PANČEVO: Vanrednai omladinska akcija dobrovoljnog davanja krvi u ponedeljak
Vanredna akcija dobrovoljnog davanja krvi biće organizovana u ponedeljak, 24. februara, od 13 do 17 sati, u prostorijama Crvenog krsta Pančevo (Žarka Zrenjanina broj 15).

Istoga dana, u Mašinskoj školi Pančevo će biti održana Omladinska akcija dobrovoljnog davanja krvi od 10 do 12 sati.
– Ovim putem apelujemo i pozivamo naše sugrađanke i sugrađane da se odazovu na poziv i dolaskom na vanrednu akciju dobrovoljnog davanja krvi pomognu u obezbeđivanju stabilnosti rezervi krvi. Uz jutarnju Omladinsku akciju i popodnevnu vanrednu akciju po ko zna koji put redovni dobrovoljni davaoci krvi će iskazati svoju humanost i dati podršku razvitku solidarnosti u našoj lokalnoj zajednici. Ovo je prilika da neko od nas i postane dobrovoljni davalac krvi te pozivamo da time daju podršku i pruže ruku za život. Trenutna dešavanja u društvu kojima svi svedočimo ostavljaju posledice i na delatnosti iz oblasti dobrovoljnog davalaštva krvi. Rezerve krvi jesu smanjene, izuzetno su niske rezerve O+ i O- , što ne znači da i zalihe ostalih krvnih grupa ubrzo neće spasti na minimum. Prve statistike u broju prikupljenih jedinica krvi tokom janura ukazuju na podatak da je na Gradskim akcijama u Pančevu prikupljeno 317 jedinica u odnosu na januar 2024. godine, kada je prikupljeno 266 jedinica, a što čini 51 jedinicu krvi više u odnosu na prošlu godinu u istom periodu. I pored toga, bolničke banke krvi iskazuju dodatne potrebe zdravstvenog sisitema – navodi se u saopštenju Crvenog krsta Pančevo.
Podršku akciji dobrovoljnog davanja krvi mogu da daju sve zdrave osobe, starosti od 18 do 65 godina. U našoj zemlji muškarci mogu dati krvi svakih 12, a žene svakih 16 nedelja.
Komentar piše dr Radmila Railić Ristovska transfuziolog OBPancevo: vremena su složena!
Rezerve krvi su zaista niske. Ali svi vitalno ugroženi pacijenti su zbrinuti!
Ponekad se odlože operacije do pristizanja krvi iz PZTK N.SAD.
Apelujem na solidarnost među ljudima!
Pružite ruku, produžite nečiji život!
Sutra će neko, pomoći i vama!❤️🩸☘️