziku taj se frazem veoma često upotrebljava, i to ne samo da bi se označilo poslednje delo nekog stvaraoca nego i poslednja manifestacija kakvog talenta uopšte, kao što je, recimo, poslednja velika igra jedne generacije sportista, fudbalske ekipe i slično. Tako se u novinama mogu pročitati rečenice: „Ispostaviće se da je to bila labudova pesma jednog velikog tima”, „To je bio moj poslednji nastup na sceni, moja labudova pesma” i slično.

    Frazem labudova pesma veoma je star. Poznavali su ga još i antički Grci i Rimljani. Oni su verovali da labudovi pred smrt ispuštaju glasove koji podsećaju na lepu melodičnu pesmu-tužbalicu. Po nekim mitovima, svi se labudovi, kad osete da im se bliži kraj i da dolazi smrtni čas, vraćaju na reku Meandar (u Maloj Aziji) da tu otpevaju svoju poslednju pesmu.

    Da verovanja o predsmrtnoj pesmi labuda, pretočena u jedan lep i slikovit izraz, nisu bez osnova, svedoči veliki nemački prirodnjak Alfred Edmund Brem. U poznatom delu „Život životinja“ on, pored ostalog, detaljno opisuje i život labudova, ističući ovo zapažanje nemačkog istraživača Šilingsa:

    „Labud žutokljuni ne samo što posmatrača oduševljava lepim izgledom… nego i otvorenim, različitim i čistim tonovima svoga glasa kojima se javlja svakom prilikom… To milozvučno oglašavanje pojačava se naročito u situacijama kad na zamrzlim rekama tim prekrasnim pticama zapreti opasnost da ostanu bez hrane i tako uginu. U takvim sam prilikama čitave dugačke zimske večeri i čitave noći mnogo puta slušao tužaljke brojnih glasova iz daljine… To pevuckavo dozivanje podsećalo je čas na prijatni zvuk zvona, čas na zvukove kakvog instrumenta.”

    Na osnovu tog opisa i drugih podataka, Brem konstatuje:

    „Sve što se govori o pesmi umirućeg labuda nisu izmišljotine, jer poslednji uzdasi smrtno ranjenog labuda izvijaju se u vidu pevajuće melodije.”

    „Po svemu tome” – zaključuje veliki prirodoslovac – „priča o labudovoj pesmi pokazuje se vrlo istinitom. Ona je, očigledno, zasnovana na stvarnosti, ali su je poezija i bajka odveli u drugu formu. Pravim pevačem umirući labud ne može se smatrati, ali njegov poslednji uzdah toliko je melodičan, kao i svaki drugi koji on proizvodi.”

    Labudovi, dakle, bar oni žutokljuni (takozvani kliktavci), ipak umiru pevajući. Ta činjenica bila je, kako se moglo videti, oslonac i za stvaranje ustaljenog izraza labudova pesma, koji, kako je već rečeno, znači: „poslednje značajno delo, veliki doživljaj pri kraju karijere, života”.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Zašto su zvezde nevidljive kroz prozor aviona?

    Na posmatranje neba i zvezda u velikoj meri utiče svetlosno zagađenje u velikim gradovima, kao i prisustvo oblaka. Zašto onda kada smo u avionu, daleko od velikih gradova, i iznad oblaka ne […]

    Zašto se kaže „Labudova pesma“?

    Poslednji važniji rad ili delo nekog stvaraoca pre njegove smrti (ili na kraju aktivnog umetničkog, naučnog ili kakvog drugog stvaranja) naziva se obično labudova […]
    LARGE DESKTOP - 1400px