• Bebe sa genetskim materijalom tri osobe rođene bez naslednih bolesti

    U Velikoj Britaniji je rođeno osam beba nastalih korišćenjem genetskog materijala od tri osobe kako bi se sprečila razarajuće i često fatalno nasledno oboljenje, navode lekari, pišu britanski mediji.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Bebe sa genetskim materijalom tri osobe rođene bez naslednih bolesti
    Foto: Pixabay

    Metoda, koju su među prvima osmislili britanski naučnici, kombinuje jajnu ćeliju i spermu majke i oca sa drugom jajnom ćelijom žene donora.

    Ovaj vid kombinovanja genetskog materijala je legalan već deceniju, a sada su dobijeni i prvi dokazi da se deca rađaju bez neizlečive mitohondrijalne bolesti.

    Ova stanja se obično prenose sa majke na dete, lišavajući telo energije i može izazvati tešku invalidnost, a neke bebe umiru u roku od nekoliko dana od rođenja. Parovi znaju da su u opasnosti ako su prethodna deca, članovi porodice ili majka bili pogođeni ovim poremećajem.

    Neke žene koje nose genetske poremećaje proizvode jajne ćelije sa različitim nivoima neispravnih mitohondrija. Kod njih se može koristiti tehnika koja se zove preimplantaciono genetsko testiranje (PGT) za odabir jajnih ćelija za vantelesnu oplodnju koje imaju veoma malu šansu za prenošenje bolesti. Druge žene nemaju ovaj izbor jer sve njihove jajne ćelije imaju visok nivo mutacija.

    Tim iz Njukasla je rekao da je osam od 22 (36%) žena zatrudnelo nakon MDT-a, a 16 od 39 (41%) žena je zatrudnelo nakon PGT-a. Nije jasno zašto su se stope razlikovale, ali neke mitohondrijalne mutacije mogu uticati i na plodnost.

    Deca rođena tehnikom kombinovanja tri genetska materijala nasleđuju većinu svoje DNK, svoj genetski plan, od roditelja, ali takođe dobijaju malu količinu, oko 0,1%, od druge žene. Ovo je promena koja se prenosi generacijama.

    Nijedna od porodica koje su prošle kroz ovaj nisu se javno oglasile, ali su izdale anonimne izjave preko Centra za fertilitet u Njukaslu gde su postupci obavljeni.

    „Preplavljeni zahvalnošću“

    „Posle godina neizvesnosti, ovaj tretman nam je dao nadu – a onda nam je dao i našu bebu“, rekla je majka jedne devojčice.

    „Sada ih gledamo, pune života i mogućnosti, i preplavljeni smo zahvalnošću.“

    Majka dečaka je dodala: „Zahvaljujući ovom neverovatnom napretku i podršci koju smo dobili, naša mala porodica je kompletna.

    „Emocionalni teret mitohondrijalne bolesti je uklonjen, a na njegovom mestu su nada, radost i duboka zahvalnost.“

    Mitohondrijalna bolest

    Mitohondrije su sićušne strukture unutar skoro svake naše ćelije. One su razlog zašto dišemo, jer koriste kiseonik da pretvore hranu u oblik energije koju naša tela koriste kao gorivo.

    Defektne mitohondrije mogu ostave telo sa nedovoljno energije da održi rad srca, kao i da izazovu oštećenje mozga, napade, slepilo, slabost mišića i otkazivanje organa.

    Oko jedne od 5.000 beba rodi se sa mitohondrijalnom bolešću. Tim u Njukaslu predviđa da postoji potražnja za 20 do 30 beba svake godine kojima je potrebna kombinacija tri genetska materijala.

    Neki roditelji su se suočili sa agonijom da više dece umre od ovih bolesti.

    Mitohondrije se prenose samo sa majke na dete. Dakle, ova pionirska tehnika plodnosti koristi oba roditelja i ženu koja donira svoje zdrave mitohondrije.

    Postupak je razvijen pre više od decenije na Univerzitetu u Njukaslu i Fondaciji Nacionalne zdravstvene službe u bolnici u Njukaslu, a specijalizovana služba je otvorena u okviru 2017. godine.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet

    Državljanin Srbije se utopio u Grčkoj kod Paralije

    Državljanin Srbije, 69-godišnji muškarac, izvučen je u sredu bez svesti iz mora u oblasti popularnog letovališta Olimpik bič, dva kilometra udaljenog od gradića Paralija, piše grčki list […]

    Beba iz Srbije preminula na Halkidikiju

    Tokom ručka sa roditeljima u restoranu na Halkidikiju, trinaestomesečna beba iz Srbije davila se hranom. Hitna pomoć je prevezla dete u bolnicu gde je preminulo. Uzrok smrti biće utvrđen […]

    Pesma Evrovizije sledeće godine u Beču ili Insbruku

    Austrijski javni servis ORF saopštio je da su u uži izbor za domaćina naredne Pesme Evrovizije ušli Insbruk i Beč. Odluka o gradu koji će organizovati najveće muzičko takmičenje biće […]

    Herceg Novi – više od odmora

    Herceg Novi sve više opravdava status jedne od najpoželjnijih turističkih tačaka Mediterna, koja je prepoznatljiva po očuvanoj prirodi i savršenim plažama, istorijskom nasleđu, festivalskoj […]