• Zdravlje

    U Srbiji retke bolesti ima oko 450.000 ljudi

    U Beogradu se održava Peta međunarodna konferencija o retkim bolestima. Učestvuju predavači iz 15 država Evrope i sveta. A retki uopšte nisu retki, jer se procenjuje da u Srbiji sa nekom retkom bolešću, živi oko 450.000 ljudi, odraslih i dece.

    U porastu broj polno prenosivih infekcija i neželjenih trudnoća

    Svetska zdravstvena organizacija upozorava da je povećan rizik od seksualno prenosivih infekcija, kao i neželjene trudnoće zboh smanjene upotrebe sredstava za kontracepciju među mladima. Skoro trećina adolescenata nije koristila ni kondom ni kontraceptivne pilule tokom seksulanih odnosa, pokazuje istraživanje od 2014. do 2022. godine.

    Ove godine hiljadu prijavljenih neželjenih reakcija na lekove

    Najveći broj prijava pripada grupi lekova koji se koriste za lečenje malignih bolesti i onima koji deluju na imunski sistem, zatim slede medikamenti koji deluju na nervni sistem, digestivni trakt i metabolizam, antiinfektivni lekovi za sistemsku primenu, oni koji utiču na kardiovaskularni sistem.

    Borba sa ambrozijom do oktobra, alergeni najveći noću

    Klimatske promene produžile su cvetanje ambrozije, pa ćemo se sa alergijom boriti sve do oktobra, izjavila je danas za FoNet doktorka Nevenka Raketić, specijalista pedijatrije i imunologije i upozorila da je naveća koncentracija tog alergena noću, pa oni koji imaju poteškoće i jake reakcije u tom periodu treba da izbegavaju boravak na otvorenom.

  • Počelo testiranje prve vakcine protiv raka pluća u sedam zemalja

    Lekari su počeli da testiraju prvu mRNA vakcinu protiv raka pluća na pacijentima u sedam zemalja, a kliničko ispitivanje prve faze na ljudima pokrenuto je na 34 istraživačke lokacije u sedam zemalja: Velikoj Britaniji, SAD, Nemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj.

    100 godina od španske groznice nismo naučili mnogo, zato nam se istorija ponavlja

    Kovid, male boginje, empoks ranije poznate kao majmunske boginje – dokaz su da i dalje moramo da mislimo o zaraznim bolestima. Koje su trenutno najveće pretnje po globalno javno zdravlje, a kakva je situacija u našoj zemlji za Jutarnji program je govorio dr Branko Đorđević, infektolog sa Vojnomedicinske akademije.