• DRAGANA MLADENOVIĆ: Poezija afirmiše prave vrednosti

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Zabrinuta za budućnost. Poezije. Od 2003, i ranije. Dragana Mladenović stremi da je uništi radi novih strujanja. Svojom stihotvoračkom strategijom i upečatljivim i ogoljenim izrazom, od zbirke Nema u tome nimalo poezije do Femicida i drugih pesama, zauzela je posebno mesto na pesničkoj sceni. Ne samo Pančeva.

     

    Njena angažovana poezija, a do sada je objavila 9 knjiga, nalazi se u svim značajnijim antologijama savremenog srpskog pesništva. Prevođena je na različite svetske jezike, ali i u zemljama bivše Jugoslavije.

     

    Ona smatra da književnost često daje uvide u neke osobenosti društava za koje drugačije možda ne bismo saznali. Zato joj je važno da u svojim knjigama predstavi specifičnosti ovog podneblja. Publika sa prostora Jugoslavije takav kontekst lako prepoznaje.

     

    – Od svega što sam dosad napisala, najprevođenija je Rodbina. Ona se bavi posledicama poslednjeg rata na Balkanu, pitanjem ratnih zločina, sudbinama žrtava tog rata, a ta tema je sagledana iz nekoliko uglova. Za ovdašnju i regionalnu publiku ona je samo nov način da se predstavi suma summarum iskustava iz dve decenije naših života. Međutim, onima koji tu knjigu čitaju na drugim jezicima mogla bi da donese delić iskustva koji nisu bili u prilici da dožive ili im je čitav taj balkanski haos dalek i nedovoljno poznat – kaže je Dragana Mladenović.

     

    Više od svega drugog, u Draganinom stvaralaštvu udela imaju dugodišnji novinarski rad u „Pančevcu” i neprestano seciranje stvarnosti. Tvrdi da novinarstvo i angažovana poezija poseduju više zajedničkih tačaka, a ključno je da afirmišu prave vrednosti.

     

    Uprkos nelagodnoj temi nasilja prema ženama, a posebno nasilja u svom najmonstruoznijem obliku, Draganina poslednja zbirka Femicid i druge pesme (2020, KC NS) nije naišla na otpor kod čitalačke publike.

    – Na moje iznenađenje, javljali su mi se čitatelji, pogotovu čitateljke, kojima je značilo što ta knjiga postoji. Ona je dobila i dve značajne pesničke nagrade, što sve govori u prilog činjenici da je preko potrebno govoriti o femicidu i o položaju žena u našem društvu, kao i drugim mučnim socijalnim temama i fenomenima. Svemu onome što se radije stavlja pod tepih.

     

    Ove godine je pomenuta zbirka pesama osvojila nagradu „Anđelka Milić”, za kreativni poduhvat koji koristi saznanja iz oblasti feminističke teorije i istraživanja, kao i pesničku nagradu „Dušan Vasiljev”.

     

    – Bila bih neskromna kada bih rekla da nagrade ne doživljavam kao priznanja, i to još od žirija koji mahom čine kolege pisci ili ljudi posebnog senzibiliteta. One su ponekad podsticaj, a u nekim slučajevima čak i konkretan putokaz za dalja stvaralačka traganja. Međutim, ponekad me jednako kao nagrada obraduje komentar nekoga ko je pročitao neku moju knjigu, primetivši da je ona bila vredna čitanja – ozareno objašnjava Dragana.

     

    Poslednjih godina je posvećena i stvaralaštvu za decu. Pored dva romana za mlađe adolescente – Sve što (ni)sam želela i Sve što (ni)sam očekivala, napisala je i dve zbirke poezije. Dar-mar, Draganina vizuelno najlepša knjiga, svrstan je u prestižni katalog Minhenske biblioteke, koji obuhvata 200 autora i autorki iz čitavog sveta.

     

    O tom divnom priznanju pančevačka pesnikinja kaže:

     

    – Reč je o knjizi pesama sa greškama, takozvanim uljezima, a mladi čitaoci su pozvani da čitaju pažljivo kako im neka greška ne bi promakla. Domaća publika je odlično reagovala na njenu pojavu, ali me je posebno iznenadilo što se našla među knjigama sa oznakom The White Ravens za 2020. godinu.

     

    Dragana Mladenović zaokružuje 2021. godinu još jednom knjigom za decu o Gospodinu Oliveru u izdanju Kreativnog centra. Taj neobični patuljak, po zanimanju prijatelj, suočava se ponovo sa nekakvim nevoljama.

     

    – U knjizi Gospodin Oliver: Nevolje s flautom nevolja je mnogo više zadesila osmogodišnju Lauru, Oliverovu prijateljicu. Ona, kao i mnoga druga savremena deca, želi da se okuša u raznim aktivnostima. Međutim, njena ambiciozna mama u toj „ekskurziji u muziku” pronalazi interes. Kuje nerealne planove i sanja o uspehu svoje kćeri. Gospodin Oliver je tu da Lauri pomogne da prevaziđe probleme i da, u ovom slučaju, premosti konflikt s majkom – otkriva nam siže priče autorka.

     

    Dragana Mladenović i njen junak Gospodin Oliver poručuju da neuspeh u jednoj oblasti ne znači da se u nečemu drugom nećemo u potpunosti ostvariti. Svako treba da ide za svojom zvezdom, iako taj put nije uvek ni kratak ni lak.

     

    Jovana Svirac

     

     

     

     

    Njena angažovana poezija, a do sada je objavila 9 knjiga, nalazi se u svim značajnijim antologijama savremenog srpskog pesništva. Stihovi Dragane Mladenović prevođeni su na različite svetske jezike, ali i u zemljama bivše Jugoslavije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Kultura

    PANČEVO: Program Kulturnog centra od 16. do 22. decembra

    U ponedeljak, 16. decembra u 19.30 sati u Dvorani na programu je predstava Kristofera Djuranga “Vanja, Sonja, Maša i ostali” autorke Ksenije Krnajski, sa Goranom Jevtićem, Milicom Mihajlović, […]