• Apel na vozače da na vreme stave zimske gume: Da li moraju da se menjaju na svake četiri godine?

    Agencija za bezbednost saobraćaja pozvala je sve učesnike u saobraćaju da iskoriste trenutne povoljne vremenske prilike i svoja vozila pripreme za vožnju u zimskim uslovima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Apel na vozače da na vreme stave zimske gume: Da li moraju da se menjaju na svake četiri godine?
    Foto: Pixabay

    Agencija je podsetila vozače na zakonsku obavezu da vozilo mora da ima zimske gume od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko je na kolovozu sneg, led ili poledica.

    Zimske gume su preporučljive i kada su kolovozi suvi, ako je temperatura niža od sedam stepeni jer na toj temperaturi letnje gume gube svoju najvažniju karakteristiku – dobro prijanjanje za podlogu, a zaustavni put prilikom kočenja je i do dva puta duži od uobičajenog traga koji ostavljaju zimski pneumatici.

    Na zimskim gumama dubina šare mora biti minimum četiri milimetra, jer je veća dubina kanala glavni razlog zato što čak i najjeftiniji zimski pneumatici imaju četiri puta bolje prijanjanje nego letnji, navodi u saopštenju Agencija.

    U periodu zamene pneumatika, preporuka vozačima je da ne postavljaju zimske gume samo na prednje točkove jer u tom slučaju lako može doći do proklizavanja automobila i zakretanja vozila u krivinama.

    Ukoliko se, pak, postave samo na zadnju osovinu, može se dogoditi da tokom skretanja prednje gume izgube prijanjanje i vozilo nastavi pravo i zato je veoma važno postaviti ih na sva četiri točka.

    Gume starije od pet godina potrebno je detaljno kontrolisati jednom godišnje, a najbolje je prilikom redovne promene sa letnjih na zimske i obrnuto, sugeriše Agencija za bezbednost saobraćaja.

    Izvan naseljenih mesta, tokom zimske sezone obavezno je u prtljažniku imati lance ili druga priručna sredstva, a kada je sneg na kolovozu, lanci se montiraju na pogonske točkove i to na onim saobraćajnicama gde je označena obavezna upotreba.

    U naseljenim mestima, vozila ne moraju biti opremljena lancima, a u zimskoj opremi autobusa i teretnih vozila obavezna je još i lopata.

    Agencija podseća na podatak da je klizav kolovoz zbog vremenskih prilika u januaru, novembru i decembru prošle godine uticao na devet smrtnih ishoda i skoro 250 povreda u saobraćajnim nezgodama.

    Da li su gume starije od četiri godine još prikladne za vožnju u zimskim uslovima?

    Kvalitet guma zavisi i od njihove starosti. Do pre nekoliko godina na snazi ​​je bila formula 4X4X4, što znači da bi vozilo trebalo da ima četiri jednake gume koje se moraju da se promene svake četiri godine, a one (bez obzira na starost) moraju da imaju minimalno četiri milimetra profila, piše N1.

    Automoto savezi uglavnom savetuju da se gume koriste od šest do osam godina. Ipak, nije preporučljivo na vozilu imati gume starije od 10 godina jer hemijske promene usled starenja utiču na gumenu smesu koja gubi fleksibilnost, a time i prianjanje.

    Zašto je važan pravilan pritisak u gumama?

    Ispravan pritisak u gumama jedan je od ključnih faktora za postizanje najboljih performansi gume. Svako vozilo ima preporuke za odgovarajući pritisak u gumama.

    Podaci o tome obično se mogu pronaći ili na poklopcu rezervoara za gorivo ili u korisničkom priručniku vozila. Takođe je važno redovno proveravati pritisak jer se on menja zbog temperaturnih promena.

    Kako pravilno skladištiti gume?

    Pravilno skladištenje guma između godišnjih doba takođe je preduslov za dug vek trajanja guma. Treba ih čuvati na suvom i mračnom mestu, gde u blizini nema hemikalija. Ako su sa felnama, treba ih položiti vodoravno ili obesiti na zid, a gume bez felni neka stoje uspravno.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija