Monika Husar: Pančevo je uspelo da očuva svoju kulturnu autonomiju i autentičnost (VIDEO)
Monika Husar, naša sugrađanka, ima više od dvadeset godina iskustva u oblasti kulture i umetnosti, kao novinarka i kao PR menadžerka brojnih (inter)nacionalnih umetničkih manifestacija.
Vodila je komunikacije na više projekata finansiranih od strane fonda Kreativna Evropa i Ujedinjenih nacija, a stručno se usavršavala kao stipendista Ministarstva kulture Francuske na polju produkcije i i organizacije festivala i rezidencijalnih programa.
U razgovoru o kulturnoj sceni, Monika je istakla da Pančevo, uprkos tome što je blizu Beograda, ima dobru kulturnu ponudu i da je uspelo da zadrži svoju autonomiju i autentičnost.
– Logično bi bilo da na primer Niš, Kragujevac ili Kraljevo imaju bolju kulturnu ponudu od Pančeva, s obzirom na to da nisu blizu glavnog grada. Međutim, Pančevo je uspelo da zadrži svoju kulturnu autonomiju i autentičnost i da odneguje nekoliko sjajnih manifestacija koje okupljaju publiku koja nije samo lokalna, već dolazi iz Beograda, Novog Sada i drugih gradova Srbije.
Pančevački džez festival – manifestacija koja je na kulturnoj mapi Evrope
Prema Monikinom mišljenju, najbolji primer takve manifestacije je Pančevački džez festival.
– Bez lažne skromnosti možemo reći da je Pančevački džez festival drugi najbolji u Srbiji, posle Beogradskog džez festivala koji je veći, ima veći budžet, duže traje i ima više koncerata.
Ona dodaje da Pančevački džez festival, koji u proseku traje tri dana, jeste manifestacija koju vredi posetiti.
– Ono što u okviru te manifestacije možemo da čujemo i vidimo jeste presek savremene džez scene, evropske i svetske. Često imamo goste iz SAD-a, ali i iz drugih zemalja koje nisu u Evropi. Takođe, imamo priliku da čujemo i domaće sastave. Džez festival bih izdvojila kao manifestaciju koja se nalazi na kulturnoj mapi Evrope. Već godinama dolaze evropski novinari i džez kritičari koji prate festival i veoma su zainteresovani za program koji pravimo.
Bijenale umetnosti i BUDI – duga tradicija
Bijenale umetnosti i Bijenale umetnosti za decu (BUDI), takođe organizuje Kulturni centar.
– To su manifestacije vizuelnog karaktera i održavaju se u galerijskim prostorima Kulturnog centra, ali i u drugim galerijskim i prostorima opšte namene u Pančevu. Obe se održavaju bijenalno, svake druge godine, pa s obzirom na to da se smenjuju, u njihovom programu uživamo svake godine, kaže naša sagovornica.
BUDI je namenjen školskoj deci, ali i onoj mlađoj, pa i tinejdžerima, u zavisnosti od programa.
– Svaka manifestacija je koncipirana tako da predstavlja jednu zemlju domaćina. Razne zemlje su prodefilovale i predstavile svoju kulturu. Mislim da je veoma značajno da se naši najmlađi upoznaju i sa našom kulturom i umetnošću, ali i sa stranim kulturama, da budu u dodiru sa njima i da na taj način upoznaju druge i drugačije.
Bijenale umetnosti je manifestacija koja ima dugu tradiciju i koja je proistekla iz manifestacije posvećene pre svega skulpturi, ali se kasnije proširila i na druge vizuelne umetnosti, u jednom trenutku i na pozorište i film.
– Bijenale svake druge godine u Pančevo dovodi zaista savremenu vizuelnu, svetsku, evropsku i domaću umetnost. U tih mesec dana koliko manifestacija traje imamo prilike da se upoznamo sa savremenim tokovima u vizuelnoj umetnosti. To je manifestacija koju pored Džez festivala najviše volim, navodi Monika.
Ostale manifestacije koje zaista vredi posetiti
Monika je podsetila i na druge manifestacije koje organizuje Kulturni centar uz podršku grada, Ministarstva kulture i pokrajinskog sekretarijata, a to su ETHNO.COM i Klasik fest.
Galerija savremene umetnosti je, prema rečima naše sagovornice, prostor lepo prilagođen za predstavljanje savremenih tendencija u vizuelnoj umetnosti. U okviru Galerije održava se nekoliko godišnjih manifestacija – Salon umetnosti Pančeva, Umetnost, arhitektura, dizajn, Nove tehnologije.
