Šta treba da znate pre odlaska na snimanje magnetnom rezonancom – obratiti pažnju na šminku, tetovaže, nakit, proteze
Tokom vikenda muškarac (61) u Njujorku tragično je preminuo nakon što ga je, usled jake magnetne sile, uvukao aparat magnetne rezonance u bolnici na Long Ajlendu.

Kako navodi ABC, a prenosi N1, muškarac nije bio pacijent, već je ušao u sobu za snimanje dok je magnetna rezonanca bila u toku.
Na sebi je imao veliki metalni lanac, koji je reagovao na magnetno polje aparata i tom prilikom ga snažno povukao.
Policija navodi da je muškarac bio u bolnici u pratnji druge osobe. S obzirom na to da je nosio masivni metalni lanac, privukla ga je MRI mašina, što je izazvalo teške povrede, a zatim i smrt.
„Ako je lanac bio obavijen oko vrata, možemo zamisliti povrede usled davljenja, gušenja, povrede vratne kičme ako je osoba snažno udarena o aparat… Svaka vrsta tupe traume o kojoj možemo razmišljati – sve je moguće u takvom scenariju“, izjavila je dr Pajal Sud za medije.
U centru svakog MRI aparata nalazi se jak magnet (obično 1,5 do 3 tesle), i svaki od ovih aparata gotovo odmah reaguje kada se u blizini nađu metalni predmeti.
Snimanje magnetnom rezonancom (MRI) je jedinstveno među radiološkim pregledima jer koristi magnetna polja i radio-talase umesto zračenja da bi stvorilo detaljne i dinamične slike, navodi se na sajtu Univerziteta Kolumbija.
Iako je zbog toga MRI bezbedniji od rendgenskog ili CT snimka, ulazak u snažan magnet nosi sopstveni niz bezbednosnih pitanja, što može izazvati zabrinutost i anksioznost.
Magneti privlače metal, a sve – od dezodoransa koji ste naneli ujutro do medicinskih uređaja ugrađenih u vaše telo – može sadržati metal.
„Bićete zamoljeni da sve metalne predmete ostavite kod kuće, uključujući nakit, satove ili odeću sa metalnim kopčama“, kaže dr Bendžamin Navot, vanredni profesor radiologije na Koledžu lekara i hirurga „Vagelos Univerziteta Kolumbija i medicinski direktor MRI odeljenja bolnice Milstein u okviru Njujorškog Prezbiterijanskog centra.
„Čak i mali metalni predmet može poleteti u skener ili narušiti kvalitet snimka“, dodatno pojašnjava on.
Kada metal nije moguće ukloniti, Kolumbija ima tim stručnjaka za MRI bezbednost – sertifikovanih radiologa i fizičara – koji mogu razmotriti svako individualno pitanje ili zabrinutost.
„Većinu vremena, možemo obaviti snimanje“, kaže Navot, „ali, u zavisnosti od mesta gde se metal nalazi, može biti potrebno prilagoditi podešavanja.“
On je ovom prilikom odgovorio na neka od najčešćih pitanja pacijenata o tome šta može, a šta ne može ući u MRI uređaj:
Šminka i nakit
Šminka je uglavnom bezbedna za MRI, kaže Navot, ali maskara i neke veštačke trepavice mogu sadržati dovoljno metala da naruše snimak glave. Zbog toga on savetuje da je najbolje da izbegavate šminku na dan pregleda ako se snima glava.
Ostavljanje nakita kod kuće je takođe najsigurnija opcija, ali neki nakit nije lako ukloniti. Dobra vest je, dodaje on, da su pirsinzi uglavnom od titanijuma, koji nije magnetan.
Fiksne proteze i ortodontski aparati
Fiksne proteze i neuklonjivi ortodontski aparati su bezbedni za MRI, ali ako se treba snimati regija u blizini usta, možda će se tražiti od vašeg ortodonta da ukloni žicu pre termina, objašnjava dr Bendžamin Navot.
Tetovaže
Starije tetovaže koje sadrže gvožđe u mastilu, kao i tetovaže sa dugim neprekinutim linijama ili sveže tetovaže, mogu se zagrevati tokom MRI snimanja i eventualno izazvati opekotine kože, napominje dr Navot.
On ovu pojavu upoređuje sa indukcionom pločom koja koristi elektromagnetizam za stvaranje toplote u šerpi. Obavezno obavestite tehničara ako imate tetovažu. Ako postoji sumnja, na tetovažu se tokom skeniranja može staviti hladna obloga.
Pejsmejkeri, stimulatori i drugi uređaji
Postoji mnogo uređaja u ljudskim telima – kičmeni stimulatori, aparati za ubrizgavanje lekova, pomoćni uređaji za srce, kohlearni implantati – i proizvođači su svesni da ih moraju učiniti bezbednim za pacijente kojima je potreban MRI, izričit je dr Navot.
„Uglavnom se oslanjamo na uputstva proizvođača za svaki uređaj“, kaže Navot, naglašavajući da, ako imate ugrađen medicinski uređaj, treba da snimanje obavite u ustanovi koja ima proceduru za pravilno podešavanje MRI aparata kako bi snimanje bilo bezbedno i tačno.
Uvek treba unapred obavestiti medicinski tim ako imate ugrađen medicinski uređaj, kako bi mogli da prilagode podešavanja MRI aparata, a dobra je ideja da ponesete i informativne kartice za bilo koji uređaj u vašem telu – one mogu pomoći osoblju da odredi odgovarajuća podešavanja, napominje on.
Šrafovi i ortopedski materijal
Dr Navot tvrdi da se oni mogu bezbedno snimati u MRI aparatu.
„Ponekad možemo čak snimiti i kost oko šrafova“, zaključuje Navot.