• Danas je Sveti Trifun ili je možda Dan zaljubljenih?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Svake godine, 14. februar izaziva pravu paniku na društvenim mrežama, te se dve strane stalno sukobljavaju oko jedne stvari – da li Srbin slavi Svetog Trifuna ili Svetog Valentina.

    Prvi je pravosalvni svetac, a drugi katolički – prvi je zaštink vinara, dok je Sveti Valentin, okrenut ka zaljubljenima. 

    „Nije Valentinovo, nego Sveti Trifun!“, odjekuje ko grom svake godine u isto vreme, i malo je mučno sve to slušati i gledati. U čitavoj stvari gubi se ono najbitnije tokom rasprave – slavljenje ljubavi i života.

    Mada, u naciji koja je podeljena oko svega i svačega, i ne čudi što ovakva banalnost nekoga, da kažemo, ugrožava. Kada nekome kažete da slavite Valentinovo sa voljenom osobom, a taj neko nije baš saglasan da se taj praznik slavi u Srbiji, to jest, u pravoslavnoj zemlji, bolje je da se naoružate strpljenjem.

    Jer, uvek je lakše biti bučan nego razumeti i prihvatiti različitost. Na kraju krajeva, sutra, bilo da idete u vinograd da orezujete grožđe ili nosite flašu vina kod voljene osobe, poslednja stvar koja bi trebalo da vam je na umu jeste šta ko slavi.

    Ipak, imamo mi dosta podela i bez ove, zar ne?

     

    Sveti Trifun

     

    SPC i vernici danas obeležavaju Svetog Trifuna. On se slavi kao velikomučenik koji je postradao za hrišćansku veru, ne isključujući njegov značaj zaštitnika bračne ljubavi i vernosti, koje su deo hrišćanske propovedi.

    Prema hrišćanskom učenju, bračna ljubav je blagoslovena od Boga, a bračni zavet neraskidiv, o čemu svojim delima najbolje svedoče Hristovi velikomučenici, među kojima je i Sveti Trifun.

    U „Ohridskom prologu“ vladike Nikolaja Velimirovića piše kako je velikomučenik Trifun poginuo 250. godine u Nikeji, od mača hristobornog rimskog cara Dakija.

    Vladika Nikolaj govori o skromnosti i isceliteljskoj moći svetitelja Trifuna, koji je u detinjstvu čuvao guske i jedini mogao pomoći ludoj kćeri cara Gordija.

    Sahranjen je skromno, po njegovoj želji, u selu Kampsadi u Frigiji, gde je i rođen.

    Svetog Trifuna slave mnogobrojni esnafi, vinogradari, mehandžije, a na liturgijama se pominje stradanje svetitelja Trifuna.

    Na ovaj dan vinogradari izlaze u vinograd da orežu barem jedan čokot vinove loze i poliju ga vinom. Veruje se da će grožđe tako dobro roditi.

    Ako na svetog Trifuna pada kiša, veruje se da će uspešno roditi šljiva i da će biti dobra godina.

    Jedno od verovanja u narodu je, da sa ovim danom stiže proleće, da se budi priroda i najuzvišenije osećanje kod ljudi, ljubav.

    U nekim selima Šumadije slavi se kao zavetan dan, jer se smatra da on štiti sela od grada i poplave.

    Prema verovanju, Sveti Trifun je čuvar bilja i štiti ga raznih štetočina. Obično se njemu mole da sačuva njive i vinograde od skakavaca, gusenica i drugih insekata.

     

    Dan zaljubljenih 

     

    Zapadne crkve danas obeležavaju Svetog Valentina ili Dan zaljubljenih. 

    Vladika Nikolaj piše i o Svetom Valentinu koji je bio episkop u italijanskom gradu Interamni, gde se proslavio kao iscelitelj brata rimskog tribuna Frontana i Herimona, sina poznatog filosofa Kratona, čime je mnoge preobratio u hrišćansku veru.

    Valentin je sa svojim sledbenicima posečen mačem 273. godine, zapisano je u Prologu.

    SPC Dan Svetog Valentina obeležava 30. jula, odnosno 13. avgusta, ali ne kao zaštitnika zaljubljenih.

     

     

    Svake godine, 14. februar izaziva pravu paniku na društvenim mrežama, te se dve strane stalno sukobljavaju oko jedne stvari – da li Srbin slavi Svetog Trifuna ili Svetog Valentina.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Vremenska prognoza 11. decembar

    I naredna dva dana vreme bez promene, a od petka sunčani periodi. Decembar je i prema statistici mesec sa najviše tmurnog vreme u godini. Vetra gotovo da nema pa iz ovih oblaka može pasti tek […]