– Svake godine umetnički i konceptualno donesu nešto novo publici i samoj sceni, precizira Monika.
Izdvojila je i Književni kafe, koji se održava jednom mesečno u foajeu Kulturnog centra.
– Književni kafe se održava uglavnom jednom mesečno u foajeu Kulturnog centra. Program vodi i uređuje Jasmina Topić. Predstavlja nam savremenu književnu scenu Srbije pre svega, ali često se događa da imamo i goste iz regiona.
Monika kaže da su Rukopisi koje organizuje Dom omladine, još jedna od manifestacija koju redovno prati.
– Rukopisi su sjajna inicijativa koja dugo postoji. Daje priliku mladim autorima poezije da budu objavljeni i da predstave svoj rad.
Nova festival – važno mesto u strip karijeri mladih autora i autorki
Manifestacija koju Monika posebno voli, a u kojoj je aktivno involvirana, jeste Nova festival. Kao osoba koja je osmislila ovu manifestaciju, učestvovala u izradi njenog koncepta i već deset godina doprinosi njenoj realizaciji, Monika ističe značaj ovog festivala.
Nova festival je nastao pre 10 godina sa idejom da spoji strip i muziku, da predstavi savremene tokove u novoj muzici i u savremenom svetskom, evropskom i domaćem stripu. Vremenom se manifestacija transformisala samo u strip program.
Nova festival je jedini program u Pančevu koji afirmiše strip. Monika podseća da je Pančevo nekada, zahvaljujući Kulturnom centru i Elektrici, bilo prepoznato kao grad stripa.
– Postojali su redovni programi koji su se održavali zahvaljujući pre svega Saši Rakeziću i Vladi Palibrku u Elektrici. S obzirom na to da je prostor Elektrike restitucijom vraćen vlasnicima, a da se u međuvremenu nije našao drugi alternativni prostor, čini mi se da tih alternativnih, andergraund programa nažalost više nema u Pančevu. Nova festival pokušava da na neki način održi, ako ne oživi, programe koji bi dolazili iz slične oblasti, a posebno iz oblasti stripa.
Zahvaljujući celom timu Nova festivala, publika svake godine u oktobru ima priliku da uživa u sjajnim strip izložbama, u malom sajmu strip izdavača i pratećim programima poput strip radionica.
– Pre pet godina Francuski institut je prepoznao Nova festival i agenciju KomunikArt kao adekvatnog partnera u realizaciji projekta Ukrštenih strip rezidencija između Francuske i Srbije. Pozvali su nas i grad Pančevo, Ministarstvo kulture i Centar za strip u Angulemu da zajedno sa njima započnemo projekat razmene srpskih i francuskih strip autora i autorki. Taj projekat se već pet godina uspešno održava i to jeste nešto što Pančevo spominje kao važno mesto u strip karijeri mladih autora i autorki.
U okviru Nova festivala svake godine organizuje se izložba radova odabranih strip-rezidenata i rezidentkinja za tekuću godinu. Oni se sreću u Pančevu, gde razmenjuju iskustva, provode vreme zajedno, predstavljaju svoj rad i projekte s kojima su aplicirali. Novi konkurs raspisuje se svake godine u periodu od januara do marta. Ova inicijativa pruža priliku mladim autorima i autorkama koji žele da grade karijeru u oblasti stripa da se prijave za jednomesečni i dvomesečni boravak u Francuskoj, dok francuski autori imaju mogućnost boravka u Srbiji.
Kulturna politika u Pančevu
Monika smatra da bi kulturna politika u Pančevu u narednim godinama mogla da se poboljša, posebno kroz povećanje podrške neinstitucionalizovanim inicijativama – udruženjima i pojedincima.
– Smatram da je osnaživanje institucija i udruženja građana u oblasti kulture na polju apliciranja za evropske projekte nešto što je potrebno. Agencija KomunikArt i Nova festival su prvi koji su pre dve godine aplicirali i dobili projekat Kreativne Evrope u Pančevu.
Naša sagovornica dodaje i da Pančevu nedostaju aktivnosti iz oblasti alternativne i andergraund umetnosti, te da bi podrška mlađim generacijama u stvaranju van institucionalnih okvira, uz institucionalnu i gradsku pomoć, dodatno unapredila kulturnu scenu.