• Gde je nestala 13. plata u Srbiji

    Ono što nazivamo 13. platom jesu dodatne naknade koje kompanije isplaćuju radnicima kao dobrovoljne bonuse, zasnovane na učinku ili kao obavezne isplate jednake mesečnoj zaradi.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Gde je nestala 13. plata u Srbiji
    Foto: Unsplash

    Zakonom o radu nije precizno definisana 13. plata, odnosno poslodavci nemaju obavezu da je isplaćuju. U bivšoj Jugoslaviji 13. plata je bila standard, a sada je zastupljena tek kod petine firmi u Srbiji.

    „Podaci pokazuju da oko 20 odsto kompanija u Srbiji isplaćuje 13. platu u nekom obliku, a ona je samo deo mesečne zarade i oporezuje se isto. Moguće je da opterećenje bude manje kod većih zarada koje prelaze maksimalnu osnovicu za doprinose i tada se oporezuju samo porezom na zarade od 10 odsto. To je slučaj sa onima koji već imaju visoke zarade, od po nekoliko hiljada evra, a u planu su za dobijanje 13. plate. Kod zaposlenih koji imaju prosečnu platu ili malo iznad prosečne zarade, 13. plata je oporeziva jednako kao zarada“, kaže za Bloomberg Adriju Milan Trbojević, poreski savetnik.

    Novim Zakonom o porezu na dohodak građana je podignut neoporezivi iznos koji smanjuje opterećenje na zaradu, ali bez uticaja na smanjenje opterećenja na isplatu 13. plate. Dakle, 13. plata će i nakon izmena biti oporezovana potpuno.

    Dok Aleksandar Vasić, poreski savetnik, smatra da 13. plata i ne treba da bude praksa. „To je, suštinski, bonus ili nagrada. Poslujemo u tržišnoj privredi i treba verovati da je nagrađivanje zaposlenih zastupljeno u meri koja je potrebna, odnosno dovoljna.“

    Kako objašnjava, poreski tretman 13. plate ili bilo kog drugog bonusa ili nagrade jeste istovetan. Plaćaju se svi porezi i doprinosi, a poresko opterećenje ide do 60 odsto, uz određene ustupke.

    „Može biti znatno manje ukoliko je ukupan iznos redovne plate i svih dodataka koji se isplaćuju u toku jednog meseca, veći od maksimalne osnovice doprinosa koja iznosi 573.470 dinara. Doprinosi za socijalna osiguranja se plaćaju samo do tog iznosa, a preko tog iznosa se plaća samo porez na zarade koji je 10 odsto. Treba imati u vidu i da sve isplaćene zarade, pa i 13. plata i druge nagrade i bonusi, ulaze u oporezivanje godišnjim porezom na dohodak građana.“

    Isplata 13. plate ne poznaje delatnosti i može biti zastupljena u raznim industrijama, od logistike do bankarstva. Iz jedne od vodećih globalnih kompanija za transport i logistiku sa sedištem u Nemačkoj, koja nije želela da je imenujemo, kažu da je 13. plata kod njih predviđena, ali je isplata vezana za rezultate preduzeća. Drugim rečima, firma mora da ima pozitivan rezultat da bi 13. plata bila isplaćena, što i jeste slučaj ove godine.

    Kako je u Evropi

    U Austriji su 13. i 14. plata uglavnom deo kolektivnih ugovora, u Belgiji i Portugalu su obavezne. U Grčkoj su takođe obavezne, ali samo u privatnom sektoru. Litvanija i Češka isplaćuju 13. platu na osnovu učinka radnika, a Kipar zarad „zajedničkog interesa“.

    Šta je tačno božićnica

    To je bonus predviđen kolektivnim ugovorom, koji se u regionu isplaćuje u velikom broju firmi. U Srbiji je takođe zastupljen, ali samo u određenim kompanijama.

    Kako se oporezuje 13. plata

    Kada se tretira kao obavezna isplata, 13. plata je često pod istom poreskom stopom kao i bilo koja druga mesečna isplata, što je otežavajuće za poslodavce. Kada se posmatra kao bonus, stopa oporezivanja obično zavisi od iznosa koji se plaća, što se razlikuje od zemlje do zemlje. Ne postoji jedinstvena formula za određivanje poreskih stopa 13. plate, a kakvo je pravilo u Srbiji?

    Prema Zakonu o radu, u Srbiji 13. plata ima status zarade, što znači da se dodaje na zaradu u mesecu u kome se isplaćuje i redovna zarada. Dakle, obračunavaju se porezi i doprinosi, a u poreskom bilansu se 13. plata priznaje kao trošak, odnosno smanjuje oporezivu dobit kompanije.

    Inače, 13. plata je do 2014. godine imala karakter prihoda od kapitala, a nakon izmena zakona doneta je odluka da se može utvrditi učešće zaposlenog u dobiti koja je ostvarena u poslovnoj godini. Međutim, to je moguće samo ako se poslodavac prethodno obavezao na to ugovorom o radu.

    Kako se obračunava 13. plata

    Nema jedinstvene formule: jedna od opcija je prosečna bruto zarada zaposlenog za određeni period. Drugi način je da se odredi suma za isplatu 13. zarade, stavi se u odnos s ukupno isplaćenim zaradama za prethodni period, a potom se taj koeficijent pomnoži s prosečnom zaradom zaposlenog. Takođe, može se utvrditi kao fiksni procenat mesečne bruto zarade ili iznad toga.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Poslanici Demokratske stranke stupili u štrajk

    Od danas poslanici Demokratske stranke stupaju u obustavu rada i neće učestvovati u radu radnih tela, skupštinskih odbora i plenarnih sednica, saopštila je Informativna služba […]

    Sutra oblačno, tmurno i hladno

    Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije sutra će biti pretežno sunčano i toplije vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki […]

    Advokatska komora Srbije obustavlja rad na sedam dana

    Advokatska komora Srbije (AKS) izglasala je u subotu na varednoj sednici jednoglasno odluku o sedmodnevnoj potpunoj obustavi rada, u znak podrške zahtevima studenata koji mesecima blokiraju […]