PANČEVO: Nataša Balog – gluma pomaže deci da razviju samopouzdanje, kreativnost i toleranciju (VIDEO)
Gluma nije samo zabava, već i moćno sredstvo za osnaživanje dece, pružajući im alate za bolje snalaženje u svakodnevnom životu i budućim izazovima.
Naša sugrađanka, glumica Nataša Balog, već dugo vodi školu glume za decu. Počela je s kolegom Mladenom Obradovićem, koji sada živi i radi u Kanadi. Kako kaže, uvek je razmišljala o svemu onome što je njoj nedostajalo kad je išla u osnovnu školu, šta je to želela, a nije imala – i to je bila škola glume.
Razgovarali smo s njom o prednostima koje ova umetnost pruža najmlađima.
Kako nam je Nataša rekla, neretko se dešava da roditelji upišu decu na glumu jer su povučena, stidljiva, nemaju društvo, pa u školi glume pronađu drugare. Deca koja krenu na glumu dolaze u kontakt s decom koja imaju slična ili ista interesovanja.
– Takođe, radimo, čitamo tekstove koje je neko nekad napisao, razmišljamo o velikim mislima, bavimo se nečim zanimljivim, pričamo o tome, a to je vrlo bitno za njihov razvoj. Nije bitno da li će se neko od njih baviti glumom u budućnosti, iako bi to bilo divno, ali najbitnije je da razvijaju i formiraju svoj način razmišljanja.
Na glumačkim radionicama deca rade na artikulaciji, dikciji, razvijanju mašte i stiču svest o svom telu.
– Deci danas fali fizička aktivnost, nemaju svest o svom telu. Takođe, česte su govorne mane. Mi kroz vežbe pokušavamo to da ispravimo, ali to je dug proces i nemoguće je da se ispravi preko noći.
Dodaje da je ponekad potrebna pomoć logopeda.
Govoreći o tome kada je najbolje da dete počne da se bavi glumom, Nataša ističe da je najvažnije da dete ima svest o tome gde je došlo, ali je poželjno da zna da čita i piše.
Gluma pomaže i kod podizanja samopouzdanja kod dece. Naša sagovornica ističe da je veoma važno da deca steknu poverenje, da shvate da su u prijateljskom okruženju, jer nakon toga počinju da se otvaraju i budu ono što jesu.
Naglašava da su timski rad i saradnja od izuzetnog značaja.
– Jako je bitno da nauče da budu tolerantni i da shvate da neko možda napreduje sporije. Treba da znaju da neko dete možda ima probleme koje druga deca nemaju. Nisu svi isti.
Roditelji treba da puste decu da budu ono što jesu. Mogu da im pomognu tako što će s njima vežbati brzalice, učiti tekstove, ali i tako što će s njima ići na predstave i razgovarati o njima.
Ona je poručila da je gluma divan posao jer pruža mogućnost da čovek radi na sebi tokom celog života.
– Glumci imaju sebe, svoje telo, svoj glas i na tome treba da se radi celog života, podvukla je Nataša Balog.
Nataša Balog je rođena u Pančevu gde je završila osnovnu školu i Gimnaziju „Uroš Predić“. Glumom je počela da se bavi u Ateljeu mladih kod Milana Bogunovića Pepija, pa zatim kod Milenka Zablaćanskog. Godinu dana je studirala ruski jezik, ali nakon toga je upisala glumu na Akademiji umetnosti u Beogradu, u klasi profesorke Mirjane Karanović. U Novom Sadu je završila master studije na Akademiji umetnosti – Primenjeno pozorište. Bila je i asistent Dubravki Mijatović na Akademiji filmskih i pozorišnih umetnosti u Bijeljini. Trenutno radi u Pozorištu na Terazijama.