• BEOGRAĐANKA U PANČEVU: Ako se odreknemo kulture, šta onda branimo?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Osmi novembar je Dan grada Pančeva.

    Tog dana je 1918. godine srpska vojska oslobodila Pančevo od Austrougarske, čime je obeležen početak oslobađanja Banata i njegovog prisajedinjenja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. U spomen na taj događaj, dan oslobođenja Pančeva u Prvom svetskom ratu obeležava se kao Dan grada Pančeva. Tim povodom ustanovljena je Novembarska nagrada grada Pančeva koja je ove godine dodeljena Opštoj bolnici Pančevo. Ovo značajno priznanje je pripalo zdravstvenim radnicima koji su požrtvovano radili danonoćno, u teškim uslovima, pod maskama i skafanderima, boreći se protiv nepoznate i nepredvidljive bolesti. Emotivna sam po ovom pitanju, jer je moja jedina veza sa Pančevom, pre preseljenja, bila moj pokojni otac, primarius doktor Dobrosav Pavlović Levčanin koji je u bolnici radio kao ginekolog – akušer i koji je mnogima od vas, koji čitate ove redove, pomogao da dođete na svet.

    Podržavajući ovu odluku gradske vlasti, smatram da nije trebalo zaobići i druge značajne institucije i pojedince, koji su tokom pandemije, takođe dali veliki doprinos borbi protiv ove pošasti. Pre svega mislim na one koji su samopregorno radili za građane Pančeva u oblasti privrede, trgovine, školstva, bezbednosti, komunalnih delatnosti, informisanja kao i kulture. Premda neki ljudi pogrešno kulturu smatraju luksuzom tj. nepotrebnim izdatkom, njen značaj je ogroman, posebno u vreme pandemije (pokušajmo da zamislimo samo jedan dan bez muzike, filma, knjige…pa ćemo videti koliko je naš život siromašniji).

    Postoji anegdota koja kaže da, u vreme kada je Velika Britanija bila napadnuta od strane Nemačkog Rajha, jedan od ministara  predložio je Čerčilu da novac koji je bio namenjen za kulturu, preusmeri na kupovinu oružja.  Na to mu je premijer odgovorio: ”Ako se odreknemo kulture, šta onda branimo?”

    Ovo podsećanje govori o značaju i vrednosti kulture u svakom vremenu, posebno onom teškom i sudbinskom, u kome se sada nalaze i Pančevo i ceo svet. Usled pandemije virusa korona, u Pančevu su sredinom marta meseca pozorišne i bioskopske sale zatvorene, književne večeri, izložbe i koncerti otkazani a konkursi za finansiranje projekata iz oblasti kulture obustavljeni i odloženi za neka srećnija vremena. Posledice toga pogodile su sve umetnike, a posebno najranjiviju grupu među njima – samostalne umetnike.

    Ovog leta objavljena je vest da je gradska vlast otkupila sliku od jednog mladog, talentovanog pančevačkog umetnika i platila je više od 2 miliona dinara (17 hiljada evra). Drago mi je da je Pančevo jedan od retkih gradova-mecena u Srbiji koji je toliko novca izdvojio ulje na platnu velikog formata. Ne ulazeći detaljnije u analizu i vrednost tog umetničkog dela, žao mi je što grad nije ravnomernije rasporedio novac onim umetnicima koji su, zbog pandemije, ostali bez izvora prihoda i dalje su egzistencijalno ugroženi. Tako bi bio sačuvan kulturni život Pančeva jer ono što se jednom izgubi, ne može se ponovo brzo nadoknaditi.

    Senka D. Pavlović

    Osmi novembar je Dan grada Pančeva.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Održan protest „Zastani Srbijo“

    Protest „Zastani, Srbijo“, kojim se akcijom zastajanja i blokiranja ulica na 15 minuta odaje pošta poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, održan je i danas na […]